Chcesz skorzystać z usług pośrednika nieruchomości? Pamiętaj o tym, by zawrzeć z nim umowę! Dlaczego warto ją podpisać? Jakie elementy powinny się w niej znaleźć? Czy z zawartej z pośrednikiem umowy można się wycofać?
Dlaczego warto zawrzeć umowę z pośrednikiem nieruchomości?
Wielu pośredników proponuje swoim klientom współpracę bez podpisania umowy pośrednictwa nieruchomości. Trzeba jednak wiedzieć, że brak umowy z pośrednikiem może powodować dużo problemów. Dlaczego jest ważna umowa z pośrednikiem nieruchomości?
Przede wszystkim niepodpisanie umowy będzie oznaczało problemy z określeniem praw i obowiązków stron. W efekcie może to utrudniać dochodzenie swoich praw wtedy, gdy pośrednik nie dotrzyma danego słowa.
Ponadto brak umowy z pośrednikiem nieruchomości może oznaczać problemy ze skorzystaniem z ubezpieczenia OC pośrednika w przypadku powstałych szkód.
Umowa z pośrednikiem nieruchomości – jak powinna wyglądać?
Przepisy Ustawy o gospodarce nieruchomościami wskazują, że umowa pośrednictwa najmu nieruchomości wzór powinna mieć formę pisemną. Powinna ona zawierać elementy jak:
– Dane stron umowy – pośrednika i jego klienta,
– Przedmiot umowy oraz jej zakres – informacje o nieruchomości, świadczonych usługach,
– Wysokość wynagrodzenia za usługi pośrednictwa nieruchomości – wynagrodzenie zwykle określane jest jako procent wartości nieruchomości.
Umowa ta może być zawarta w dwóch formach, czyli jako umowa otwarta lub umowa na wyłączność. Umowa otwarta oznacza, że klient może korzystać jednocześnie z usług wielu agencji nieruchomości. Z kolei umowa na wyłączność powoduje, że interesy klienta reprezentuje tylko jedno biuro.
Czy można wycofać się z umowy z pośrednikiem nieruchomości?
Klient, który zawarł umowę z pośrednikiem nieruchomości, ma prawo do tego, aby ją wypowiedzieć z ważnych powodów. Należy pamiętać wtedy o przepisach regulujących jej wypowiedzenie.
Jak wycofać się z umowy z pośrednikiem nieruchomości? Umowa przede wszystkim powinna ulec wypowiedzeniu przez klienta. Należy pamiętać o tym, że wypowiedzenie umowy powinno mieć formę pisemną.
Gdy pośrednik realizował zlecone zadania, może ubiegać się o stosowną zapłatę. Jednocześnie pośrednik nie może wymagać od klienta zapłaty wysokich kar za zerwanie umowy – w takim przypadku można skierować sprawę do sądu.
Umowa może być też wycofana do 14 dni, gdy została zawarta poza biurem nieruchomości.
Warto również pamiętać o tym, że wtedy, gdy zawarto kilka umów otwartych i doszło do sprzedaży nieruchomości, należy je wypowiedzieć.