„Atrakcyjność„ Gasoliny ”była tak wielka, że niektóre stacje radiowe zmieniły format z angielskiego na hiszpański, aby skorzystać z tej rewolucji” — wyszczególniła Biblioteka
Reggaeton trafił do Biblioteki Kongresu w Stanach Zjednoczonych, ponieważ „Gasolina” Puerto Rico Daddy Yankee, hymn tego gatunku muzycznego, wpisał się na płytę dźwiękową przechowywaną dla potomności przez największą bibliotekę świata.
Instytucja ogłosiła we wtorek włączenie 25 nagrań audio do swojego Krajowego Rejestru Nagrań, w tym niezapomnianego „Like a Virgin” Madonny; niekwestionowany świąteczny hit „All I Want for Christmas Is You” Mariah Carey oraz mityczny „Imagine” Johna Lennona.
Ponadto Biblioteka Kongresu po raz pierwszy zawiera dźwięk gry wideo najsłynniejszego hydraulika na świecie „Super Mario Bros.”
Nagrania dźwiękowe i muzyczne tej organizacji z siedzibą w Waszyngtonie mają na celu zachowanie tych dźwięków, które „określiły historię i kulturę narodu ” – podała instytucja w oświadczeniu.
Łącznie w rejestrze znajduje się 625 nagrań wybranych ze względu na ich znaczenie historyczne, kulturowe i estetyczne, co stanowi niewielką część z prawie 4 milionów plików dźwiękowych, którymi dysponuje Biblioteka.
25 nowych utworów, wybranych spośród 1100 nominowanych, obejmuje okres od 1908 do 2012 roku. Są to wczesne nagrania muzyki mariachi i bluesowej, a także kroniki radiowe z czasów II wojny światowej i kultowe dźwięki pop.
Włączenie przełomowego utworu Queen Latifah „All Hail the Queen” jest również pierwszym dodaniem kobiecego głosu rapowego do płyty.
Do tego dochodzą muzyczne klasyki, takie jak „Stairway to Heaven” Led Zeppelin; „Synchronicity” The Police i „Take Me Home, Country Roads” Johna Denvera.
„National Recording Registry zachowuje naszą historię poprzez nagrania dźwiękowe i odzwierciedla zróżnicowaną kulturę naszego narodu” – powiedziała w oświadczeniu dyrektor biblioteki Carla Hayden.
Jeśli chodzi o inkorporację „Gasolina”, instytucja przypomniała, że ten sukces z 2004 roku był „ogromną zmianą dla reggaetonu”, poszerzającą publiczność muzyki latynoskiej.
„Atrakcyjność „Gasoliny” była tak wielka, że niektóre stacje radiowe zmieniły format z angielskiego na hiszpański, aby skorzystać z tej rewolucji” — wyszczególniła Biblioteka.
Jeśli chodzi o Madonnę, instytucja chciała uwiecznić album „Like a Virgin” z 1984 roku, bo promował „wstąpienie do świata muzyki” królowej popu.
Podczas słuchania popularnej kolędy Mariah Carey, Biblioteka wyszczególniła, że „All I Want for Christmas Is You” odnosi teraz znacznie większy sukces niż wtedy, gdy została wydana w 1994 roku.
Carey wyjaśniła instytucji, że dorastała na Long Island (Nowy Jork), marząc o „idealnych świętach Bożego Narodzenia”, ponieważ miała „burzliwe dzieciństwo z powodu rozwodu rodziców”.
Biblioteka chciała również uhonorować Japończyka Koji Kondo, który skomponował muzykę do Mario Bros w latach 80., ponieważ „niewiele dzieł na świecie było tak popularnych na arenie międzynarodowej przez tak mało znanego autora”.
Kondo, który ma 61 lat i nadal pracuje dla Nintendo, skomponował muzykę do filmu „The Super Mario Bros”, adaptacji klasycznej gry wideo, która właśnie zarobiła 377 milionów dolarów w swoim debiucie kinowym na całym świecie.