Chile, Meksyk i Gwatemala wciąż walczą o nominację do Oscara


Akademia ogłosiła listę finalistów w różnych kategoriach


Piętnaście filmów, w tym chilijski „El agente topo – Agent Kret”, meksykański „Ya I’m Not Here” i „La Llorona” z Gwatemali, nadal walczą o nominację do Oscara dla najlepszego międzynarodowego filmu fabularnego. El agente topo” znalazł się również wśród 10 finalistów dla najlepszego filmu dokumentalnego.

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła listę finalistów w poszczególnych kategoriach wtorek po południu. Jej członkowie z prawem głosu będą teraz musieli wybrać tytuły, które trafią do oficjalnego konkursu.

O nominację do Oscara dla najlepszego międzynarodowego filmu fabularnego walczą również:

 • „Quo Vadis, Aida?”, z Bośnia i Hercegowina
 • „Charlatan”, z Czech
 • „Druk” („Otra ronda”), z Dani
 • „Deux”, z Francji
 • „Shaonian de ni” („Better Days”), z Hong Kongu
 • „Khorshid” („Sun Children”), z Iranu
 • „La nuit des rois” („La noche de los reyes”), z Wybrzeża Kości Słoniowej
 • „Hope”, z Norwegii
 • „Colectiv”, z Rumunii
 • „Dorogie tovarishchi” („Queridos camaradas”),z Rosji
 • „Yangguang puzhao” („A Sun”), z Tajwanu
 • „The Man Who Sold His Skin” z Tunezji

W ubiegłym tygodniu „La Llorona” reżysera Jayro Bustamantego zostało nominowane do Złotego Globu dla najlepszego filmu obcojęzycznego i po raz pierwszy dał szansę dla Gwatemali i Ameryki Środkowej. Film przedstawia na nowo ludową opowieść o cierpiącej duszy w poszukiwaniu swoich dzieci jako metafora wojny domowej w Gwatemali i odsłania jej niezagojone rany polityczne, trzymając emerytowanego generała odpowiedzialnego za ludobójstwo tysięcy Majów.

Z drugiej strony „Ya no I’m here” Fernando Fríasa de la Parra podąża za grupą młodych ludzi z miasta Monterrey w północnym Meksyku, których pasją jest tańczenie kolumbijskiej cumbii w obniżonej tonacji. Film zdobył nagrody Ariel Awards dla kina meksykańskiego, a także został nagrodzony jako najlepszy meksykański film fabularny na Morelia International Film Festival 2019.

Film dokumentalny Maite Alberdi El agente topo śledzi oktogenetyczną detektyw, która infiltruje dom opieki na prośbę klienta zaniepokojonego leczeniem, jakie otrzymuje tam jego matka. National Board of Reviewers of the United States umieściła go między innymi na liście pięciu najlepszych filmów zagranicznych roku, a także był nominowany do nagrody Spirit of Independent Film Award dla najlepszego filmu dokumentalnego.

Trzy produkcje latynoamerykańskie zostały niedawno nominowane do nagrody Goya dla kina hiszpańskiego w kategorii Najlepszy Film Iberoamerykański.

Jeśli chodzi o filmy krótkometrażowe, hiszpański reżyser Pedro Almodóvar może powrócić do Oscarów w tej sekcji ze swoim pierwszym filmem w języku angielskim: „The Human Voice” ze szkocką aktorką Tildą Swinton znalazł się wśród 10 finalistów które pozostają w wyścigu. Meksyk zdobył Oscara 2019 dla najlepszego międzynarodowego filmu fabularnego (lub najlepszego filmu obcojęzycznego) z „Roma” Alfonso Cuaróna , który wraz z Guillermo del Toro niedawno poparł „Ya I’m Not Here” w dyskusji opublikowanej na YouTube i Netflix, gdzie można obejrzeć film Fríasa de la Parra.

Wcześniej kraj rywalizował osiem razy, z „Biutiful” (2011) Alejandro Gonzáleza Iñárritu , „Labirynt Fauna” (2007) Guillermo Del Toro, „El crimen del padre amaro – Zbrodnia Ojca Amaro” (2002) Carlosa Carrery , „Amores perros” (2000) Gonzáleza Iñárritu, „Actas de Marusia” (1975) Miguela Littina, „Tlayucan” (1962) Luisa Alcoriza, „Ánimas Trujano, el hombre importantek” (1961) Ismaela Rodrígueza i „Macario” (1960) Roberto Galvadón.

Chile zdobyło nagrodę w 2018 roku filmem „Una mujer fantástica” Sebastiána Lelio, a w 2013 rywalizowało z „No” Pablo Larraína. W 2016 roku zdobył Oscara dla najlepszego krótkometrażowego filmu animowanego za „Historia de un oso – Niedźwiedzia opowieść ” Gabriela Osorio.

Gwatemala nie otrzymała jeszcze swojej pierwszej nominacji.

Almodóvar od lat jest ulubieńcem hollywoodzkiej gali. Reżyser z La Manchy zdobył w 2002 roku Oscara za najlepszy scenariusz za film „Hable con ella – Porozmawiaj z nią”, za który był również nominowany do nagrody dla najlepszego reżysera, a jego film „Todo sobre mi madre – Wszystko o mojej matce” przyniósł Hiszpanii nagrodę za najlepszy film zagraniczny w 1999 roku. Nominowane zostały także jego filmy „Mujeres al borde de un ataque de nervios – Kobiety na skraju załamania nerwowego” oraz „Dolor y gloria – Ból i blask”.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *