20 października 2021 r. minęła 10. rocznica definitywnego zaprzestania działalności zbrojnej grupy terrorystycznej . Przedstawiamy , ów i ów dokumentalnych, które obejmują ten mroczny okres w historii Hiszpanii


Wydawało się iluzją, kiedy 20 października 2011 roku oficjalne oświadczenie grupy terrorystycznej  zostało upublicznione, ogłaszając definitywne zaprzestanie przemocy. Ten historyczny kamień milowy obchodzono w Hiszpanii, ale także poza jej granicami, ponieważ konflikt baskijski bezpośrednio zaangażował Francję, ale także inne kraje, które ściśle współpracowały zarówno w walce z terrorem, jak i w negocjacjach pokojowych.

W 2021 r. mija 10. rocznica tego dnia, w którym w tym kraju definitywnie zbliżono się do pokoju i harmonii politycznej oraz społecznej, procesu, którego kulminacją był rok 2018 r. wraz z ogłoszeniem rozwiązania organizacji. 

Ale ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z przeszłości, nie zapominać o 864 zabitych i ponad 7000 ofiar (wśród członków rodziny i rannych), strachu, który nękał hiszpańską ludność od dziesięcioleci i napięciach, które przetrwały w kraju, Vasco i które w teraźniejszości prawie zniknęły. Jest to ćwiczenie uczenia się, ale także pamięci historycznej , uhonorowania ofiar, a także tych, którzy próbowali przerwać konflikt za pomocą dialogu i prawa, osiągając rozejmy, aż do osiągnięcia wymarzonego celu, końca ETA.

Aby wszystkie pokolenia mogły uleczyć tę ranę lub poznać jeden z najciemniejszych epizodów w Hiszpanii, liczne projekty, zarówno filmy, jak i seriale, a także kilka filmów dokumentalnych, odzwierciedlają części konfliktu baskijskiego, które pomagają nam zrozumieć i zapamiętać złożoność wszystkich jego krawędzie. Możemy w nich odkryć logiczne trudności rodziny dotkniętej przemocą ETA, twardą walkę polityczną, jaką wywołał głos jej bohaterów, a nawet perspektywę niektórych członków zespołu


’Patria’ (HBO)

ane gabarain i elena irureta gwiazdy serialu patria
PATRIA / HBO

Ane Gabarain i Elena Irureta występują w serialu Aitora Gabilondo dla HBO, opartym na powieści Fernando Aramburu o baskijskim terroryzmie. Pierwsza gra Miren, matkę członka ETA, który wciąż przebywa w więzieniu, gdy gang terrorystyczny ogłasza zawieszenie broni w 2011 roku, a druga to Bittori, wdowa po ofierze ETA. Obie rozpoczynają trudną drogę ku pokojowemu współistnieniu.

Z nimi jako wspólnym wątkiem jesteśmy świadkami utraty młodego człowieka i cierpienia jego rodziny z powodu jego wejścia do dowództwa ETA, a z drugiej strony rozpadu rodziny ofiary terroryzmu dotkniętej żałobą.

’La línea invisible’ (Movistar)

’La línea invisible’ (Movistar)

Seria Movistar przenosi nas do początków ETA. Młody Txabi Etxebarrieta (Àlex Monner) jest intelektualistą, który zaczyna mieszać się z nacjonalistyczną lewicą. Jego dar słów sprawia, że ​​dołącza do ETA i staje się liderem organizacji.

7 czerwca 1968 r. podczas rutynowej kontroli ruchu zamordował strażnika cywilnego José Antonio Pardinesa. Tego samego dnia zostaje zestrzelony przez patrol korpusu, stając się pierwszym w historii organizacji, który zabił i zginął. Jego dowództwo uzupełniają postaci grane przez Annę Castillo, Patricka Criado i Joan Amargós.

’El precio de la libertad’ (RTVE Play)

’El precio de la libertad’ (RTVE Play)

W filmie tym występuje Quim Gutiérrez, który grał Mario Onaindię, baskijskiego polityka uważanego za socjalistę i intelektualistę, który był byłym członkiem polityczno-wojskowym ETA. Jego życie było szczególnie skomplikowane, ponieważ w 1970 roku w procesie Burgos przeciwko kilku członkom ETA został skazany na śmierć. Onaindia odwrócił się od przemocy i przez wiele lat aktywnie uczestniczył w baskijskiej polityce. Zmarł w 2003 roku.

’El precio de la libertad’” (2011) w reżyserii Any Murugarren został pomyślany jako film telewizyjny koprodukowany przez RTVE i ETB . Film miał swoją premierę publiczną na Festiwalu Filmowym w San Sebastián, a niedługo potem zdobył nagrodę Iris, przyznawaną przez Akademię Telewizyjną, dla najlepszej fikcji autonomicznej.

