Moskwa i jej charakterystyczne zakątki


Moskwa to miasto wielu kontrastów i kontekstów. Stolica Rosji od zawsze była ważnym punktem nie tylko na mapie Europy, ale i świata. Postaramy się przedstawić kilka charakterystycznych dla tej metropolii miejsc.

Swoistą wizytówką miasta i miejscem, które najczęściej kojarzymy z Moskwą, jest oczywiście Plac Czerwony. Zważywszy na konteksty historyczne Rosji na przestrzeni ostatnich ponad stu lat, etymologia nazwy może być nieco myląca. Nazwa nie pochodzi bowiem, od charakterystycznej dla komunizmu barwy, ale od słowa krasny, który oznacza po prostu piękny, ale jest także określeniem koloru. Pierwotnie plac był wykorzystywany jako miejski targ. Później jednak miały tam miejsce ważne dla miasta i dla całego Imperium uroczystości, takie jak koronacje nowo wybranych władców. Lata rewolucji w Rosji oraz komunizmu niejako uczyniły plac najbardziej reprezentatywnym i rozpoznawalnym miejscem całej Rosji. To właśnie tam co roku (co zresztą pozostało do dziś), świętowano co roku Dzień Zwycięstwa, by uczcić pokonanie III Rzeszy w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, jak w Rosji nazywa się II Wojną Światową. Plac Czerwony ma zresztą niebagatelne znaczenie nie tylko dla rosyjskiej, ale także światowej kultury. Najlepszym na to dowodem, będzie wpisanie go w 1991 roku na listę dziedzictwa UNESCO.

Mówiliśmy o jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w stolicy, teraz pora na jeden z jej centralnych punktów. Mowa tu o ulicy Arbat. Dlaczego wspominamy właśnie o niej? To właśnie tam znajdowały się w przeszłości mieszkania literackiej i artystycznej bohemy Moskwy, do której należeli choćby Aleksander Puszkin. Współcześnie na Arbacie znajduje się wiele różnych mniejszych i większych oraz tańszych i droższych sklepów. Słowem: jeśli chcemy kupić moskiewską pamiątkę, to jest to miejsce wprost idealne. W 1969 roku postanowiono także wytoczyć równoległą ulicą, zwaną dziś Nowym Arbatem.

Ważnym miejscem na planie miasta oraz istotnym ośrodkiem kultu jest Sobór Chrystusa Zbawiciela. Świątynia została zbudowana jako wotum dziękczynne za ocalenie kraju w trakcie trwania wojen napoleońskich, na początku XIX stulecia. Cerkiew została zaprojektowana w stylu bizantyjsko-rosyjskim. Autorem tej koncepcji został Konstantin Thon. W wyniku działań komunistów, w latach 30 ubiegłego wieku, świątynię wysadzano. Na jej odbudowę trzeba było czekać aż do upadku tego tytularnego ustroju w Rosji. Jest to najokazalsza świątynia w tym wielkim kraju.

Sprawdź także  Ortodoncja umożliwiająca skorygowanie wady zgryzu

Spacerując tymi znanymi, jak również mniej rozpoznawalnymi zakątkami Moskwy, zapewne będziemy chcieli zrobić sobie przerwę, by spróbować rosyjskich specjałów jak kawior, bliny oraz rosyjski czaj. W takim wypadku warto mieć przy sobie trochę gotówki. Polecamy wymienić ją jeszcze przed wyjazdem. By to zrobić, można skorzystać na przykład z kantoru online. Pozwala on w kilka minut wymienić dowolną kwotę w wybranej walucie. Kilka dni później gotówka ostanie dostarczona pod wskazany adres lub punkt odbioru. Opłaconą kwotę można też odebrać w naszym punkcie wymiany walut – kantor Katowice Tavex. Posiadamy ponad 60 walut z całego świata, dostępnych zawsze od ręki.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź