Nieżyjąca już piosenkarka Lola Beltrán otrzymała animowany doodle Google z okazji swoich 92. urodzin


meksykańskiej zyskała sławę w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, podczas złotego wieku kina meksykańskiego


W czwartek, 7 marca uhonorowało nieżyjącą już legendarną meksykańską ikonę Lolę Beltrán za pomocą animowanego doodla z okazji jej 92. urodzin.

Na fioletowej ilustracji Beltrán jest elegancko przedstawiona z włosami związanymi w kok ozdobiony kwiatem i z dużymi kolczykami, gdy śpiewa do mikrofonu. Znana ze swojej monumentalnej roli w popularyzacji muzyki ranchera i huapango na całym świecie, Beltrán należy do najbardziej szanowanych meksykańskich piosenkarzy wszechczasów.

urodziła się w El Rosario w stanie Sinaloa w Meksyku. Jej podróż do sławy rozpoczęła się w latach 50. i 60. XX wieku, okresie obchodzonym jako złoty wiek kina meksykańskiego.

Przed sławą „Jej chór kościelny zainspirował ją do śpiewania i miała obsesję na punkcie ballad” – czytamy w sekcji „O Doodle”. „W 1953 roku Beltrán i jej matka przeprowadziły się do Mexico City, aby kontynuować karierę piosenkarki. Po otrzymaniu pracy jako sekretarka popularnej stacji radiowej Beltrán zyskała szansę wzięcia udziału w konkursie śpiewu na antenie. Nie tylko wygrała – producenci byli pod takim wrażeniem, że pomogli jej zdobyć kontrakt nagraniowy. Beltrán zaczęła nagrywać na antenie popularne piosenki, a nawet założyła własny program radiowy, ale miała większe marzenia”.

To zwycięstwo wprowadziło ją na ścieżkę sukcesu, której kulminacją było wydanie około 100 ów, takich jak Alma Cancionera de México (1960) i Joyas (1969), oraz role w 50 filmach, w tym La Desconocida (1954) i Canción del Alma (1963).

Wpływ Beltrán wykraczał poza muzykę i obejmował aktorstwo, zdobyła szerokie uznanie i gwiazdę w . Warto zauważyć, że była pierwszą piosenkarką ranchera, która zagościła na scenie prestiżowego El Palacio de Bellas Artes w Meksyku i występowała dla wielu światowych liderów.

Jej interpretacje „Cucurrucucú Paloma” i „Paloma Negra” stały się trwałymi standardami. Oprócz talentów artystycznych charakterystyczny styl i prezencja sceniczna Beltrán uczyniły ją ikoną mody i symbolem meksykańskiej dumy kulturalnej.

Beltrán kwitło aż do jej śmierci w 1996 roku z powodu zatorowości płucnej.

Za pomocą Doodle łączy hołd złożony Beltrán z byłymi laureatami, takimi jak Tito Puente, Raoul’em A. Cortez i Dianą Sacayan.


Udostępnij

Zostaw odpowiedź