W nowym dokumencie Saldívar zapewnia, że broń, za pomocą której odebrała życie piosenkarce, została aktywowana przypadkowo
Yolanda Saldívar, która obecnie odsiaduje wyrok dożywocia za śmierć Seleny Quintanilli, królowej „Tex-Mex” w 1995 r., w nowym dokumencie szczegółowo opisuje przebieg wydarzeń, który doprowadził do śmierci meksykańskiej piosenkarki, i utrzymuje, że był to wypadek i że nigdy nie miał on na celu wyrządzenia jakiejkolwiek szkody.
Prawie trzydzieści lat po śmierci Seleny w wyniku strzelaniny dokonanej przez Saldívar, prezes jej fanklubu i menadżer jej sklepów odzieżowych, sprawca zbrodni przemawia w dwuczęściowym serialu dokumentalnym zatytułowanym „Selena & Yolanda: The Secrets Between Them”, Oxygen True Crime. Saldivar wraz z członkami rodziny, policją, prokuratorami i dziennikarzami z tamtego czasu dzielą się szczegółami dotyczącymi śmierci Seleny.
„W żadnym momencie nie chciałam nikogo skrzywdzić. Nie wiedziałam, kiedy wypaliła moja broń. Mogę tylko powiedzieć, że nigdy, przenigdy nie miałam zamiaru wyrządzić jakiejkolwiek krzywdy” – mówi Saldívar, pielęgniarka z południowego Teksasu, która miała obsesję na punkcie piosenkarki, zarządzała jej biznesami i ostatecznie odebrała jej życie, gdy Selena miała 23 lata.
Odnosząc się do powodów, dla których zdecydowała się wziąć udział w projekcie Oxygen, szczegółowo opisuje, że jej rodzina była „zdruzgotana” oraz że jej bracia i rodzice, po zebraniu całego swojego dobytku, akt i majątku, obiecali „mówić prawdę” – wspomniało w poniedziałek Entertainment Tonight (ET), cyfrowe medium skupiające się na świecie rozrywki i celebrytów.
Kiedy latynoska diwa zorientowała się, że najwyraźniej ta kradnie jej pieniądze, próbowała zerwać z nią wszelkie więzi, ale Saldívar zastrzelił ją w hotelu. Obecnie odsiaduje karę dożywocia za morderstwo pierwszego stopnia.
Selena Quintanilla, która urodziła się w Lake Jackson (Teksas) w 1971 roku i została zamordowana w mieście Corpus Christi, w tym samym stanie, dzięki swojej wielkiej charyzmie i głosowi stała się ikoniczną gwiazdą, a wśród jej najważniejszych hitów nagraniowych są: “Como la flor”, “Bidi bidi bom bo”´ i “Amor prohibido”.
W swojej skróconej karierze, nagrodzonej nagrodą Grammy za najlepszy album meksykańsko-amerykański, Selena wywarła ogromny wpływ na muzykę południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych, a od jej śmierci cieszy się szacunkiem milionów wyznawców w kulturze popularnej.
Selena pozostaje jedną z latynoskich artystek, która sprzedała najwięcej albumów na świecie (blisko 90 milionów), ustępując jedynie Glorii Estefan i Shakirze.
W 2021 roku Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych umieściła film „Selena” z 1997 r. w reżyserii Gregory’ego Navy w swoim Krajowym Rejestrze Filmów jako jeden z 25 wybranych filmów tego roku, które zgłębiają historie różnorodnych społeczności w Stanach Zjednoczonych.