Tym filmem Almodóvara otworzy Festiwal Filmowy w Wenecji, a festiwal San Sebastián ogłasza pierwsze filmy, które wezmą udział w 69. edycji


Alberto Barbera, dyrektor Festiwalu Filmowego w Wenecji, mówi, że film jest „intensywnym i wrażliwym portretem”


Po zamknięciu festiwalu Cannes 2021 mamy wieści o kolejnych największych festiwalach filmowych. Z jednej strony, od czasu konkursu w Wenecji ogłoszono, że „Madres paralelas”, nowy film Pedro Almodovara , jest częścią Sekcji Oficjalnej i będzie filmem otwierającym 78. edycję .

Wenecja chce pokonać Cannes z Almodóvarem i „Dune / Diuna”

Penelope Cruz, Milena Smit, Israel Elejalde, Rossy de Palma, Julieta Serrano i Aitana Sánchez-Gijón prowadzą obsadę filmu Almodovara. „Madres paralelas” skupia się na dwóch kobietach, które spotykają się w szpitalnej sali, gdzie mają rodzić. Obie są singielkami, które przypadkowo zaszły w ciążę, ale podczas gdy Janis w średnim wieku tętni życiem, najmłodsza Ana jest przerażona. Między nimi powstanie więź, która się skomplikuje…

Należy pamiętać, że Almodóvar otrzymał już honorowego Złotego Lwa w 2019 roku, ale znacznie wcześniej, bo w 1988 roku, otrzymał nagrodę za scenariusz do „Kobiety na skraju załamania nerwowego”. Dobre relacje z festiwalem sięgają początków jego kariery, co zostało stwierdzone w publicznym oświadczeniu: „Narodziłem się jako reżyser w 1983 roku w Wenecji, w sekcji Mezzogiorno Mezzanotte [tam prezentował 'Entre tinieblas / Pośród ciemnośc']. 38 lat później zostałem powołany do otwarcia festiwalu. Nie potrafię wytłumaczyć radości i honoru oraz tego, jak wiele to dla mnie znaczy, bez samozadowolenia. Jestem bardzo wdzięczny festiwalowi za to wyróżnienie i mam nadzieję, że nie zawiodę.”

Oprócz „Madres paralelas” potwierdzono premierę jednego z najbardziej oczekiwanych hitów ostatnich lat : „Dune / Diuna” Denisa Villeneuve. Ponadto będzie można zobaczyć „Halloween Kills”, nową kontynuację serii horrorów, wykorzystując fakt, że Jamie Lee Curtis otrzyma nagrodę w hołdzie za całą swoją karierę. Roberto Benigni również otrzyma ten sam zaszczyt.

Inne ważne tytuły, które są prezentowane dla włoskiego konkursu, to 'The Power of the Dog' od Jane Campion, 'The Hand of God' od Paolo Sorrentino i 'Spencer' od Pablo Larraín. Kolejny Festiwal Filmowy w Wenecji odbędzie się od 1 do 11 września, a Bong Joon-ho będzie przewodniczącym jury.


San Sebastián zapowiada pierwsze tytuły

Z drugiej strony Festiwal San Sebastián ujawnił pierwsze prace, które będą rywalizować w 69. edycji. Premiera „Arthura Rambo” Laurenta Canteta (Złota Palma w Cannes za 'La clase' czy 'Entre les murs'), „Earwig” Lucile Hadzihalilovic (zdobywczyni nagrody specjalnej jury w San Sebastián za „Evolution” ), „Distancia de rescate” Claudii Llosy (zdobywczyni Złotego Niedźwiedzia w Berlinie za „La teta asustada / Gorzkie mleko”), „Benediction” Terence’a Daviesa , „I Want to Talk about Duras” Claire Simon i „Camila saldrá esta noche” ” od Inés Barrionuevo.

Zaprezentowane zostaną również pierwsze filmy w reżyserii Aliny Grigore („Blue Moon”), Tea Lindeburg („As in Heaven”) i Zhang Ji („Fire on the Plain”), których producentem wykonawczym jest Diao Yinan. Na razie wiadomo tyle. Kolejna edycja konkursu San Sebastian odbędzie się w dniach 17-25 września.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *