Meksyk dąży do zakończenia narconovelas

Sekretarz Spraw Zagranicznych Meksyku niedawno stwierdził, że serie narkotykowe, takie jak „El señor de los cielos”, promują niesprawiedliwy obraz Meksyku i dlatego seriale telewizyjne powinny rozważyć inne scenariusze. 

Ponad pięć lat temu serie na temat handlarzy narkotyków inspirowane meksykańską rzeczywistością przejęły prime time sieci Telemundo z wielkim sukcesem. Gorączka dla tego typu opowieści rozpoczęła się w 2011 roku z La Reina del Sur i rozprzestrzeniła się do dziś dzięki produktom, które odnalazły się w gustach widza, takimi produkcjami jak  El señor de los cielos , którego siódmy sezon jest obecnie nagrywany w Meksyku,  Señora Acero czy Enemigo íntimo  .

Ale podobnie jak miliony widzów, którzy co wieczór siedzą przed telewizorami, by ich oglądać, tak zwane narconovelowie napotkały również na odrzucenie części społeczeństwa, która uważa, że ​​takie serie nie wnoszą nic dobrego do życia publicznego


 napis cleanString
Rafael Amaya, bohater filmu  El señor de los cielos. TELEMUNDO

Ta konfrontacja między obrońcami i przeciwnikami zrodziła od kilku lat interesującą debatę za i przeciw tego typu opowieściom, które pojawiły się niedawno po oświadczeniach sekretarza spraw zagranicznych Meksyku Marcelo Ebrarda. Stwierdza on, że ​​serie narco promują niesprawiedliwy obraz Meksyku, a zatem seriale telewizyjne powinny rozważyć inne scenariusze.

„Dziś obraz Meksyku, który można zobaczyć niemal wszędzie na świecie, to seria narco lub podobna […] i to nie czyni nam żadnej sprawiedliwości”, powiedział kanclerz. „Meksyk musi promować inne scenariusze, może i powinien, a my chcemy to zrobić”.


 napis cleanString
Señora Acero , narconovela z Telemundo. TELEMUNDO

Wypowiedzi sekretarza spraw zagranicznych Meksyku na nowo ożywiły debatę na temat narconovelas i wywołały różne opinie na temat sieci społecznościowych, w tym opinii meksykańskiego aktora Raúla Méndeza , który dał życie „Chacorta” w  El señor de los cielos  .

„Zanim„ ukrzyżują mnie, zrobię to sam. Tak, byłem częścią kilku serii o tematyce narco. Dzisiaj widzę, że rzeczywistość przerosła fikcję. Pytam uprzejmie o twoje komentarze. Czy nasz kraj zmieniłby coś przez cenzurowanie ich? ”Zapytał 44-letni aktor, który również zagrał w udanym serialu telemundo„ Enemigo íntimo  .


View this post on Instagram

Gracias @esquedachris ??

A post shared by Raul Mendez (@raulmijomendez) on


Meksykańska aktorka Ana Lorena Sánchez, mimo że nie zagrała jeszcze w żadnej narconoveli, była również zachęcana do komentowania tych wypowiedzi.

„Chęć cenzurowania tych serii jest jak widzenie siebie w lustrze, zdajesz sobie sprawę, że masz ryse i chcesz wyjąć ją z lustra. Nie pieprzyć! Czy to rozwiązanie problemu braku edukacji i możliwości w Meksyku? ”, Napisała na Twitterze bohaterka telenoweli Telemundo Tierra de Reyes .„Oczywiście, Meksyk ma znacznie więcej do zaoferowania jako kraj niż opowiadania narkotykowe, ale z gównianymi władcami nie można oczekiwać lepszego rozwiązania niż cenzura” – podsumowała.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *