Carla Simón 'Romería', fot Mario Llorca - Academia de Cine

Oto „Romería [Pielgrzymka]” Carli Simón: pokolenia dotkniętego AIDS


rozpoczyna realizację swojego trzeciego filmu fabularnego inspirowanego początkami swojej biologicznej rodziny ze strony ojca


 kręci „”, swój trzeci po „Alcarràs” i „ Verano 1993”. Zdjęcia do filmu będą kręcone od sierpnia do września w różnych miejscach w Vigo. Reżyserka eksploruje w tej historii relacje rodzinne, czerpiąc tym razem inspirację z początków swojej biologicznej rodziny ze strony ojca.

Na czele głównej obsady stoi nowicjuszka . Występują w nim także między innymi , , , ,  i .

„Mam szczęście, że jestem częścią wspaniałej rodziny pełnej historii, co stało się moim źródłem inspiracji. Relacje rodzinne fascynują mnie, bo to nie my je wybieramy. jest źródłem wielu konfliktów, traum i walk, ale jest także źródłem miłości, zaufania i najgłębszej lojalności” – wyjaśnia Carla Simón.

Streszczenie

Marina jedzie do Vigo, aby spotkać się z rodziną swojego biologicznego ojca, który zmarł na AIDS, podobnie jak jej matka, gdy była bardzo mała. Poprzez spotkania z wujkami, ciotkami i dziadkami Marina próbuje zrekonstruować spójną historię swojego ojca i historii miłosnej, którą przeżyła matka, ale nie udaje jej się to: wszyscy czują się zbyt zawstydzeni konfliktami narkotykowymi w rodzinie, o czym Marina przypomina im swoją obecnością.

Będzie to historia miłosna nastolatki, w której żyje ze swoim kuzynem, która pozwoli mu na nowo wyobrazić sobie rodziców i nawiązać z nimi kontakt. W ten sposób, dzięki pamiętnikowi matki, wymyśla historię, która uwalnia ją od piętna, jakie narzuca im i spełnia jej pragnienie zrozumienia przeszłości.


Carla Simón 'Romería', fot Mario Llorca - Academia de Cine
Carla Simón ’’, fot Mario Llorca – Academia de Cine

Jedna historia, dwa razy

Akcja rozgrywa się w dwóch momentach, z których jeden to okres transformacji w Hiszpanii, czas, w którym pozostawiono za sobą długą dyktaturę, etap maksymalnej otwartości i eksperymentów, w którym niektórzy młodzi ludzie zerwali z wartościami poprzedniego pokolenia. Przejście ma wiele historii i według słów autora „niektóre z nich są wyjaśnione bardzo mało”. Wolność doprowadziła do wielkiej konsumpcji narkotyków, a w 1983 roku zaczęto mówić o kryzysie heroinowym w Hiszpanii. W 1987 roku rozpoczął się nowy okres i choć spadła liczba osób zażywających heroinę, wzrosła śmiertelność spowodowana tym narkotykiem, głównie z powodu zakażenia wirusem HIV.

Na początku lat 90. w Hiszpanii, kraju o najwyższej zachorowalności w całej Europie, na AIDS zmarło około 21 000 osób. Dlatego według słów Simóna „Romería” to nie tylko historia mojej rodziny, ale całego pokolenia, które zniknęło dotknięte AIDS, oraz historii wszystkich sierot, które pozostawili przy życiu, pozbawione pochodzenia, przeszłości i wspomnień .

Udostępnij

Zostaw odpowiedź