Historia wyspy została również przedstawiona za pomocą kamery, to niektóre z produkcji, które mogą pomóc w zrozumieniu kraju
W tę niedzielę największy protest w najnowszej historii wyspy miał miejsce na Kubie, kiedy po ponad 60 latach tysiące ludzi wyszło, by zademonstrować przeciwko rządowi Miguela Díaza-Canela i jego dyktatorskiej polityce, która jest przedłużeniem ideologii bracia Fidela i Raúla Castro.
Po starciu sił publicznych z obywatelami prezydent Wyspy wezwał również swoich zwolenników w krajowej telewizji, aby wyszli na ulice i skonfrontowali się z protestującymi. Dodatkowo przypisał kryzys na wyspie embargo, jakie Stany Zjednoczone utrzymują z tym krajem, jak także na środki, które rząd Donalda Trumpa nałożył na Kubańczyków.
Poprzez serie i filmy, historia wyspy została również przedstawiona nie tylko pod względem sytuacji politycznej i konfliktów zbrojnych, ale także poprzez muzykę, turystykę i fikcyjne historie, które mają miejsce na wyspie.
To niektóre z produkcji skoncentrowane na Kubie, które jednocześnie mogą pomóc w lepszym zrozumieniu tego kraju i konfliktu, który obecnie przeżywa.
Seria: „Cuba libre / Cuba libre: historia gorącej wyspy”
Gdzie: Netflix
O czym: uruchomiony w 2016 roku serial, opowiada w ośmiu odcinkach historię kraju od czasów kolonialnych, przedstawiając wizję ekspertów, którzy popierali lub byli przeciwni polityce Fidela Castro i Fulgencio Batisty (jego poprzednika) .
Seria: „Cuatro estaciones en La Habana / Cztery pory roku w Hawanie”
Gdzie: (niestety u nas nie ma na Netflix)
O czym kryminał, który jest adaptacją powieści kubańskiego dziennikarza Leonarda Padury „Las cuatro estaciones – Cztery pory roku” i której akcja rozgrywa się w tak zwanym „okresie specjalnym” na początku lat dziewięćdziesiątych i który był skutkiem rozpadu Związku Radzieckiego, a w konsekwencji kryzysu ekonomicznego.
Dokument: „Cuba”
Gdzie: Amazon Prime Video
O czym: film dokumentalny, który przedstawia kraj w latach 50. XX wieku.
Dokument: „The Sons of Cuba”
Gdzie: Amazon Prime Video
O czym: Nie można opowiedzieć historii wyspy bez jej muzyki, a ten dokument przedstawia ją przez gwiazdę Buena Vista Social Club, Pío Leyvę.
Dokument: „Cuba: oferta especial”
Gdzie: Amazon Prime Video
O czymi: pokazuje z dwóch punktów widzenia, jak to jest zamieszkiwać wyspę: jako turysta i jako tubylec.
Dokument: „Sons of Buena Vista”
Gdzie: Claro (brak w Polsce)
O czym: filmowiec Wim Wenders śledzi mityczną grupę Buena Vista Social Club podczas trasy pod koniec lat 90., która zabrała ich między innymi do Amsterdamu i Nowego Jorku.
Miniserial: ¡Fidel!
O czym: Z Víctorem Hugo Martinem grającym Fidela Castro (który był prezydentem Kuby) i Gaelem Garcíą Bernalem w roli Ernesto „Che” Guevary, opowiada historię kubańskiej rewolucji.