Farina netflix

Oubiñie udaje się usunąć jedną ze scen z serialu „Fariña” Netflixa i Atremedia


Historyczny galicyjski handlarz narkotyków Laureano Oubiña odniósł znaczące zwycięstwo sądowe w swojej walce z serialem „Fariña”


Oubiña, który pozwał Atresmedia, i firmę produkcyjną za prezentowanie jego „fałszywego i ośmieszonego wizerunku”, otrzymał częściowe odszkodowanie od Sądu Prowincji Pontevedra. Odpowiedzialni za muszą mu zrekompensować 15 000 euro i usunąć scenę o wyraźnej treści seksualnej.

Oubiña początkowo zażądał odszkodowania w wysokości 1,5 miliona euro, utrzymując, że naruszył jego prawo do honoru, prywatności osobistej i rodzinnej oraz własny wizerunek.

Jednakże Juzgado Mixto 3 w Vilagarcía odrzucił jego wniosek. Po odwołaniu się od decyzji Prowincji Pontevedra częściowo zgodził się z nim, stwierdzając, że serial naruszył jego prawo do prywatności w konkretnej scenie.

Scena, o której mowa, którą należy usunąć, przedstawia Oubiñę uprawiającego stosunki seksualne ze swoją drugą żoną, Esther Lago, podczas nalotu policyjnego i sądowego na jego dom w związku z operacją Nécora. Sąd w Pontevedra nakazał usunięcie tej sceny ze wszystkich platform i jej strony internetowej po uprawomocnieniu się wyroku.

W orzeczeniu podkreślono, że choć nie ma rozpoznawalnej szkody majątkowej poniesionej przez Oubiñę, stwierdza się „szkodę w sferze moralnej spowodowaną bezprawną ingerencją”. Odszkodowanie w wysokości 15 000 euro jest znacznie niższe od kwoty pierwotnie żądanej, co sąd uznał, że wyrządzona szkoda moralna ma „ograniczony zakres”.

Oubiña kwestionował także inne sceny serialu i zarzucił „oszczercze, kpiące, dokuczliwe lub poniżające” traktowanie. W orzeczeniu stwierdzono jednak, że naruszenie prawa do prywatności nie wpływa na ich prawo do wizerunku, ponieważ jest on identyfikowalny i ogranicza się do zakresu prywatności ich rodziny.

Serial „Fariña”, oparty na książce pod tym samym tytułem autorstwa Nacho Carretero, opowiada historię handlu narkotykami w Galicji w latach 80. i 90., skupiając się na kluczowych postaciach, takich jak Laureano Oubiña, Sito Miñanco i Manuel Charlín. W serialu używane są prawdziwe imiona tych postaci, co zdaniem Oubiñy jeszcze bardziej pogłębia szkody wyrządzone ich reputacji.

Operacja Nécora, kierowana przez sędziego Baltasara Garzóna w 1990 r., doprowadziła do skazania Oubiñy na 12 lat więzienia i grzywnę w wysokości 1280 mln peset za przestępstwo podatkowe. Choć został uniewinniony od zarzutu handlu narkotykami, spędził w więzieniu ponad dwie dekady, by ostatecznie w 2017 roku wyjść na wolność.

Od tego orzeczenia sądu można jeszcze odwołać się do Sądu Najwyższego, co oznacza, że ​​batalia prawna Oubiñy może się jeszcze nie zakończyć. Pomimo zwolnienia z więzienia i twierdzeń, że nie był „handlarzem narkotyków”, ale „przewoźnikiem haszyszu”, postać Oubiñy pozostaje kontrowersyjna, a jego walka o oczyszczenie swojego wizerunku w dalszym ciągu jest istotnym tematem w mediach i w społeczeństwie.

Serial „Fariña” w dalszym ciągu budzi debatę i , podkreślając trwały wpływ historii handlu narkotykami w Galicji i reprezentacji jego bohaterów w kulturze popularnej.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź