Ciekawostki o fotowoltaice


Zapraszamy na zbiór ciekawostek o instalacji fotowoltaicznej


Zjawisko fotowoltaiczne jest znane od dawna

Zjawisko to, odpowiada właśnie za przetwarzanie energii słonecznej na prąd. Jego działanie to wytrącenie elektronów, które znajdują się w kryształach krzemu na wyższy poziom, dzięki fotonom światła słonecznego. Pomimo tego, że fotowoltaike wykorzystujemy dopiero od kilkudziesięciu lat, to zjawisko to znane jest od 1838 roku! To właśnie wtedy Aleksander Edmund Becquerela zauważył to zjawisko.

Panele fotowoltaiczne produkują prąd nawet w pochmurne dni

Gdy słońce świeci intensywnie a niebo jest bezchmurne, to panele fotowoltaiczne są najbardziej wydajne. Jednak, gdy pogoda jest nieco mniej korzystna i niebo pokrywają chmury, to panele również produkują prąd. Oczywiście nieco mniej wydajnie.

Fotowoltaika to nie wszystko

Istnieją także inne sposoby, aby produkować energię słoneczną. Jednym z innych rozwiązań, aby produkować prąd ze słońca są kolektory słoneczne. Dzięki nim, możemy podgrzewać wodę do użytku dla ludzi.

Cała Szwecja wystarczy dla zaspokojenia potrzeb ziemi

Jeśli ustawimy panele na całej powierzchni tego skandynawskiego kraju, to produkowany tam prąd wystarczy, aby zaspokoić potrzeby energetyczne całej ziemi. To najlepiej pokazuje jakie możliwości drzemią w tej technologii.

Wykorzystanie technologii monokrystalicznej możliwe dzięki Polakowi

Polski naukowiec Jan Czochralski w 1916 roku opracował proces technologiczny, dzięki któremu mogą powstawać monokryształy. To dzięki temu odkryciu możemy dzisiaj użytkować panele fotowoltaiczne monokrystaliczne.

Czy warto instalować panele fotowolataiczne?

Jakakolwiek możliwość oszczędności zarówno finansowa, jak i energetyczna jest dobra dla nas i dla planety. Warto interesować się nowymi możliwościami, ponieważ korzysta na tym zarówno nasz portfel, jak i planeta. Znalezienie specjalistów, którzy doradzą, czy w naszym przypadku jest to doibre wyjście korzystne. Wystarczy wpisać hasła takie jak: fotowoltaika do domu krakówrekuperacja Kraków czy pompy ciepła Kraków.

Udostępnij
Sprawdź także  10 najlepszych potraw kuchni meksykańskiej

Zostaw odpowiedź