Wielki artysta, Celso Piña, umiera


Piosenkarz zmarł w środę w szpitalu San Vicente de Monterrey z powodu zawału serca


Meksykański piosenkarz i autor tekstów Celso Piña zmarł w środę w wieku 66 lat z powodu zawału serca, na który został przyjęty do szpitala San Vicente de Monterrey.

„Z głębokim bólem informujemy o nieoczekiwanym odejściu członka rodziny, naszego przyjaciela, nauczyciela Celso Piña, który zmarł dziś w Monterrey o 12:38 z powodu zawału serca” – oznajmiła jego wytwórnia La Tuna Group w krótkim oświadczeniu.

Grupa podkreśliła, że ​​Piña pozostawia „intensywną pustkę”, ale „wielkie dziedzictwo na zawsze”.Artysta został zabrany do szpitala San Vicente w ciągu ostatnich godzin po zawale serca.

Piña, urodził się 6 kwietnia 1953 r. w Monterrey, Nuevo León. Znany jest z połączenia tropikalnego brzmienia cumbii i vallenato z północnym gatunkiem regionalnym Meksyku.

Kompozytor, aranżer, akordeonista, Celso Piña jest jednym z pionierów tego typu miksów. Twórca piosenek takich jak „Si mañana” (1983), „Tú y las nubes” (1989), „Mundo Colombia” (2002), „Cumbia de la paz” (2006) lub „Cumbia sobre el río” (2009).Jego kariera muzyczna rozpoczęła się w latach 80., kiedy ojciec dał mu akordeon i zaczął grać cumbie , dzięki której zyskał popularność w okolicy, w której dorastał w Monterrey, na imprezach rodzinnych i publicznych tańcach.

Uznany akordeonista samouk, założył zespół muzyczny „ Celso Piña y su ronda Bogotá ”.

Piosenkarz miał wystąpić 5 września w gminie Cadereyta, Nuevo León, zgodnie z informacjami z jego oficjalnej strony na Twitterze.W 2002 roku był nominowany do dwóch nagród Grammy w kategoriach najlepszego współczesnego albumu tropikalnego i najlepszego artysty alternatywnego.

Sprawdź także  Ricky Martin zmienia wygląd i apeluje do młodych ludzi

W swoim albumie „Barrio bravo” Celso Piña współpracował z kilkoma muzykami latynoskimi różnych gatunków , co doprowadziło do sukcesu „ Cumbia sobre el río ”.

Wśród tych, którzy wzięli udział w tym albumie byli między innymi Lila Downs, Julieta Venegas i grupy Control Machete, El Gran Silencio lub Café Tacvba .

W ostatnich latach meksykański piosenkarz zabrał swój program do krajów europejskich, takich jak Belgia, Dania, Francja, Holandia, Czechy, Niemcy, Szwecja, Polska, Włochy, a w Ameryce prezentował swoją muzykę w Argentynie, Kanadzie, Chile, Kolumbii, Stanach Zjednoczonych Wielka, Nikaragua, Peru i inne. 

Udostępnij

Zostaw odpowiedź