Kim są Rodrigo Prieto i Mayes Rubeo, Meksykanie nominowani do Oscara 2020?


Konkurują oni w kategorii Najlepsze zdjęcia dla „Irlandczyka” Martina Scorsese i Najlepsze kostiumy dla „ Jojo Rabbit ”


Chociaż Alfonso Cuarón, Guillermo del Toro, Emmanuel Lubezki, Alejandro González Iñárritu i inni Meksykanie, do których jesteśmy przyzwyczajeni że są nominowania do Oscara , nie ma w tym roku, to własnie Rodrigo Prieto  i Mayes Rubeo  będą reprezentować Meksyk na festiwalu który nagradza najlepsze kino. 

Meksykański filmowiec Rodrigo Prieto otrzymał w poniedziałek nominację do Oscara za najlepsze zdjęcia za pracę nad „Irlandczykiem”, filmem Martina Scorsese, w którym technologia odmładza głównego bohatera, Roberta De Niro, za pomocą komputera i jest emitowana za pośrednictwem platformy Netflix Prieto urodził się w Meksyku w 1965 roku, ale mieszka w Los Angeles w Kalifornii, więc zachowuje obywatelstwo amerykańskie i meksykańskie. 

Nakręcił wiele różnych filmów, w tym „Supernatural” (1996), który dał mu międzynarodowy debiut; „Amores Perros” (2000), film, który doprowadził Alejandro Gonzáleza Iñárritu do debiutu jako reżysera i z którym ponownie współpracował w „Babel” (2006); „Frida” (2002), projekt z udziałem meksykańskiej aktorki Salmy Hayek; „ Tajemnica Brokeback Mountain” (2005), nagrodzony Oscarem film za najlepszy scenariusz adaptowany oraz nagrodzony Oscarem film „Argo” w reżyserii Bena Afflecka w 2012 roku. 

Pracował także przy „Wilku z Wall Street ” (2015) i „ Ciszy ” uznanego reżysera Martina Scorsese , a także dla Mortena Tylduma w filmie „Pasażerowie” z Jennifer Lawrence i Chrisem Prattem . 

Meksykanin będzie konkurował z Lawrence’em Sherem za „Jokera”, Jarinem Blschkego za „Latarnię morską”, Rogera Deakinsa za „1917” i Robertem Richardsonem za „Pewnego razu w Hollywood”. 

Z kolei meksykańsko-amerykańska projektantka kostiumów Mayes Rubeo rywalizuje o Oscara za pracę nad filmem „ Jojo Rabbit” w reżyseri Taiki Waititi z Nowej Zelandii.

Rubeo, która rozpoczęła swoją karierę zawodową od takich projektantów jak Enrico Sabbatini, jest nominowana w kategorii najlepszego kostiumu z Sandy Powell i Christopherem Petersonem („Irlandzyk”); Markiem Bridgesem („ Joker ”); Jacqueline Durran („ Małe kobietki” ) i Arianne Phillips („Pewnego razu … w Hollywood ”).

Sprawdź także  Aktorka Edith González umiera

Meksykanka pracowała w produkcjach takich jak „Apocalypto” (2006), „Avatar” (2009), „World War Z” (2013), „Warcraft” (2016) oraz w przy filmie „Thor: Ragnarok” .

Ceremonia 92. edycji Oscarów odbędzie się w najbliższą niedzielę, 9 lutego w Dolby Theatre w Hollywood w Los Angeles w Kalifornii.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź