20 października 2021 r. minęła 10. rocznica definitywnego zaprzestania działalności zbrojnej grupy terrorystycznej ETA. Przedstawiamy 10 seriali, filmów i filmów dokumentalnych, które obejmują ten mroczny okres w historii Hiszpanii
Wydawało się iluzją, kiedy 20 października 2011 roku oficjalne oświadczenie grupy terrorystycznej ETA zostało upublicznione, ogłaszając definitywne zaprzestanie przemocy. Ten historyczny kamień milowy obchodzono w Hiszpanii, ale także poza jej granicami, ponieważ konflikt baskijski bezpośrednio zaangażował Francję, ale także inne kraje, które ściśle współpracowały zarówno w walce z terrorem, jak i w negocjacjach pokojowych.
W 2021 r. mija 10. rocznica tego dnia, w którym w tym kraju definitywnie zbliżono się do pokoju i harmonii politycznej oraz społecznej, procesu, którego kulminacją był rok 2018 r. wraz z ogłoszeniem rozwiązania organizacji.
Ale ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z przeszłości, nie zapominać o 864 zabitych i ponad 7000 ofiar (wśród członków rodziny i rannych), strachu, który nękał hiszpańską ludność od dziesięcioleci i napięciach, które przetrwały w kraju, Vasco i które w teraźniejszości prawie zniknęły. Jest to ćwiczenie uczenia się, ale także pamięci historycznej , uhonorowania ofiar, a także tych, którzy próbowali przerwać konflikt za pomocą dialogu i prawa, osiągając rozejmy, aż do osiągnięcia wymarzonego celu, końca ETA.
Aby wszystkie pokolenia mogły uleczyć tę ranę lub poznać jeden z najciemniejszych epizodów w Hiszpanii, liczne projekty, zarówno filmy, jak i seriale, a także kilka filmów dokumentalnych, odzwierciedlają części konfliktu baskijskiego, które pomagają nam zrozumieć i zapamiętać złożoność wszystkich jego krawędzie. Możemy w nich odkryć logiczne trudności rodziny dotkniętej przemocą ETA, twardą walkę polityczną, jaką wywołał głos jej bohaterów, a nawet perspektywę niektórych członków zespołu
’Patria’ (HBO)

Ane Gabarain i Elena Irureta występują w serialu Aitora Gabilondo dla HBO, opartym na powieści Fernando Aramburu o baskijskim terroryzmie. Pierwsza gra Miren, matkę członka ETA, który wciąż przebywa w więzieniu, gdy gang terrorystyczny ogłasza zawieszenie broni w 2011 roku, a druga to Bittori, wdowa po ofierze ETA. Obie rozpoczynają trudną drogę ku pokojowemu współistnieniu.
Z nimi jako wspólnym wątkiem jesteśmy świadkami utraty młodego człowieka i cierpienia jego rodziny z powodu jego wejścia do dowództwa ETA, a z drugiej strony rozpadu rodziny ofiary terroryzmu dotkniętej żałobą.
’La línea invisible’ (Movistar)

Seria Movistar przenosi nas do początków ETA. Młody Txabi Etxebarrieta (Àlex Monner) jest intelektualistą, który zaczyna mieszać się z nacjonalistyczną lewicą. Jego dar słów sprawia, że dołącza do ETA i staje się liderem organizacji.
7 czerwca 1968 r. podczas rutynowej kontroli ruchu zamordował strażnika cywilnego José Antonio Pardinesa. Tego samego dnia zostaje zestrzelony przez patrol korpusu, stając się pierwszym w historii organizacji, który zabił i zginął. Jego dowództwo uzupełniają postaci grane przez Annę Castillo, Patricka Criado i Joan Amargós.
’El precio de la libertad’ (RTVE Play)

W filmie tym występuje Quim Gutiérrez, który grał Mario Onaindię, baskijskiego polityka uważanego za socjalistę i intelektualistę, który był byłym członkiem polityczno-wojskowym ETA. Jego życie było szczególnie skomplikowane, ponieważ w 1970 roku w procesie Burgos przeciwko kilku członkom ETA został skazany na śmierć. Onaindia odwrócił się od przemocy i przez wiele lat aktywnie uczestniczył w baskijskiej polityce. Zmarł w 2003 roku.
„’El precio de la libertad’” (2011) w reżyserii Any Murugarren został pomyślany jako film telewizyjny koprodukowany przez RTVE i ETB . Film miał swoją premierę publiczną na Festiwalu Filmowym w San Sebastián, a niedługo potem zdobył nagrodę Iris, przyznawaną przez Akademię Telewizyjną, dla najlepszej fikcji autonomicznej.
„Yoyes” (FlixOlé)

