Film „Gorzkie Złoto”, „Bitter Gold” zostaje nagrodzony na 40 Warszawskim Festiwalu Filmowym nagrodą Jury Filmu Ekumenicznego. Chilijski film miał swoją międzynarodową premierę na naszym Warszawskim Festiwalu Filmowym pokazując siłę kobiet tak męskim środowisku jakim są kopalnie złota. W pokazie, który odbył się 13 października w Kinotece Pałacu Kultury i Nauki, wzięła udział główna obsada, w tym główna bohaterka Kat Sánchez, reżyser Juan Olea, scenarzystka María Luisa Furche oraz chilijscy producenci Francisco Hervé i Moisés Sepúlveda.
„Oro Amargo”, czyli Gorzkie Złoto to osadzony w świecie górnictwa rzemieślniczego w północnym Chile, urzekający, nowoczesny western będący kroniką zmagań Caroli, nastolatki zdeterminowanej, by zachować rodzinne dziedzictwo w obliczu przeciwności losu i wrogiego środowiska. Fabuła opowiada o Caroli (Kat Sanchez) i jej ojcu Pacifico (Francisco Melo), którzy pracują w kopalni na pustyni Atakama, ukrywając sekret: żyłę złota, która może zmienić ich przyszłość. Kiedy współpracujący górnik odkrywa ich tajemnice, życie Caroli i Pacifico przybiera dramatyczny obrót, ale Carola przejmuje sprawy w swoje ręce.
Reżyser, Juan Olea jest dziś szczęśliwy, że otrzymał nagrodę Filmu Ekumenicznego, co świadczy o tym że udało mu się zwrócić uwagę jury i widzów na wartości ludzkie i społeczne przedstawione w fabule. „Oro Amargo” nie tylko porusza kwestie osobistej walki głównej bohaterki, ale również stawia pytania o tożsamość, dziedzictwo i społecznie odpowiedzialne praktyki w kontekście gospodarczym. Zmagania kobiet w kopalniach złota są więc nie tylko historią walki o prawa i równość, ale także przykładem determinacji oraz siły, która może przyczynić się do pozytywnych zmian w społeczeństwie.
Jury Filmu Ekumenicznego, doceniając przesłanie „Gorzkiego Złota”, podkreśla znaczenie opowieści o silnych kobietach oraz ich wpływie na społeczności, w których żyją i pracują. To uznanie świadczy nie tylko o jakości artystycznej filmu, ale także o jego głębokim przesłaniu, które rezonuje z szeroką publicznością na całym świecie.Przyszłość „Oro Amargo” na międzynarodowej scenie festiwalowej zapowiada się obiecująco. Dalsze nagrody i wyróżnienia, które mogą zdobyć, będą tylko potwierdzeniem wyjątkowości tej produkcji oraz jej wartościowego wkładu do światowego kina.
Zwiastun można obejrzeć: https://www.youtube.com/watch?
Więcej informacji i aktualności można znaleźć na stronie https://www.juntosfilms.cl/.
— Materiał Zewnętrzny