Nowe aktualizacje Latin Grammy obejmują zmiany w kryteriach kwalifikowalności, zmianę nazw wielu kategorii i wiele innych
Latin Recording Academy ogłosiła w środę (19 marca) kilka istotnych aktualizacji wytycznych dotyczących kwalifikowalności do 26. dorocznej gali rozdania nagród Latin Grammy.
Wśród aktualizacji znalazło się dodanie nowego pola dla mediów wizualnych i wprowadzenie dwóch nowych kategorii: najlepsza muzyka do mediów wizualnych i najlepsza piosenka korzenna — wyłącznie single lub utwory, przy czym ta druga mieści się w tradycyjnym polu.
Zmiany te mają na celu odzwierciedlenie „zaangażowania Latin Academy w ewolucję wraz z ciągle zmieniającym się krajobrazem muzycznym i jak najlepszą obsługę jej członków, twórców i profesjonalistów muzycznych”, jak zauważono w komunikacie prasowym. Te aktualizacje wchodzą w życie natychmiast w przypadku nagród zaplanowanych na listopad.
Kategoria muzyki do mediów wizualnych będzie obejmować „oryginalną muzykę stworzoną w celu towarzyszenia i wzbogacania fabuły filmów, seriali telewizyjnych, gier wideo i innych mediów wizualnych”. Aby zakwalifikować się do tej kategorii, projekt musi zawierać rytmy latynoskie, które są uznawane za kwalifikujące się gatunki do corocznych nagród Latin Grammy, lub być skomponowany przez osobę pochodzenia iberoamerykańskiego.
Tymczasem nagroda za najlepszą piosenkę korzenną zostanie przyznana autorom piosenek „nowych, niepublikowanych nagrań, zarówno wokalnych, jak i instrumentalnych, które odzwierciedlają tradycje i korzenie różnych społeczności, kultur lub grup społecznych, zwłaszcza tych pochodzenia hiszpańsko-amerykańskiego, czy to w języku hiszpańskim, portugalskim, czy w językach lub dialektach rdzennych”, zauważono w komunikacie. Wyróżnione zostaną prace z gatunków takich jak tango, folk, flamenco i innych tradycyjnych podgatunków.
Inne zmiany obejmują zmianę nazw kategorii. W kategorii pop „najlepszy album popowy wokalny” będzie teraz nazywany „najlepszym współczesnym albumem popowym”; w kategorii dziecięcej „najlepszy album latynoski dla dzieci” zmienia nazwę na „najlepszy album dla dzieci”; a w kategorii miejskiej „najlepszy miejski/ fusion wykonanie” będzie nazywane „najlepszym miejskim/miejskim fusion wykonaniem”. Ta ostatnia kategoria będzie teraz wymagała 60% elementów miejskich, a nie 51%. „Remiksy kwalifikują się tylko wtedy, gdy oryginalna wersja utworu została wydana w tym samym roku kwalifikowalności”, stwierdza oficjalne ogłoszenie dotyczące kategorii miejskiej.
Dodatkowo, kategoria autora piosenek roku została zmniejszona z sześciu do czterech, a producent roku będzie teraz podlegał selekcji „przez wyspecjalizowaną komisję, oprócz procesu selekcji i głosowania członków”.
Więcej informacji znajdziesz na stronie LatinGRAMMY.com.