Wśród artystów, którzy otrzymali wiele nominacji są Jorge Drexler, Tainy, Camilo, Carlos Vives, Marc Anthony, Becky G, Sebastián Yatra i Fonseca
Latin Recording Academy ogłosiło artystów nominowanych do 23. Latin Grammy Awards, które zostaną wręczone podczas telewizyjnej ceremonii 17 listopada z Michelob ULTRA Arena w Mandalay Bay Resort and Casino w Las Vegas i będą transmitowane na żywo w sieci Univision.
W ogłoszeniu wydanym na portalach społecznościowych Akademii i na jej stronie internetowej dowiedzieliśmy się, że portorykańskiemu artyście Bad Bunny udało się zostać nominowanym w głównych kategoriach jako Nagranie Roku za piosenkę „Ojitos lindos”, w której dzieli się napisami z Bombą Estéreo oraz nominację do Albumu Roku za produkcję „Un Verano sin ti”.
To jednak nie wszystko, ponieważ piosenkarz z Portoryko, który w ostatnich latach stał się nie lada wydarzeniem, zdołał zostać najbardziej nominowaną osobą z 23. edycji, osiągając 10 nominacji do Latin Grammy.
Benito Antonio Martínez Ocasio, lepiej znany jako Bad Bunny, otrzymał również dwie nominacje w kategorii Best Urban Fusion/Performance za „Volví”, gdzie dzieli się pracą z grupą Aventura i kolejną z tej samej krótkiej listy „Titi me preguntó”.
W kategorii „Najlepszy reggaeton” „Królik Bad” był nominowany za „Yonaguni” i za przebój „Lo Sorry BB:”, w którym dzieli się pracą z Tainy i Julietą Venegas z Tijuany. Otrzymał również nominację za Najlepszy Album Muzyki Miejskiej za „Un Verano sin ti”, kolejną za najlepszą piosenkę rap/hiphop za „De museo” i dwie kolejne nominacje w kategorii za najlepszą piosenkę miejską za „Lo feliz BB:” gdzie ponownie rywalizuje ze sobą o swój sukces „Titi me preguntó”.
W kategorii Album Roku, oprócz „Un Verano sin ti” Bad Bunny, mamy album „Aguilera” Christiny Aguilery; „Pa’lla Voy” Marca Anthony’ego; „Deja” Bomby Estéreo; „Tinta y Tiempo” Jorge Drexlera; „Viajante” kolumbijskiego Fonseca; „Motomami” hiszpańskiej Rosalii, „Sanz” jej rodaka Alejandro Sanza; „Dharma” kolumbijskiego Sebastiána Yatry oraz muzyczny projekt kolumbijskiej piosenkarki i autorki tekstów Elsy Margarity Carvajal, która w swoim albumie „Ya no somos los misós” określiła swój styl jako duchowy pop.
Tegoroczna kategoria Płyta Roku obejmuje zróżnicowaną grupę gatunków i artystów, którzy odzwierciedlają różnorodność muzyki latynoskiej i jej wpływy kulturowe. W ten sposób „Ojitos lindos” Bad Bunny zostanie porównane z miejskimi propozycjami „Pa’my girls” Christiny Aguilery, Becky G, Nicki Nicole i Nathy Peluso; z muzyką Anitty do „Envolver”, z „Provenzą”, Karol G; „La Fama” Rosalii z The Weeknd; singiel „Te Felicito” Shakiry i Rauwa Alejandro, a także popowe piosenki Camilo dla „Pegao”, „Castillos de Arena” hiszpańskiego Pablo Alborána; „Baloncito viejo” Carlosa Vivesa i Camilo; „Tocarte” autorstwa Urugwajczyka Jorge Drexlera i hiszpańskiego C. Tangany oraz salsa Marca Anthony’ego do „Pa’lla Voy”.
Kategoria Najlepszy Nowy Artysta obejmuje grupę nominowanych debiutantów, takich jak Ángela Álvarez, Sofía Campos, Cande i Paulo, Clarissa, Silvana Estrada, Pol Granch, Nabález, Tiare, Vale, Yahritza y Su Esencia i Nicole Zignago, córka piosenkarza Peruwiańskiego i latynoskiego zdobywcy Grammy GianMarco Zignago.
W głównej części Piosenki Roku Ricky Martin będzie rywalizował z Reikiem za „A veces bien a veces mal”; „Agua” autorstwa Daddy Yankee, Rauw Alejandro i Nile Rodgers; „Algo es mejor” Chilijki Mon Laferte; „Baloncito Viejo” Carlosa Vivesa i Camilo; „Besos en la frente”, autorstwa Fonseca; „Encontrarme” Carla Morrison; „Hentai” Rosalii; „Indygo” autorstwa Camilo i Evaluny Montaner; „Pa’mis muchachas”, Christiny Aguilery, Becky G, Nicki Nicole i Nathy Peluso; „Provenza” Karol G; „Tacones Rojos” Sebastiána Yatry i „Tocarte” Jorge Drexlera i C. Tangany.
