Sprawa „Zona Divas” ukazuje bolesną rzeczywistość związaną z handlem ludźmi na terytorium Meksyku
5 września w serwisie Netflix odbyła się premiera serialu dokumentalnego „El portal: La historia oculta de la Zona Divas / Złapane w sieć: Mroczna historia Zona Divas”, produkcji poruszającej temat międzynarodowego handlu ludźmi na podstawie przypadku portalu internetowego „Zona Divas”.
Produkcja rozwija w czterech rozdziałach historię kobiet nie tylko z Meksyku, ale także Wenezueli, Kolumbii i Argentyny, które są wykorzystywane seksualnie w oparciu o oszustwo. Sprawcy wykorzystali bezbronność osób potrzebujących pracy.
System handlu ludźmi był podtrzymywany dzięki współudziałowi agentów imigracyjnych i innych grup przestępczych, a także groźbom, jakie osoby odpowiedzialne składały ofiarom, wykorzystując informacje od ich rodzin, a obiecywali, że wyrządzą im krzywdę, jeśli nie będą posłuszne.
Alfonsi zarzucili, że kobiety musiały zapłacić dużą sumę pieniężną na pokrycie kosztów transportu do Meksyku, w przeciwnym razie nie mogłyby opuścić tego miejsca.
„Gdybym nie potrzebowała pieniędzy, nie pracowałabym w ten sposób, pracowałabym w centrum handlowym jak dziewczyna w moim wieku”, – mówi Kenni Finol w zwiastunie produkcyjnym, wenezuelska dziewczyna, która była ofiarą sprawy „Zona Divas” i została zamordowana w lutym 2018 roku.
W tej części platformy streamingowej prezentowane są zeznania osób, które przeżyły handel ludźmi, oraz krewnych ofiar kobietobójstwa, aby dowiedzieć się, kim były. Jednocześnie ujawniane są szczegóły działania sieci.
Serial dokumentalny Netflix and Mix został wyprodukowany przez Laurę Wondelberg i wyreżyserowany przez Astrid Rondero i Fernandę Valadez.
W ten sposób wyszła na jaw prawda w sprawie „Zona Divas”.
Ogłoszona na portalu „Zona Divas” w latach 2017–2018 śmierć pięciu dziewcząt wzbudziła podejrzenia władz stolicy, które zdecydowały się wszcząć formalne śledztwo w sprawie wydarzeń.
Zidentyfikowano ciała: Kenny, lat 26, Genesis, lat 24, Wendy Vaneska, lat 26, Adreiny, lat 27, wszystkie to Wenezuelki i Argentynka Karen Ailen Grodziñiski, lat 23.
Wszystko wskazywało na to, że strona ta była zorganizowaną siecią handlu ludźmi, mającą na celu wykorzystywanie seksualne.
Do dziś, choć część osób zamieszanych w sprawę została zatrzymana, a niektórym udało się udowodnić swoją niewinność, rzeczywistość jest taka, że wielu innych sprawców ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości.