Héctor Soberón podzielił się swoimi doświadczeniami i zaapelował do mężczyzn, aby zdali sobie sprawę z tego zła, powszechnie kojarzonego wyłącznie z kobietami
Mimo że rak piersi występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, mężczyźni również na niego chorują. Jeden z aktorów sceny meksykańskiej, niezapomnianej telenoweli María la del Barrio / Maria z przedmieścia, Héctor Soberón, właśnie podzielił się swoją diagnozą.
Podano mu ją 8 miesięcy temu, gdy wykryto guz w okolicy klatki piersiowej.
Podczas wydarzenia medialnego w Meksyku nie tylko podzielił się tą nowiną, ale również chciał podnieść świadomość społeczeństwa na temat ryzyka zachorowania na tę chorobę także u mężczyzn.
„Trzeba zachować środki ostrożności, trzeba przeprowadzać samobadania. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety. A jeśli zostanie wykryte wcześnie, masz okno, aby móc wyjść i się uratować” – wyjaśnił Héctor Soberón.
Gwiazda programów Mi pequeña traviesa czy Muchachitas twierdzi, że chorobę wykryto wcześnie, co znacznie ułatwiło cały proces. „Zacząłem odczuwać ból w klatce piersiowej” – powiedział. „Nic poważnego się nie stało, dali mi lekarstwo, szybko mi je podali.”
Wygląda na to, że rak dotknął również jednego z jego braci, w tym przypadku rak żołądka. „Myśleliśmy, że jest zdrowy, ale pojawiły się przerzuty, więc wszyscy postanowiliśmy mu pomóc” – relacjonował.
Aktor przyznał, że po otrzymaniu tej wiadomości był zmuszony zastanowić się nad swoim życiem. „Rozmawiałem z wieloma ludźmi i myślę, że przyczyną raka mogą być również emocje” – powiedział. Diagnoza ta zmieniła jego perspektywę patrzenia na życie i sposób radzenia sobie z przeciwnościami losu.
Tymi słowami i dwoma tak bliskimi mu przypadkami Hector chciał dać do zrozumienia, że ta choroba nie wyklucza nikogo, stąd tak ważne są badania kontrolne: „Musimy być świadomi, rak nie wyklucza nikogo”.
Według Mayo Clinic, rak piersi u mężczyzn zaczyna się od nieprawidłowej proliferacji komórek w tkance piersi. Taka sytuacja występuje u wszystkich ludzi, niezależnie od płci. Choć choroba ta częściej występuje u starszych mężczyzn, może rozwinąć się w każdym wieku. Leczenie polega na usunięciu zmienionej chorobowo tkanki piersi, chemioterapii i radioterapii.
Najczęstszymi objawami są: bezbolesny guzek lub zgrubienie w piersi, zmiany skórne, takie jak dołeczki, marszczenie lub łuszczenie, a także zmiany brodawek sutkowych, którym może towarzyszyć wydzielina lub krwawienie.