List od radnego zawierał żądanie usunięcia go, ale organizatorzy festiwalu twierdzą, że jego prezentacja wciąż trwa
Peso Pluma zostanie zaprezentowany zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podczas kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Viña del Mar w 2024 roku.
O jego udziale poinformowano w oficjalnym komunikacie prasowym organizatorów festiwalu, przesłanym w nocy 11 stycznia.
„Po kontrowersjach, jakie pojawiły się wokół udziału Peso Plumy w kolejnej edycji konkursu, organizacja Międzynarodowego Festiwalu Viña del Mar oświadcza, że nie spotka się on z jakąkolwiek cenzurą i dyskryminacją” – czytamy w pierwszym akapicie uzasadnienia, oświadczenie otrzymało Billboard Español. Później przedstawiciel festiwalu potwierdził także, że występ Peso Plumy nadal trwa.
„Kontrowersją”, do której odnosi się oświadczenie, jest list, który René Lues, radny Viña del Mar, napisał do burmistrza Viña, Macareny Ripamonti Serrano, prosząc o anulowanie kontraktu w Peso Plumą na festiwal. W swoim liście, opublikowanym przez kilka mediów w Chile, Lues stwierdza, że felieton naukowca Alberto Mayola „skłonił go do wielu refleksji na temat muzyki i tekstów tak zwanych corridos tumbados, w których artysta wyraźnie przeprasza za przemoc” oraz mówi konfrontacjach zbrojnych, przestępczości zorganizowanej i korupcji, handlu narkotykami i o kartelach narkotykowych. Wszystko to wraz z ostentacją i ambicją w zakresie pieniędzy, biżuterii, luksusów, pojazdów, broni, czyli życia, które szczególnie uwodzi najmłodszych ze względu na szybkość i łatwość, z jaką wmawia się im, że mogą osiągnąć wszystko, przekraczając granice prawa.
Jest to tak zwana narkokultura, do której artyści tacy jak Peso Pluma dodają dźwięk i uprawomocniają siłę, zajmując uprzywilejowane miejsce jako wielcy wpływowi w sieciach społecznościowych.
„Z tego powodu, pomimo sławy tego muzyka, który dziś uważany jest za jednego z najpopularniejszych artystów branży muzycznej i jego milionów naśladowców, uważam, że niewłaściwe jest wykorzystywanie kanałów, zasobów i przestrzeni publicznych do promowania tego gatunku muzyki i piosenek związanych z handlem narkotykami, ponieważ jako społeczeństwo nie powinniśmy idealizować postaci przestępców z ich dramatyczną historią pełną przemocy i krwi. Tym bardziej, że handlarze narkotyków i mordercy zamieniają się w bohaterów lub mają wzorowe odniesienia w piosenkach.”
„Handel narkotykami to największa tragedia, jaką mamy w Chile i Viña del Mar, oraz źródło wszelkich form przestępczości, które dziś przytłaczają nasz kraj i nasze miasto”.
Jednak organizatorzy festiwalu oparli się wezwaniu do usunięcia Peso Pluama ze składu.
W swoim oświadczeniu dodali: „Największy festiwal latynoski na świecie celebruje różnorodność wszystkich artystów, którzy postawili stopę na tej wyjątkowej scenie. Muzyka jest uniwersalna i opisuje różne rzeczywistości.”
Następnie w oświadczeniu przytacza się liczne osiągnięcia Peso Plumy w ciągu ostatniego roku, w tym jego zdobycie tytułu Artysty Roku w październiku na gali Billboard Latin Music Awards.
„Viña del Mar dostrzega także fenomen nowych gatunków muzycznych i ma nadzieję na pomyślne zakończenie sześciu nocy, podczas których muzyka i talent różnych artystów nadal będą filarem największego festiwalu latynoskiego na świecie”.
Międzynarodowy Festiwal Viña del Mar odbędzie się w dniach 25 lutego – 1 marca w mieście Viña del Mar w Chile. Festiwal, najstarszy i najbardziej rozpoznawalny na świecie w języku hiszpańskim, zakończy tę edycję prezentacją Peso Pluma.