Nowy film Manolo Caro jest już dostępny w streamingu
Nowa historia reżysera Manolo Caro ma na celu zmianę narracji o handlu narkotykami. Film oparty na powieści o tym samym tytule autorstwa meksykańskiego pisarza, który zdobył nagrodę Herralde, jest jednym z faworytów serwisu Netflix na maj. Perspektywa, która nie została zbadana: wizja dzieciństwa.
Dzieci stanowią ważny jądro w tym środowisku: Według Sieci na rzecz Praw Dziecka, koalicji organizacji obywatelskich skupionych w 18 jednostkach w kraju, w Meksyku co najmniej 30 000 dzieci należy do przestępczości zorganizowanej.
Teraz w swoim nowym filmie „Fiesta en la madriguera / W głąb króliczej nory”, którego premiera już odbyła się w serwisie Netflix, reżyser odsuwa na bok komedię romantyczną i wykorzystuje wizję dziecka, aby opowiedzieć historię łączącą go z ojcem, przywódcą przestępczości.
Debiutant Miguel Valverde wciela się w chłopca proszącego o hipopotama karłowatego do swojego prywatnego zoo, towarzyszy mu doświadczony już w Hollywood Manuel García – Rulfo w roli ojca – prowadzą oni historię opartą na powieści Juana Pabla Villalobosa pod tym samym tytułem.
Tochtli wydaje się mieć wszystko, ale nie może opuścić domu, w którym się znajduje. To złota klatka – mówi reżyser.
„Najciekawsze dla mnie jest to, że był to tekst, w którym nie było żadnych przeprosin za handel narkotykami; wręcz przeciwnie, oczami dziecka można zobaczyć, jak brutalne, opuszczone i brudne jest to środowisko, w którym – mimo jest miłość, jest jeszcze smutek i zdajesz sobie sprawę, że jest to dziecko, które może zostać osierocone.” – wspomina Caro.
W powieści Caro nie widział „zawodu” ojca, widział jedynie mężczyznę opiekującego się synem, który z kolei był świadkiem niepewności dorosłego.
„Postawiasz rodziców na supermanów, na najlepszych, a potem życie pęka z tej bańki i zdajesz sobie sprawę, że twoi rodzice są ludźmi i robią dobre i złe rzeczy. Kiedy widzisz, jak płaczą, jest to coś, czego nigdy nie zapominasz” – podkreśla.
Kobieta jest także zasadniczym elementem filmu.
Mercedes Hernández i Teresa Ruiz odgrywają odpowiednio rolę niani Tochtliego i dziewczyny przestępcy. Obie postacie są tam dla przyjemności i miłości.
„W ludziach, niezależnie od płci, znajdujemy zło” – komentuje.
Daniel Giménez Cacho, Pierre Louis, Alfredo Gatica, Raúl Briones i Debi Mazar uzupełniają obsadę tej historii.