Nie żyje Paul Leduc, reżyser „Frida, Naturaleza viva”


Meksykański filmowiec zmarł w wieku 78 lat, przyczyny jego śmierci są jak dotąd nieznane


W wieku 78 lat zmarł w środę Paul Leduc, reżyser Frida, Naturaleza viva oraz Reed, México insurgente.

Był siostrzeńcem poety Renato Leduca i byłym partnerem producentki Berthy Navarro („El laberinto del fauno – Labirynt Fauna”), z którą ma córkę, Valentinę Leduc, montażystkę filmową.

Jak dotąd przyczyny jego śmierci są nieznane, a rodzina nie zgłosiła żadnych uwag.

Najnowszą pracą Leduca było stworzenie plakatu promującego głosowanie Latynosów przeciwko Donaldowi Trumpowi w następnych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

„To była ostatnia rzecz, którą zrobił, a ja pomogłem mu pokazać to w amerykańskich sieciach” – powiedział reżyser, Alejandro Springall, przyjaciel filmowca.Leduc studiował architekturę w UNAM, zanim zajął się filmami, zaczynając jako krytyk w magazynie Nuevo Cine, redagowanym przez grupę przyjaciół.

W 1968 roku brał udział jako asystent reżysera w Olimpiadzie Alberto Isaaca w Meksyku.

Jego debiut fabularny „Reed, México insurgente” (1970) ukazuje polityczną świadomość dziennikarza Johna Reeda podczas Rewolucji Meksykańskiej.

Jego ostatnim filmem był „Cobrador” (2006), za który zdobył nagrody za najlepszy montaż na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Hawanie i Ariel za najlepszą adaptację kinematograficzną, a także ubiegał się o nagrodę Goya w Hiszpanii.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *