W społeczeństwie, które potępia to, co odmienne, mówienie o doświadczeniach, używanie sztuki do burzenia systemów ucisku bez utraty radości jest aktem rewolucyjnym
Używając fascynujących, samodzielnie stworzonych bitów połączonych z mocnymi tekstami, które odzwierciedlają niektóre z codziennych zmagań czarnoskórych społeczności w Peru, Yanna , niezależna queerowa artystka afro-peruwiańska, wywołuje falę na lokalnej scenie muzycznej – i nie mamy dość jej.
Jej historia sprawia, że jest wyjątkowa i inspirująca, ale dla wielu czarnych i brązowych ludzi jest bliska domu. Yanna dorastała w dzielnicy San Martin de Porres, historycznym dla potomków afro i rdzennej dzielnicy oddzielonej od „współczesnej Limy”. Mając 25 lat i mieszkając wśród przyjaciół ze swoim kotem Eclipse, Yanna postanowiła powiedzieć: pieprzyć to każdemu, kto kiedykolwiek wątpił w nią – włącznie z nią – aby została pełnoetatową artystką zaangażowaną w pracę antyrasistowską poprzez sztukę, a dokładniej poprzez muzykę.
Aby spełnić swoje marzenie, gra teraz role piosenkarki, beatmaker, projektant okładek i producentki. Jej pokój, zainspirowany jest jej korzeniami i codziennymi doświadczeniami, stał się jej studiem nagraniowym i produkcyjnym, przekraczając granice, czyniąc życie codzienne sztuką
Yanna eksploruje różne gatunki o korzeniach afro-diasporycznych, takie jak hip-hop, dancehall, trap, reggaetón, house, funk i salsa. „Dla mnie muzyka jest jak jedzenie: musi być gotowana powoli, zorientowana na szczegóły i dobra w treści” – mówi Remezcla. „Teksty moich piosenek są proste. Trzeba powiedzieć prawdę. Nie prawda rozumiana jako uniwersalna, ale prawda własna dla każdego. Dlatego moja rzeczywistość, skąd pochodzę i moje codzienne życie są ważnymi składnikami tworzenia ”.
Świeżo debiutująca artystka wydał już w tym roku dwa single. Najpierw „Marcaperu”, w którym podkreśla sprzeczność peruwiańskiego państwa, które sprzedaje się jako międzynarodowa marka, nie dbając o potrzeby najbardziej wrażliwych społeczności w kraju.
„La Vuelta”, jej najnowszy singiel, mówi o tym, jak ważne jest uświadomienie sobie, skąd pochodzimy, aby zrozumieć, dokąd zmierzamy. Yanna została zainspirowana tradycyjnym afro-peruwiańskim wyrażeniem ustnym zwanym „ Ya yo ta cansá ” autorstwa słynnej afro-peruwiańskiej artystki Victorii Santa Cruz. „Wierzę w uhonorowanie tych, którzy byli przed nami, jako sposób na podziękowanie im za ich sztukę, zmagania i inspirację”
Jako queerowa femme pochodzenia afro z tej okolicy, ta ostatnia piosenka sprawia, że czuć się można silniejszym. Z refrenem, który stwierdza: „Jeśli zgubisz się na drodze, wróć do swoich korzeni, a poznasz właściwą drogę”, słuchanie jej muzyki stało się ścieżką samouzdrowienia.
„Moim dziedzictwem jest otwarcie mostu dla innych. Wiem, jak trudno jest znaleźć się na scenie artystycznej. Dlatego chcę stać się inspiracją dla ludzi, którzy mogą zidentyfikować mnie i moją historię lub odnieść się do niej. Jeśli mają powołanie, chcę, żeby wiedzieli, że mogą to zrobić… Musimy odzyskać połączenie z duchowością, aby zrozumieć nasz cel. W końcu chodzi o uzdrawianie i ewolucję ”.