Akademia Hollywood ogłosiła nominacje do Oscarów 2023. Poniżej przegląd latynoskich kandydatów do najwyższej nagrody
Ogłoszono nominacje do Oscarów 2023. Nagrody, które doceniają najlepszych z siódmej sztuki, ogłosiły nominacje do 23 kategorii składających się na Hollywood Academy Awards. W tym roku film Wszystko wszędzie naraz prowadzi z 11 nominacjami, a Na Zachodzie bez zmian i Duchy Inisherin mają po 10 nominacji.
Ale jak zwykle w przypadku tego typu nagród, talenty z całego świata są zwykle obecne na Oscarach, które w tym roku odznaczają się silną obecnością Latynosów.
Meksyk mówi, że jest obecny na Oscarach 2023
Jedną z najbardziej oczekiwanych nominacji była nominacja Guillermo del Toro. Meksykański reżyser po raz kolejny zapisuje się w historii rozdania nagród, otrzymując nominację w kategorii najlepszego filmu animowanego za Pinokio, nową animowaną wersję klasyki dla dzieci Carlo Collodiego.
To nie pierwszy raz, kiedy del Toro otrzymuje nominację do Oscara . W 2017 roku filmowiec zdobył Oscara dla najlepszego reżysera i najlepszego filmu za Kształt wody. Również w 2006 roku został po raz pierwszy nominowany w kategoriach Najlepszy Scenariusz Oryginalny i Najlepszy Film Nieanglojęzyczny za Labirynt Fauna, podczas gdy w 2021 roku zdobył nominację do nagrody dla najlepszego filmu za Zaułek Koszmarów, dramat z udziałem Bradleya Coopera, Cate Blanchett i Rooney Mara.
Z kolei Bardo, falsa crónica de unas cuantas verdades Alejandro Gonzáleza Iñárritu zdobyło nominację w kategorii Najlepsze Zdjęcia w reżyserii Dariusa Khondjiego. Chociaż film rywalizował na krótkiej liście dla najlepszego filmu międzynarodowego, nie został nominowany.
Alfonso Cuarón jest również obecny w tegorocznych nominacjach za film krótkometrażowy Le Pupille (La pupila). Stworzony i wyreżyserowany przez Alice Rohrwacher film ma Meksykanina wymienionego jako producenta. „Opowieść o niewinności, chciwości i fantazji na katolickim uniwersytecie dla kobiet w latach wojny”, czytamy w oficjalnym streszczeniu tego filmu krótkometrażowego, który można obejrzeć za pośrednictwem Disney Plus, dostępnego w Meksyku i Ameryce Łacińskiej.
Kolejną latynoską gwiazdą, która również ugruntowała swoją pozycję nominacją do 95. edycji nagród, jest Ana de Armas. Kubańska aktorka otrzymała nominację do nagrody dla najlepszej aktorki za rolę w filmie Blondynka, w którym zagrała mityczną Marilyn Monroe. Pomimo tego, że film Andrew Dominika był mocno krytykowany za przedstawienie kultowej aktorki, występ De Armas był punktem kulminacyjnym filmu Netflix.
Argentyna już marzy o trzecim
Argentyna już marzy o trzecim Oscarze w kategorii najlepszego filmu międzynarodowego dla Argentyny, 1985. Film w reżyserii Santiago Mitera z Ricardo Darínem w roli głównej, opowiadający o procesie junt wojskowych, był jednym z najbardziej oklaskiwanych od czasu premiery na głównych festiwalach w Europie, przechodząc przez ograniczony czas w kinach i późniejsze pojawienie się na Amazon Prime Video.
Argentyna pierwszy raz zdobyła nagrodę w 1986 roku dla La historia oficial / Wersja oficjalna Luisa Puenzo, a drugi w 2010 roku dla El secreto de sus ojos / Sekret jej oczu Juana José Campanelli.