Film biograficzny z udziałem Any Torrent, Ernesto Alterio i Florence Pernel, który surowo odzwierciedla życie pierwszej kobiety, która ponosi polityczną i wojskową odpowiedzialność w ETA.
Film w reżyserii Heleny Taberny pokazuje podróż Yoyes po długim wygnaniu w Meksyku, gdzie studiowała antropologię. Ta kobieta postanawia wrócić do Kraju Basków i rozpocząć nowe życie z dala od zespołu. Ale jej przeszłość na to nie pozwoli.
’El desafío: ETA’ (Amazon Prime Video)

Ten serial dokumentalny opowiada historię grupy terrorystycznej ETA od jej pierwszego zamachu w 1968 roku do jej rozwiązania w 2018 roku, a także walkę z nią rządu hiszpańskiego i Gwardii Cywilnej. Produkcja śledzi zapierającą dech w piersiach, bezprecedensową podróż historyczną, która obejmuje niepublikowane świadectwa kluczowych twarzy i nigdy wcześniej nie widziane obrazy.
Wśród najciekawszych wywiadów na wyłączność znajdują się wywiady byłych prezydentów rządu Felipe Gonzáleza, José Maríi Aznara, José Luisa Rodrígueza Zapatero i Mariano Rajoya, byłego szefa rodziny królewskiej, Fernando Almansy, oraz byłych lehendakarisów, Garaikoetxea i Ardanza.
’Historia de ETA’ (RTVE Play)

La 2 Crónicas wyprodukowała ten dokumentalny cykl czterech odcinków, który obejmuje etapy działalności grupy terrorystycznej ETA w Hiszpanii.
Zaledwie rok po ogłoszeniu zaprzestania walki zbrojnej, RTVE wyprodukowało ten format, aby przejrzeć jeden z najciemniejszych epizodów w tej historii, w czasie, gdy hiszpańskie społeczeństwo zaczęło dostrzegać, po 50 latach, koniec przemocy, która pochłonęła prawie 900 ofiar śmiertelnych. Tytuły rozdziałów to ETA: początki, ETA przeciwko demokracji, Społeczeństwo przeciwko ETA i Szukając końca i są dostępne w RTVE Play.
’ETA: el final del silencio’ (Movistar)

Jon Sistiaga wymyślił ten serial dokumentalny, który zrealizował wspólnie z reżyserem Alfonso Cortés-Cavanillasem, aby odzwierciedlić perspektywę ofiar, z których wiele nie rozmawiało wcześniej o swojej sytuacji przed kamerą.
W różnych momentach sześciu odcinków zobaczymy także krewnych członków ETA ujawniających rzeczywistość dorastania z krewnym w więzieniu.
’La pelota vasca, la piel contra la piedra’ (Filmin)

W 2003 roku filmowiec Julio Medem zaproponował spojrzenie na rzeczywistość Kraju Basków, zadając pytania o przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Euskal Herria. Obejmował wywiady z obywatelami baskijskimi i materiały archiwalne, aby przeanalizować nacjonalistyczne pochodzenie baskijskiego ruchu wyzwolenia i niszczycielski dryf w kierunku walki zbrojnej, dając wszystkim uczestnikom możliwość ujawnienia swojej szczególnej prawdy o swoim doświadczeniu konfliktu baskijskiego.
’El instante decisivo’ (ATRESplayer Premium)

Dokument przedstawia dwanaście dni w lipcu 1997 roku, które upłynęły od uratowania José Antonio Ortegi Lary do porwania i morderstwa Miguela Ángela Blanco. Choć jest to format dziennikarski, wykorzystuje narracyjne zalety fikcji i obszerne archiwum dokumentalne w jednym opowiadaniu, wnosząc to, czego nie udało się w tamtych czasach pokazać kamerom, oraz nagrane zeznania między Madrytem a Krajem Basków.
’Impuros’ (RTVE)

Z okazji dziesiątej rocznicy zaprzestania działalności zbrojnej grupy terrorystycznej ETA Eduardo Madina i Borja Sémper, przyjaciele i polityczni antagoniści, postanawiają spotkać się na cztery dni w baskijskiej wiosce, aby zrewidować swoje trajektorie życia i złożyć apel przeciwko wszelkim typom totalitaryzmu.
Pomysł na ten dokument w reżyserii Alberto Utrery zrodził się z publikacji pracy Todos los futuros perdidos, podpisanej przez tych dwóch baskijskich polityków jako współautorów.