Wygoda i wiele więcej, czyli ekran projekcyjny – jak wybrać odpowiedni?

Technologia, a szczególnie jej rozwój ma spowodować, że będzie żyło nam się lepiej, wygodniej, a nasze codzienne funkcjonowanie będzie możliwie najbardziej uproszczone. Nie da się wymienić dosłownie wszystkich urządzeń i sprzętów, które na przestrzeni lat na dobre zagościły w naszych domach i biurach, a wspierają nas każdego dnia na tyle, że ciężko byłoby nam bez nich funkcjonować. Co więcej, nie zawsze zwracamy na to uwagę, aczkolwiek nowoczesne technologie oprócz ułatwienia życia, dają nam także wiele rozrywki, która przecież jest ważną sferą naszego funkcjonowania.

Komputer, telewizor, czy też konsola do gier to niewątpliwie grupa tych sprzętów elektronicznych, które mocno opierają się na technologii i jej rozwoju. Z drugiej strony, wywołują w nas wiele dylematów zakupowych, ponieważ musi zatrzymać się i wybrać konkretny sprzęt oraz jego model. Co będzie lepsze? Ekrany projekcyjne czy telewizory – to tylko jedno z pytań. Z pewnością nie jest to temat, który można zamknąć w jednym zdaniu. Wiele zależy tu od szeregu czynników, których wypadkowa powinna dać nam dopiero w miarę jasną i klarowną odpowiedź na nasze pytanie. Z pewnością będziemy musieli sami sobie odpowiedzieć też na kilka pytań, co do naszych potrzeb i preferencji.

Jak odtwarzamy multimedia na co dzień?

Podstawowa kwestia to to, jak wykorzystujemy wszelkie nasze domowe ekrany. Gdy przychodzi nam po kilka godzin dziennie mieć włączone kanały informacyjne, bądź też traktujemy programy telewizyjne jako tło do swojej pracy, wówczas najlepszym rozwiązaniem okazuje się być wybór telewizora. W taki przypadku nie opłaca się kupować projektora multimedialnego. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż telewizory mają znacznie dłuższą żywotność niżeli projektory. Wiele zależy od modelu na jaki postawimy. Chociaż istotnych aspektów jest tu wiele, argument ten należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności.

Dobry rzutnik umożliwi nam uzyskanie obrazu niekiedy kolosalnych rozmiarów, a to zwykle o wiele większego niż w przypadku telewizora. Z drugiej strony, stracimy tutaj na jakości, ale też finansowo, jeśli będzie trzeba dostosować pomieszczenie. Pokój, który pełni rolę pomieszczenia do projekcji musi być odpowiednio zaciemniony. Dzienne światło nie jest sprzymierzeńcem projektorów, stąd przy pełnym słońcu może okazać się, że jedynym rozwiązaniem tej sytuacji są rolety zewnętrzne.

Zaletą rzutników jest na pewno to, że pozwolą nam cieszyć nieporównywalnie większym obrazem, niż w przypadku ekranów telewizorów. Standardem są ekran około 55 calowe, kiedy rzutnik w podobnym przedziale cenowym pozwoli nam na oglądanie ulubionych filmów i seriali na ekranie, którego przekątna to 100 cali, o ile nie więcej.

Zalety, wady, ale też dostępne możliwości

Ekran projekcyjny może mieć różnoraką postać, a różnią się one szczególnie pod kątem metody instalacji. Możliwością jest tu np. ekran ramowy, który montowany jest na ścianie na stałe. Co bardzo ważne, im lepszy naciąg i napięcie zastosowanego materiału, tym lepszą jakość będziemy mogli uzyskać z projektora.

Jednym z najwygodniejszych ekranów, jest na pewno ten automatycznie opuszczany. Istnieje tu możliwość rozwijania go i zwijania, poprzez chowanie w suficie podwieszanym. To bardzo ciekawe rozwiązanie pod kątem estetyki, gdyż kiedy jest on nie użytkowany, w ogóle nie widać, że go posiadamy. Jeśli jednak pojawi się potrzeba projekcji, rozwiniemy go szybko, dzięki pilotowi. Tańszą alternatywą dla nich są te ekrany, które rozwija się ręczni przy pomocy korbki.

Tańszym wyjściem są ekrany na statywach, jednak nie zawsze będą one idealnym wyjściem. Pamiętajmy o tym, że niekiedy będą dość problematyczne ze względu na swoją specyfikę. Niestety są dość niestabilne oraz dość wątpliwej jakości. Mogą nie sprawdzić się chociażby podczas kina plenerowego, a zwłaszcza jeśli będzie ono odbywało się w dość wietrzny dzień. Kiedy zatem mamy ku temu możliwość, dobierajmy sprzęt pod kątem tego, jak wyglądają nasze możliwości, ale i potrzeby. Tylko w ten sposób będziemy mieli pewność, że nie zmarnujemy pieniędzy.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź