ARTEFACT: CHOrnobyl – to pierwsza wirtualna wystawa Czarnobyla na świecie, stworzona do oglądania online i w hełmach VR, prezentowana na jedenastym festiwalu sztuki mediów MADATAC w Hiszpanii przy wsparciu Ukraińskiej Fundacji Kultury. Eksponaty ARTEFACT: CHOrnobyl są bardzo różnorodne. Wśród nich znajdują się prace jak znanych ukraińskich artystów: Cykl czarnobylski mieszkającej na granicy ze Strefą Wykluczenia Marii Prymaczenko, cykl proroczych obrazów Iwana Marczuka, trójwymiarowe zdjęcie 3D Arsena Sawadowa, tak i nowe nazwiska w ukraińskiej sztuce mediów.
Ponad 100 ukraińskich artystów pracowało nad stworzeniem ARTEFACT: CHOrnobyl, dzięki czemu ponad 50 nowych eksponatów można było zobaczyć na całym świecie wirtualnie i całkowicie bezpłatnie ze zwykłego komputera. W związku z pandemią COVID-19 i ograniczeniami kwarantanny, tegoroczny hiszpański festiwal sztuki mediów MADATAC w tym roku odbywa się online, dlatego eksponaty wystawy są prezentowane w wirtualnej przestrzeni Czarnobyla na stronie internetowej artefact.live.
Artyści nauczyli się pracować w przestrzeni wirtualnej i zanurzyli się w temacie Czarnobyla podczas wyjątkowych edukacyjnych rezydencji artystycznych ARTEFACT, gdzie większość uczestników tworzyła swoje eksponaty. W przestrzeni wirtualnej znalazły się również najlepsze prace wystawy ARTEFACT: Chernobyl33, które pokazywano w Kijowie w 2019 roku, stworzone z wykorzystaniem technologii VR i AR, instalacji laserowych i wideo, technologii neurointerfejsów oraz architektury parametrycznej. Pełna lista uczestników i eksponatów wystawy znajduje się na stronie internetowej i jest ciągle aktualizowana.
Switłana Korszunowa, koordynator projektu ARTEFACT: „Pierwsza wirtualna wystawa Czarnobyla podczas pandemii COVID-19 była przełomowym wydarzeniem i jednocześnie wielkim wyzwaniem dla nas. Po raz pierwszy wszyscy artyści zaprezentowali swoje prace wirtualnie, tworząc osobne wirtualne światy dla eksponatów. Sztuka dopiero zaczyna przejmować te przestrzenie, ale wydaje się, że zostały stworzone dla niej. A dla widza wszystko jest tam znajome i naturalne, ponieważ większość czasu spędzamy w sieci online. Dlatego, dzięki takim technologiom, sztuka zbliża się do ludzi, do współczesności oraz jak zawsze lepiej niż cokolwiek odzwierciedla swoją epokę”.
Zamknięta demonstracja wystawy odbyła się w cyfrowej galerii Artarea w Kijowie, gdzie można było dostać się do wirtualnych eksponatów na ogromnych ekranach oraz w hełmach VR. Dzięki nowoczesnym technologiom wirtualnej cyberprzestrzeni każdy artysta mógł stworzyć własny świat, aby zanurzyć się w temacie z jego wyjątkową atmosferą i uczuciami. Po zniesieniu ograniczeń kwarantanny wystawę można fizycznie prezentować w galeriach na całym świecie.
Obecnie wystawa ARTEFACT: CHOrnobyl jest dostępna do obejrzenia na stronie internetowej http://artefact.live/ lub jako osobna wystawa na wirtualnym festiwalu MADATAC https://madatac.es/artefact-chornobil-33 .
Założyciel festiwalu MADATAC – Jerzy Lech, wyprzedza światowe trendy i był gotów do całkowitej wirtualizacji swojego festiwalu. Jerzy Lech opowiada o projekcie ARTEFACT oraz o jego roli w ukraińskiej sztuce mediów:
„Ukraińcy to bardzo utalentowany naród. Dzięki takim społecznym i kulturalnym projektom, poprzez nowoczesne przemyślenie przeszłości, możesz powiedzieć światu, kim naprawdę jesteś.
Mam nadzieję, że ARTEFACT stanie się przedstawicielem rodzącej się artystycznej awangardy Ukrainy, dzięki której świat będzie mógł zrozumieć, czym naprawdę jest Ukraina. Projekt pozwoli również zreorganizować ukraińskie społeczeństwo wokół koncepcji jednorodnego, ale otwartego społeczeństwa na nowe trendy międzynarodowe, tak, aby Ukraina stała się wielkim państwem, jakim była kiedyś, ale została pozbawiona tożsamości kulturowej i wolności z powodu niesprzyjających okoliczności”.
Międzynarodowa prezentacja ARTEFACT: CHOrnobyl odbędzie się 30 października w głównej przestrzeni wystawy ARTEFACT: CHOrnobyl na platformie Mozilla Hubs z prezentacją wszystkich eksponatów oraz udziałem międzynarodowych prelegentów. Każdy może na nią trafić, klikając na link artefact.live.
ARTEFACT – to innowacyjny ukraiński projekt społeczno-kulturalny, który dzięki nowym technologiom sztuki współczesnej zwraca uwagę na ważne społecznie tematy, na przykładzie problematyki Czarnobyla, oraz pracuje nad przemyśleniem tragedii w Czarnobylu z naszej przeszłości. Projekt traktuje awarię w Czarnobylu nie tylko jako największą katastrofę spowodowaną przez człowieka na świecie, ale także jako katastrofę informacyjną pełną dezinformacji, podróbek i sowieckiej propagandy. Awaria w Czarnobylu jest ilustracyjnym przykładem katastrofy informacyjnej w jednym kraju, która może mieć konsekwencje dla całego świata.
Projekt jest realizowany przy wsparciu: Ukraińskiej Fundacji Kultury, Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, Ukraińskiego Narodowego Muzeum Czarnobyla, Międzynarodowej Organizacji Pozarządowej „Centrum PRIPYAT.com” oraz Międzynarodowej Organizacji Pozarządowej „Europejski Instytut Czarnobyla”.
MADATAC – to największy festiwal sztuki mediów w Hiszpanii, który w ciągu ostatnich 10 lat otrzymał 3 nagrody EFFE – lata 2015-2016, 2017-2018 i 2019-2020. Odbywa się corocznie w stolicy Hiszpanii Madrycie. Celem festiwalu jest zaangażowanie widzów w sztukę audiowizualną, sztukę wideo, sztukę cyfrową i nowe media. Ideą festiwalu jest zjednoczenie artystów w zbiorowym laboratorium. Faktycznie jest to jedna z największych imprez poświęconych sztuce mediów, na której ukraińskie dzieła są prezentowane po raz pierwszy w tym roku.
Ukraińska Fundacja Kultury – jest to instytucja państwowa, założona w 2017 roku jako nowy model udzielenia na zasadzie konkursu państwowego wsparcia oraz promocji inicjatyw z zakresu kultury i branż kreatywnych. Działalność Fundacji, zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem, jest integralną częścią polityki i określonych priorytetów działalności Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.
Możesz śledzić projekt ARTEFACT w sieciach społecznościowych:
Instagram https://www.instagram.com/artefact.live/
Facebook https://www.facebook.com/ArtefactArtProject/
Skontaktuj się z nami: pr@artefact.live