Narcos: te trzy sceny nie miały miejsca w prawdziwej historii


miała swoją premierę w 2015 roku z wielkim sukcesem


  to jeden z najbardziej udanych  seriali Netflixa, oparty na walce z handlem narkotykami w Kolumbii w latach 90., z udziałem Pedro PascalaBoyda HolbrookaWagnera Moury i Juana Pablo Raby. Chociaż to prawdziwa historia, producenci nieco też odbiegli od historii

miał swoją premierę 28 sierpnia 2015 roku, a trzy sezony mają 10 odcinków po prawie 40 minut każdy. Fabuła zaczyna się od Mateo „Cucaracha” Moreno, producenta kokainy, który opuszcza Chile podczas dyktatury Pinocheta i szuka partnera, dopóki nie poznaje głównego bohatera, Kolumbijczyka  Pablo Emilio Escobara Gavirię  (Moura).

Od tego czasu zaczynają tworzyć ogromne bogactwo i są również związani z innymi handlarzami w Kolumbii. Historia opowiadana jest w wielu momentach z perspektywy agenta DEA Steve’a Murphy’ego, Amerykanina wysłanego do latynoskiego kraju w celu zbadania handlu kokainą.


 

Narcos: Które sceny są fikcyjne?

Wymyślona masakra

W pierwszym odcinku Steve Murphy opowiada, że ​​historia kokainy w Kolumbii ma swoje korzenie w Chile. Należy zauważyć, że to agent Drug Enforcement Administration. Jest to agencja Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, znana jako DEA, jest prawdziwa i współpracowała przy tworzeniu serii.

Prawdą jest również, że wszystko zaczęło się w Chile w połowie lat 70., a wraz z dojściem do władzy Augusto Pinocheta handel narkotykami przeniósł się do Kolumbii. Chociaż dyktator był przeciwny biznesowi i prawdopodobnie represjonował handlarzy narkotyków, nie jest prawdą, że doszło do masakry, jak pokazuje pierwszy odcinek. 

Miecz Simona Bolivara

Wenezuelska armia i politycy prowadzili kampanie, które dały niepodległość sześciu narodom amerykańskim (obecnie Wenezuela, Kolumbia, Ekwador, Panama, Peru i Boliwia). Kolumbijska grupa partyzancka M19 ukradła jego miecz, aby się ujawnić. Jak mówią, M19 podarowało miecz  Pablo Escobarowi, a syn handlarza narkotyków, Juan Pablo, powiedział kilka lat temu, że bawił się mieczem, gdy był dzieckiem. Wielu wskazuje, że historia jest prawdziwa, ale członkowie M19 temu zaprzeczają.

Daniel Mejía, dyrektor Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem i Narkotykami na Uniwersytecie w Los Andes, wskazał, że pokazuje również M19 jako partyzantkę miejską, a nie wiejską, co brzmiało następująco: „Mam wrażenie, że użyli M19 do reprezentowania wszystkich partyzantów kolumbijskich”.


Zdobycie Pałacu Sprawiedliwości

W środę 6 listopada 1985 r. M19 opanowało Pałac Sprawiedliwości na nieco ponad jeden dzień, w wyniku czego zginęło 101 osób, w tym 11 sędziów. Ponadto w tej masakrze uznano za zaginionych kolejnych 11 osób, ponieważ ich miejsce pobytu było nieznane.

W  serialu Narcos to  zażądał i sfinansował zdobycie Pałacu, aby wszystkie dowody przeciwko niemu zniknęły. Jednak nigdy nie zostało to udowodnione i nawet Sąd Specjalny stwierdził w tym czasie, że M19 „działało samo” i że handlarz narkotyków nie był w to zamieszany.   

Udostępnij

Zostaw odpowiedź