Yoyes” (FlixOlé)

Yoyes” (FlixOlé)

Film biograficzny z udziałem Any Torrent, Ernesto Alterio i Florence Pernel, który surowo odzwierciedla życie pierwszej kobiety, która ponosi polityczną i wojskową odpowiedzialność w ETA.

Film w reżyserii Heleny Taberny pokazuje podróż Yoyes po długim wygnaniu w Meksyku, gdzie studiowała antropologię. Ta kobieta postanawia wrócić do Kraju Basków i rozpocząć nowe życie z dala od zespołu. Ale jej przeszłość na to nie pozwoli.

’El desafío: ETA’ (Amazon Prime Video)

’El desafío: ETA’ (Amazon Prime Video)

Ten dokumentalny opowiada historię grupy terrorystycznej ETA od jej pierwszego zamachu w 1968 roku do jej rozwiązania w 2018 roku, a także walkę z nią rządu hiszpańskiego i Gwardii Cywilnej. Produkcja śledzi zapierającą dech w piersiach, bezprecedensową podróż historyczną, która obejmuje niepublikowane świadectwa kluczowych twarzy i nigdy wcześniej nie widziane obrazy.

Wśród najciekawszych wywiadów na wyłączność znajdują się wywiady byłych prezydentów rządu Felipe Gonzáleza, José Maríi Aznara, José Luisa Rodrígueza Zapatero i Mariano Rajoya, byłego szefa rodziny królewskiej, Fernando Almansy, oraz byłych lehendakarisów, Garaikoetxea i Ardanza.

’Historia de ETA’ (RTVE Play)

’Historia de ETA’ (RTVE Play)

La 2 Crónicas wyprodukowała ten dokumentalny cykl czterech odcinków, który obejmuje etapy działalności grupy terrorystycznej ETA w Hiszpanii.

Zaledwie rok po ogłoszeniu zaprzestania walki zbrojnej, RTVE wyprodukowało ten format, aby przejrzeć jeden z najciemniejszych epizodów w tej historii, w czasie, gdy hiszpańskie społeczeństwo zaczęło dostrzegać, po 50 latach, koniec przemocy, która pochłonęła prawie 900 ofiar śmiertelnych. Tytuły rozdziałów to ETA: początki, ETA przeciwko demokracji, Społeczeństwo przeciwko ETA i Szukając końca i są dostępne w RTVE Play.

’ETA: el final del silencio’ (Movistar)

’ETA: el final del silencio’ (Movistar)

Jon Sistiaga wymyślił ten dokumentalny, który zrealizował wspólnie z reżyserem Alfonso Cortés-Cavanillasem, aby odzwierciedlić perspektywę ofiar, z których wiele nie rozmawiało wcześniej o swojej sytuacji przed kamerą.

W różnych momentach sześciu odcinków zobaczymy także krewnych członków ETA ujawniających rzeczywistość dorastania z krewnym w więzieniu.

’La pelota vasca, la piel contra la piedra’ (Filmin)

’La pelota vasca, la piel contra la piedra’ (Filmin)

W 2003 roku filmowiec Julio Medem zaproponował spojrzenie na rzeczywistość Kraju Basków, zadając pytania o przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Euskal Herria. Obejmował wywiady z obywatelami baskijskimi i materiały archiwalne, aby przeanalizować nacjonalistyczne pochodzenie baskijskiego ruchu wyzwolenia i niszczycielski dryf w kierunku walki zbrojnej, dając wszystkim uczestnikom możliwość ujawnienia swojej szczególnej prawdy o swoim doświadczeniu konfliktu baskijskiego.

’El instante decisivo’ (ATRESplayer Premium)

’El instante decisivo’ (ATRESplayer Premium)

Dokument przedstawia dwanaście dni w lipcu 1997 roku, które upłynęły od uratowania José Antonio Ortegi Lary do porwania i morderstwa Miguela Ángela Blanco. Choć jest to format dziennikarski, wykorzystuje narracyjne zalety fikcji i obszerne archiwum dokumentalne w jednym opowiadaniu, wnosząc to, czego nie udało się w tamtych czasach pokazać kamerom, oraz nagrane zeznania między Madrytem a Krajem Basków.

’Impuros’ (RTVE)

’Impuros’ (RTVE)

Z okazji dziesiątej rocznicy zaprzestania działalności zbrojnej grupy terrorystycznej ETA Eduardo Madina i Borja Sémper, przyjaciele i polityczni antagoniści, postanawiają spotkać się na cztery dni w baskijskiej wiosce, aby zrewidować swoje trajektorie życia i złożyć apel przeciwko wszelkim typom totalitaryzmu.

Pomysł na ten dokument w reżyserii Alberto Utrery zrodził się z publikacji pracy Todos los futuros perdidos, podpisanej przez tych dwóch baskijskich polityków jako współautorów. 

Udostępnij

Zostaw odpowiedź