Pierwsze badania kontrolne wzroku mają mają miejsce we wczesnym niemowlęctwie. Kolejne odbywają się w dzieciństwie i przeprowadzane są w przedszkolu lub w szkole. Badania te mają na celu wykrycie wrodzonych wad wzroku i jak najwcześniejsze ich korygowanie. Później odwiedzamy okulistę bardzo rzadko, zazwyczaj wtedy, gdy dzieje się coś niepokojącego, choć zwykłe pogorszenie wzroku najczęściej zwyczajnie ignorujemy.
Badania kontrolne
Bardzo wiele osób przekonuje się o problemach ze wzrokiem podczas standardowych badań przeprowadzanych, gdy starają się uzyskać kurs prawa jazdy. Zazwyczaj są wtedy bardzo zaskoczeni, że nie widzą prawidłowo. A przecież badania wzroku nie powinno się lekceważyć. Tak jak regularnie powinno się odwiedzać lekarza internistę czy stomatologa, tak samo powinno się przeprowadzać badania wzroku przynajmniej raz na dwa lata. Szczególnie, że coraz więcej osób ma problemy z prawidłowym widzeniem.
Praca przed komputerem
Większość z nas pracuje w warunkach, które nie służą zdrowiu naszych oczu. Sztuczne oświetlenie, klimatyzacja czy wielogodzinna praca przed komputerem powodują zmęczenie oczu i w konsekwencji czasowe lub stałe problemy ze wzrokiem. Nie każda dolegliwość wymaga od razu stosowanie szkieł korekcyjnych. Czasami problem, zauważony odpowiednio wcześnie, rozwiązują dobrze dobrane krople do oczu, czy też stosowanie odpowiednich ćwiczeń pomagających oczom odpocząć. Natomiast bagatelizowane dolegliwości będą się z czasem pogłębiać, doprowadzając do trudnych do odwrócenia zmian, a w konsekwencji nawet do utraty widzenia. A że wzrok jest zmysłem, bez którego ludziom widzącym trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie, warto odwiedzać okulistę regularnie, zanim sami zauważymy jakiekolwiek problemy.
Grupy ryzyka
Pamiętajmy, że im wcześniej wykryte schorzenie, tym większa szansa na jego wyleczenie lub zapobieżenie jego dalszemu rozwojowi. Istnieją też grupy ryzyka, które powinny wykonywać badania wzroku częściej, niż raz na dwa lata np. osoby chore na cukrzycę, które są podatne na występowanie zmian na dnie oka, zaćmę czy jaskrę.