Szybka nauka języka obcego

We współczesnym świecie warto znać dobrze przynajmniej dwa obce języki. Jest to oczywiście wymóg spowodowany wzrostem konkurencji na rynku pracy, pogonią za lepszymi pieniędzmi, ale też chęcią rozwoju oraz możliwościami komunikowania się na odległość z różnych zakątków świata. Wiele osób zastanawia się, jak szybko i zarazem efektywnie nauczyć się języka obcego i móc się nim swobodnie komunikować w mowie i w piśmie.

Co daje nauka języka obcego?

Umiejętność mówienia w wielu językach jest zawsze mile widziana. Swobodne posługiwanie się obcym językiem w stopniu przynajmniej średniozaawansowanym przyda się na CV i w pracy, nie mówiąc już o tym, że daje olbrzymią pewność siebie i pozytywnie wpływa na nasze poczucie własnej wartości. Dlaczego? Przede wszystkim ludzie lubią widzieć realne efekty swojej pracy. Ponadto rozumienie obcojęzycznych tekstów kultury – książek, filmów, czasopism, audycji radiowych i telewizyjnych – sprawia, że jesteśmy samodzielni i nie musimy polegać na internetowych tłumaczach. W przypadku dzieci nauka języka może być początkiem odkrywania pasji takich jak podróże, odwaga w nawiązywaniu kontaktów, chęci zgłębiania obcojęzycznej literatury czy ambicji tłumaczenia scenariuszy filmowych, opowiadań, komiksów i innych tekstów.

Czy szybka nauka języka obcego jest możliwa?

Szacuje się, że na naukę języka trzeba poświęcić około dwóch lat. Oczywiście jest to tylko szacunek, ponieważ wiele zależy od potencjału ucznia oraz szeregu zewnętrznych czynników. Niewątpliwie jednak każdy jest w stanie przyswoić sobie słowa i zasady gramatyczne, a także osłuchać się z wymową, tak by umiał zamienić kilka zdań na ulicy czy na obcojęzycznych forach. Szybka i efektywna nauka języka obcego musi łączyć w sobie teorię z praktyką, przy czym to właśnie praktyka czyni nas mistrzami danej dziedziny. Świetnym przykładem jest nauka języka u małych dzieci. Kiedy niemowlę poznaje ojczysty język, nikt nie stoi mu nad kołyską, robiąc wykład na temat odmiany rzeczowników przez przypadki. Zamiast tego rodzice, opiekunowie i rodzeństwo mówią do niego. Mówią jasno i powoli, nazywając rzeczy znajdujące się dookoła. Kiedy dziecko dorasta i samo układa słowa, otoczenie koryguje je, dzięki czemu młody człowiek coraz lepiej posługuje się ojczystym językiem. Dopiero później przychodzi czas na naukę gramatyki, w tym odróżniania rzeczowników, czasowników, przymiotników. Jeśli chcemy dobrze nauczyć się języka obcego, powinniśmy brać przykład z dzieci.

Praktyczna nauka języka obcego

Za przykład niech posłuży nam język angielski. Czai się w nim mnóstwo pułapek i rzeczy do zapamiętania takich jak idiomy czy czasowniki nieregularne. Na szczęście czasowniki nieregularne angielski ma dość niewiele i stosunkowo łatwo je zapamiętać. Rzecz w tym, aby postawić na praktykę. Jeśli dysponujemy godziną wolnego dziennie, na przykład jadąc tramwajem do szkoły czy na uczelnię, zamiast bezrefleksyjnie przeglądać media społecznościowe, lepiej włączyć sobie anglojęzyczne strony internetowe. Wiadomości, ciekawostki, nowinki ze świata filmów, czyli wszystko to, co nas interesuje. Kiedy oglądamy filmy, nie włączajmy polskich napisów. Jeśli mamy ulubioną książkę, wypożyczmy lub kupmy jej anglojęzyczną wersję. A przede wszystkim mówmy na głos po angielsku, czy to w domu sami do siebie, czy z przyjacielem. Istotną rolę odgrywa praktyka. Im więcej mówimy, czytamy, słuchamy i piszemy w obcym języku, tym stajemy się pewniejsi siebie.

Więcej o ciekawostkach, jak uczyć się języka obcego, znajdziemy tutaj:

https://www.facebook.com/SzybkaNaukaPro/?locale=pl_PL

/ Materiał Zewnętrzny

Udostępnij

Zostaw odpowiedź