Hiszpańska Rada Ministrów zatwierdziła wezwanie do selektywnej pomocy na produkcję filmów fabularnych o wartości 36 mln euro. Wezwanie to ma największą dotację gospodarczą w swojej historii, prawie dwukrotnie większą niż w ubiegłym roku (20 mln euro) i sześciokrotnie większą niż w 2017 r. (5,7 mln euro)
Rada Ministrów, na wniosek Ministra Kultury i Sportu Miquela Icety, upoważniła Instytut Kinematografii i Sztuk Audiowizualnych (ICAA) do ubiegania się o selektywną pomoc na produkcję filmów fabularnych dotyczących projektów odpowiadających 2023 r., na szacowaną kwotę 36 mln euro. Linia pomocowa jest włączona do Strategicznego Planu Dotacji Ministerstwa Kultury i Sportu na lata 2021-2023, aby zagwarantować wszystkim wysokiej jakości ofertę kulturalną i promować wzbogacenie twórczości, oferty kulturalnej oraz sektora audiowizualnego.
Wśród celów wskazanych przez hiszpańską Radę Ministrów w odniesieniu do tej pomocy jest: zagwarantowanie wysokiej jakości i zróżnicowanej oferty kulturalnej; zachęcanie do wzbogacania się w tworzeniu i zwiększaniu wykorzystania innowacyjnych technologii w sektorze audiowizualnym; oraz niwelowanie różnic między płciami poprzez promowanie włączania kobiet na stanowiska kreatywne i techniczne.
Celem szczegółowym jest przyznanie pomocy na projekty o szczególnej wartości kinematograficznej, kulturalnej lub społecznej, zarówno o charakterze dokumentalnym, jak i eksperymentalnym. Lub projekty, w których biorą udział nowi filmowcy, ze szczególnym uwzględnieniem umożliwienia i zwiększenia produkcji dzieł audiowizualnych wykorzystujących innowacyjne technologie, takich jak filmy animowane. Inne cele to niwelowanie różnic między płciami poprzez promowanie włączania kobiet do sektora.
Pomoc na produkcję filmów fabularnych o projektach, które zostaną wyłonione w konkursie konkursowym, będzie rozwijana w dwóch trybach selekcji. Na pierwszą procedurę zarezerwowanych zostanie 15 mln euro, na drugą 15 mln euro, a w drugiej procedurze przewidziano możliwość ustalenia maksymalnej dodatkowej kwoty do 6 mln euro. Maksymalna kwota pomocy nie może przekroczyć 800 000 euro na projekt beneficjenta.
Minimum 40% zostanie przeznaczone na projekty realizowane wyłącznie przez reżyserki, minimum 15% i maksymalnie 25% na projekty dokumentalne, a minimum 10% na projekty animowane. Podobnie maksymalnie 10% zostanie przeznaczone na projekty eksperymentalne, a minimum 5% na koprodukcje z firmami zagranicznymi, w których udział hiszpański jest mniejszościowy.
Wezwanie to ma największy kapitał finansowy w historii, 36 mln euro, prawie dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku (20 mln) i sześć razy więcej niż w 2017 r. (5,7 mln euro).