Eko futro i jego modowa pozycja w 2023 roku


Futra zwierzęce przez wiele lat były synonimem luksusu i elegancji. Chociaż nosiły je osoby bardzo zamożne, stanowiło to swoisty powrót do korzeni, czyli do czasów, gdy pierwszy człowiek ubierał się w skóry upolowanych zwierząt. Oczywiście metody wyprawiania i szycia odzieży z naturalnych futer nadawały jej wyjątkowo piękny wygląd. Obecnie moda na naturalne skóry odchodzi w zapomnienie, a zastępują je ekologiczne eko futra.

Czym jest eko futro?

Eko futro jest niczym innym jak tkaniną uzupełnioną o odpowiednio długie runo, które z założenia ma imitować naturalną sierść zwierząt. Najczęściej tworzą je włókna poliakrylonitrylowe i naturalna wiskoza. W rzeczywistości nie zawsze jest to imitacja udana. Efekt jest zależny od tego, kto produkuje eko futro, jakimi metodami, z jakich materiałów oraz jakim nakładem kosztów.

Sztuczne futra pojawiły się już wiele lat temu, a swoje triumfy święciły w drugiej połowie XX wieku. Stanowiły wówczas jedyną dostępną alternatywę dla przeciętnych użytkowników, których pensje nie pozwalały na zakup oryginalnych norek czy lisów.

Stosowane w tamtych czasach metody produkcji sprawiały, że futrzanym kurteczkom daleko było do tych naturalnych. Dla zachęty producenci barwili je na nietypowe kolory, tworząc swoisty nowy trend modowy. Skojarzenia z niską jakością i przysłowiowym kiczem są obecne do dzisiaj, dlatego wiele osób sceptycznie podchodzi do eko futerka. Jednak współczesne wyroby są znacznie wyższej jakości i często trudno je odróżnić od oryginału. Jednymi z nielicznych cech różniących oba typy futer, dostrzegalnych dla wprawnego oka, są regularność i długość włosów. W eko futrach często są one identyczne i równie gęste w każdym miejscu, czego nie zapewnia bardziej spontaniczna natura.

Eko futro – tkanina pełna zalet

Eko futerka mają wiele zalet. Przede wszystkim są bardzo ciepłe i znacznie trwalsze od futer naturalnych. Nie grozi im wypadanie włosia, co jest zjawiskiem często spotykanym w prawdziwych skórach. Są też znacznie tańsze i to nie tylko z powodu ich pochodzenia. Tkanina sztuczne futro jest produkowana na metry, a wykrojenie z niej elementów kurtki czy płaszcza nie stanowi problemu. W przypadku skór naturalnych wiele fragmentów nie nadaje się do użycia, a skomponowanie odzieży z małych skórek wymaga wprawy i doświadczenia kuśnierza.

Wśród innych zalet eko futra można wymienić:

  • odporność na wilgoć i wodę,
  • znacznie dłuższą żywotność od futer naturalnych (eko futro się nie starzeje tak jak futro naturalne),
  • miękkość i przyjemną fakturę,
  • doskonałą ochronę przed zimnem,
  • szybkie wysychanie po deszczu,
  • niewielką wagę,
  • ekologiczny charakter.

Wybór pomiędzy futrem naturalnym a ekologicznym jest zależny od indywidualnych preferencji, ale też od zasobu portfela i przekonań. Jeśli leży Ci na sercu los zwierząt i chcesz być w zgodzie z naturą, z pewnością eko futro będzie lepszym wyborem.

Moda na eko futra w 2023 roku

Eko futra w kolejnych sezonach cieszyły się mniejszym lub większym zainteresowaniem projektantów mody. Długo budziła nieufność ich sztuczność, która nareszcie w nadchodzącym sezonie zdołała się przebić i zyskać uznanie. Dlatego jesień i zima 2022 roku stoją pod znakiem szycia futrzanych kurtek i płaszczy w wielu kolorach i fasonach.

Pod hasłem „sztuczność jest w modzie” na rynku pojawiają się nie tylko tradycyjne imitacje skór zwierzęcych. O wiele wyżej w rankingu są eko futerka barwione na intensywne kolory oraz szyte z różnobarwnych tkanin futrzanych, łączonych w atrakcyjne i bogate wzory.

Eko futro – tkanina na metry do szycia

Znając modowe trendy na nadchodzącą zimę 2022 roku, możesz pokusić się o samodzielne uszycie eko futerka lub też kupić odpowiednią tkaninę i zlecić jego wykonanie krawcowej. Na zakupy możesz się wybrać do hurtowni Izpol. Jej oferta obejmuje wiele ciekawych wzorów w tym modne odcienie czerwone i bordowe, a także eko futerka tęczowe i wzorzyste. Natomiast jeśli jesteś tradycjonalistą/tką, w asortymencie znajdziesz też klasyczną zebrę czy imitację futra lamy. Materiały są dostępne w sprzedaży na metry i w kuponach.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź