Kim był Paul Leduc? Pięć faktów do odkrycia


Reżyser zmarł wczoraj w wieku 78 lat


W wieku 78 lat zmarł Paul Leduc , reżyser filmu “Frida, naturaleza viva” i “Reed, México insurgente”Filmowiec był bratankiem poety Renato Leduca, a jego byłą partnerką była producentka Berthy Navarro („Labirynt Fauna”), z którą ma córkę, Valentinę Leduc. Veronica jest montażystkę filmową, żoną reżysera Juana Carlosa Rulfo, z którym niedawno świętowała triumf. z „Lorena, la de pies lightos”, projektu filmowego, który zdobył nagrodę Ariel 2020 w kategorii najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego; gdzie Rulfo jest reżyserem, a Leduc jest montażystą.

Jak dotąd przyczyny jego śmierci nie są znane, a rodzina nie zgłosiła żadnych uwag. Najnowszą pracą Leduca było stworzenie plakatu promującego głosowanie Latynosów przeciwko Donaldowi Trumpowi w nadchodzących wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. „To była ostatnia rzecz, którą zrobił, a ja pomogłem mu pokazać to w amerykańskich sieciach” – powiedział reżyser Alejandro Springall, przyjaciel filmowca.

Pięć faktów o Paul Leduc

1. – Leduc studiował architekturę na Narodowym Autonomicznym Uniwersytecie Meksyku ( Universidad Nacional Autónoma de México – UNAM), zanim w pełni wszedł do kina, zaczynając jako krytyk w magazynie „Nuevo Cine”.

2.- W 1968 roku brał udział jako asystent reżysera w filmie dokumentalnym „Olimpiada en México” Alberto Isaaca.

3.- Jego debiut fabularny Reed, México insurgente (1970) ukazuje polityczną świadomość dziennikarza Johna Reeda podczas Rewolucji Meksykańskiej, premiera odbyła się w Cannes.

4.- Jego ostatnim filmem był nagradzany „Cobrador” (2006) za najlepszy montaż na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Hawanie oraz Ariel za najlepszą adaptację filmową, a także ubieganie się o nagrodę Goya z Hiszpanii.

5.- Studiował teatr u nauczyciela Seki Sano, zanim w 1965 roku zdobył stypendium na studia filmowe w Paryżu w  Instituto de Altos Estudios Cinematográficos, IDHEC, obecnie FEMIS.

Podczas pobytu we Francji studiował także kino etnograficzne u reżysera Jeana Roucha.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *