Jak szybko nauczyć się angielskiego? 3 sprawdzone sposoby

Nauka angielskiego nie musi być żmudna czy trudna. Wystarczy tylko odrobina samozaparcia i skorzystanie ze sprawdzonych sposobów. Jak szybko nauczyć się angielskiego? Oto 3 metody, które warto poznać.

Otocz się językiem

Jeśli zastanawiasz się, jak skutecznie uczyć się języków – szybka nauka w 4 miesiące jest oczywiście możliwa, jednak najważniejsze są wytrwałość oraz systematyczność. Najłatwiej jest otoczyć się na co dzień angielskim. Co to oznacza? Przede wszystkim słuchaj jak najwięcej wypowiedzi w tym języku. Dzięki temu podświadomie będziesz lepiej zapamiętywać nowe słowa, konstrukcje gramatyczne oraz nauczysz się akcentu. Działa to podobnie, jak u małych dzieci, które uczą się rodzimego języka.

Gdy masz okazję, słuchaj audiobooków, np. podczas jazdy samochodem, a oglądając filmy po angielsku, zrezygnuj z towarzystwa lektora i stawiaj na napisy. Mogą być zarówno po polsku, jak i w obcym dla Ciebie języku. Warto też słuchać zagranicznych piosenek i sprawdzać słowa, których nie znasz. Do tego też czytaj na bieżąco artykuły i wpisy blogowe w Internecie po angielsku.

Zajęcia z lektorem

Jeśli chcesz szybko nauczyć się języka angielskiego, dobrym pomysłem będzie znalezienie nauczyciela, która ma duże doświadczenie. Może to być zarówno native speaker, jak i polski lektor. Regularne lekcje, minimum dwa razy w tygodniu, jak i poświęcenie czasu na samodzielną naukę, powinno szybko przynieść efekty. Sposób ten jest skuteczny, gdyż przede wszystkim będziesz czerpać wiedzę od kogoś, kto doskonale zna język i skoryguje ewentualne błędy. Pomoże Ci także opanować struktury gramatyczne.

Wiele osób decyduje się także na zajęcia grupowe – warto pamiętać, że w tym wypadku nauka wygląda nieco inaczej, gdyż lektor nie będzie skupiał się tylko na Tobie, ale też na innych osobach. Może to być minusem, jednak i plusem. Przede wszystkim będzie to dla Ciebie możliwość poćwiczenia konwersacji, a tym samym nauki akcentu i słuchania.

Zainteresuj się mnemotechnikami do nauki słownictwa

Mnemotechniki są bardzo pomocne, jeśli chcesz szybko opanować nowe słownictwo. Mogą przyjmować różną formę, np. papierowe fiszki. Dobrym pomysłem są także wizualizacje i skojarzenia. Przykładowo, możesz tworzyć w swoim umyśle zabawne sceny, które kojarzą Ci się z danymi słowami. W ten sposób mogą powstać np. krótkie historie. Umieszczą one słowa w kontekście, co ułatwi Ci ich zapamiętanie.

Inną mnemotechniką są łańcuchy słów, czyli łączenie nowego słownictwa w grupy o wspólnych cechach. Może to być np. związane z pogodą czy meblami w domu. Dobrym pomysłem jest też wypróbowanie mapy myśli, by wizualnie przedstawiać związki między konkretnymi słowami. Będzie to szczególnie przydatne, jeśli uczysz się danej tematyki. Warto też wspomnieć, że wiele aplikacji mobilnych korzysta z mnemotechnik, które pomagają zapamiętać słownictwo.

To, którą metodę wybierzesz, zależy głównie od Twoich preferencji. Pamiętaj jednak, że żadna jednak nie będzie skuteczna, jeśli nie podejdziesz do niej z odpowiednią systematycznością.


Udostępnij

Zostaw odpowiedź