Najbardziej znani nominowani
Meksykański producent Edgar Barrera podąża za Bad Bunny z 9 nominacjami, w tym Płyta Roku za „Pegao” Camilo; Album Roku za „Aguilerę” i „Pa’lla voy” Marca Anthony’ego. Konkuruje również na krótkich listach dla Piosenki Roku i Najlepszej Piosenki Pop dla „Índigo” Camilo i Evy Luny Montaner, oprócz trzech nominacji do Najlepszej Regionalnej Piosenki Meksykańskiej za „Cada Quién” w wykonaniu Grupo Firme i Malumy; „Como lo hice yo” Carín León i „Vivo en el 6” z Christianem Nodalem. Jego dziewiąta nominacja została zdobyta w sekcji Producent Roku za pracę wykonaną z Camilo, Malumą, Evaluną Montaner, Grupo Firme i Shawnem Mendesem.
Na trzecim miejscu najczęściej nominowanych jest Rauw Alejandro z 8 nominacjami. Portorykański piosenkarz dostał szansę konkurowania na listach nominowanych do Nagrania Roku dla „Te Felicito”, u boku Shakiry, a w Albumie Roku rywalizuje ze sobą w trzech boxach, w tym udział w „Un Verano sin tí” z Bad Bunny, jego współpracę przy cyfrowym albumie „Motomami” Rosalíi oraz za udział w albumie „Dharma” kolumbijskiego Sebastiána Yatry. Konkuruje również o najlepszy występ w reggaetonie i najlepszą piosenkę miejską za singiel „Desesperados”, oprócz tego w sekcji za najlepszy album muzyki miejskiej za „Trap Cake Vol.2”.
Z siedmioma nominacjami pojawiają się Christina Aguilera, Jorge Drexler, Rosalía, kompozytor Jorge Luis Chacín oraz producenci Julio Reyes Copello i Tainy.
Tymczasem Camilo, który okazał się najlepszym nominowanym w poprzedniej edycji, teraz również wyróżnia się 6 nominacjami, w tym dwoma w kategorii Nagranie Roku, za „Pegao” i „Baloncito Viejo” wraz z Carlosem Vivesem, kolejne dwie nominacje na liście nominacji to do piosenki roku i kolejne dwie w sekcji Najlepsza piosenka pop za „Indigo”, obok żony Evaluny Montaner i „Baloncito Viejo” z Carlosem Vivesem.
Dokładnie mówiąc, Carlos Vives jest drugim Kolumbijczykiem, który również wyróżnia się 6 nominacjami, wśród których są główne kategorie, o których już wspomnieliśmy, oprócz Najlepszej Pop Rockowej Piosenki u boku Fito Paeza za „Babel” z jego albumu Cumbiana II, z którym sam rywalizuje w kategorii „Najlepszy współczesny album tropikalny” oraz „El parrandero”, w którym Vives dzieli się napisami z Sin Ánimo De Lucro, JBot & Tuti.
Portorykańczyk Marc Anthony otrzymał 4 nominacje, podobnie jak Fonseca, Becky G, Yasmil Marrufo, Nicki Nicole, Nathy Peluso, Sebastian Yatra, Maricio Rengifo i Andrés Torres.
Inne kategorie
W kategorii „Najlepszy album muzyczny Ranchera/Mariachi” po raz pierwszy pojawia się młoda Ángela Aguilar za produkcję „Mexicana Enamorada” ze swoim kuzynem w pierwszej linii, Majo Aguilar, za album „Mi herencia mi sangre”.
Piosenkarka Angelina Chiquis będzie rywalizować w kategorii Mejor Álbum de Música Banda za swoją produkcję „Abeja Reina”, a wraz z córką zmarłej Jenni Rivery, Banda El Recodo De Cruz Lizárraga będzie rywalizować z „Esta vida es muy bonita”, Banda Fortuna z „Va de nuevo”, Banda Los Recoditos z „Sin miedo a todo dar” i Banda Los Sebastianes z albumem „Sin miedo al éxito (Deluxe).
W kategorii „Najlepszy album muzyczny Norteño” konkurują wyłącznie wagi ciężkie: Bronco z „Bienvenida la vida”, Los Tigres Del Norte z „La reunion (Deluxe)”, Los Tucanes De Tijuana z CORRIDOS FELONES (SERIA 35), Pesado z „Estas se acompañan con cervezas” oraz nowa sensacja Yahritza i jej Esencia za ich propozycję „Obsessed”
W sekcji Najlepszy album miejski są „Respira” Akapellah, „Trap Cake Vol 2” Rauwa Alejandro, „Los favoritos”, Archangel; „Un Verano sin ti” Bad Bunny i „Animal” argentyńskiej śpiewaczki Marii Becerry.
W konkursie na najlepszą piosenkę rockową rywalizują: Fito Paez z “Lo mejor de nuestra vidas”, Molotov z “No olvidamos”, Bunbury z “Esperando una señal”, Eruca Sativa z “Día mil”, Vetusta Morla razem z Finisterre i “Que se mejoren”, od WOS & Facundo Yalve.
W finale konkursu na najlepszy popowy album wokalny mierzone będą utwory muzyczne Elsy Y Elmar, Kany Garcíi, Jesse & Joy, Carli Morrison i Sebastiana Yatry.
W Najlepszej piosence pop zmierzą się ze sobą utwory Carlosa Vivesa i Camilo, a także utwory Fonseca, Jorge Drexlera i Sebastiana Yatry.