Oto lista gwiazd reggaeton, które opowiedziały o swoich przekonaniach religijnych
Przez lata fala artystów muzyki latynoskiej przyjęła swoje przekonania religijne i odcisnęło to piętno na ich muzyce – są to tacy artyści jak: Juan Luis Guerra, Yuri i Ricardo Montaner. W ich ślady poszli ostatnio artyści ze świata reggaetón i latynoskiego hip-hopu.
Najnowszym artystą, który publicznie opowiedział o swojej wierze, jest Daddy Yankee, który podczas pożegnalnego koncertu w Puerto Rico mówił o „rozpoczęciu nowego rozdziału”.
„Przez wiele lat próbowałem wypełnić pustkę w moim życiu, której nikt nie był w stanie wypełnić” – powiedziała José Miguel Agrelot, gwiazda światowych latynoskich miast, wypełnionej po brzegi Coliseo de Puerto Rico. „Próbowałem znaleźć cel – wiele razy wydawało mi się, że jestem szczęśliwy, ale czegoś mi brakowało, żebym czuł się spełniony. Muszę wyznać, że te czasy już minęły i komuś udało się wypełnić tę pustkę, którą odczuwałem przez długi czas. Zdałem sobie sprawę, że dla wszystkich jestem kimś, ale bez niego jestem nikim.”
Artysta urodzony jako Raymon Ayala, znany z przewodzenia ruchowi reggaetón swoim przełomowym hitem „Gasolina” z 2004 roku, z dumą oświadczył, że Bóg żyje w nim i on będzie żył dla Boga.
Na początku ubiegłego roku Farruko również korzystał ze swojej platformy i głosił słowo Boże podczas postoju w Miami w ramach trasy La 167 Tour i nie wykonał swojego tanecznego hitu „Pepas”.
„Uwierzyłem we własne kłamstwo, ponieważ moja piosenka była numerem 1 – nie wiedziałem, jaki przekaz wysyłam” – powiedział o piosence, która po angielsku oznacza „pigułkę” i opowiada historię kogoś, kto chce tylko imprezować całą noc. „Nie jestem z tego dumny. Kto wie, ile twoich dzieci skrzywdziłem? Teraz proszę Cię o przebaczenie, ponieważ miłość zaczyna się od wewnątrz. Cenimy życie, bo nie wiemy, czy się ocalimy”.
Oprócz Yankee i Farru wiele innych latynoskich gwiazd miejskich albo zdecydowało się wycofać z branży, aby podążać swoją ścieżką religijną.
Almighty
W 2022 roku urodzony na Kubie, a wychowany w Portoryko raper wydał Genelipsis, swój pierwszy pełnoprawny album chrześcijański (tytuł łączy słowa Genesis i Apocalypse), zawierający 32 utwory z mocnym przesłaniem poświęconym Bogu i przedstawiające współpracę z chrześcijańskimi artystami Alexem Zurdo i Redimi2. W 2019 roku zapowiedział, że przestanie tworzyć „diabelską muzykę” i poświęci się Bogu.
Daddy Yankee
Podczas swojego pożegnalnego koncertu w Puerto Rico 4 grudnia, Yankee powiedział fanom, że wkrótce rozpocznie się nowy rozdział w karierze i życiu osobistym. „Wszystkie narzędzia, które mam w swojej mocy, jak muzyka, media społecznościowe, platformy, mikrofon, wszystko, co dał mi Bóg, jest teraz dla Jego królestwa” – zauważył. „Mam nadzieję, że pójdziecie ze mną w tym nowym początku i mam nadzieję, że zapamiętacie coś bardzo ważnego: nie naśladujcie nikogo. Jestem człowiekiem. Wszystkim, którzy mnie naśladują, idźcie za Jezusem Chrystusem — On jest drogą, prawdą i życiem”.
Don Omar
Don Omar jest autorem kilku wielkich hitów magazynu Billboard Latin Songs, w tym hitów „Dutty Love”, „Taboo” i „Danza Kuduro”, które zajmowały czołowe miejsca na listach przebojów. W 2021 roku artysta urodzony jako William Omar Landrón Rivera wydał „Agradecido” (Grateful), hiphopowy utwór downtempo, w którym liczy swoje błogosławieństwa i opisuje swój związek z Bogiem. W pewnym momencie pisze niezwykle osobisty i szczery utwór o wdzięczności za to, że żyje, za rodzinę, za fanów, a nawet za to, że żyje w pokoju z kolegami, którzy kiedyś byli jego konkurencją.
El General
Były artysta z Panamy, znany z jams „Muevelo, Muevelo” i „Rica y Apretadita”, jest jednym z pionierów reggae plena i często uznawany jest za jedną z inspiracji gatunku reggaetón. Po prawie 20 latach pracy El General ogłosił, że odchodzi z branży muzycznej i w 2004 roku został Świadkiem Jehowy.
Farruko
Podczas zeszłorocznego koncertu w Miami urodzony artysta Carlos Efrén Reyes Rosado wielokrotnie głosił publiczności słowo Boże. „Bóg kocha cię takiego, jakim jesteś” – powiedział wypełnionej po brzegi sali. „Wszyscy jesteśmy grzesznikami, nikt z nas nie jest doskonały”. Farruko stwierdził, że chociaż miałby wszystkie pieniądze i sukcesy na świecie, w nocy czułby się pusty i płakał. Podczas Premio Lo Nuestro 2022, gdzie otrzymał nagrodę specjalną Urban Excellence, artysta zapewnił publiczność, że nie odchodzi na emeryturę: „Nie żegnam się, po prostu dokonuję zmiany w swoim życiu – i wy poznajcie najlepszego Farruko.” Od tego czasu wydał nową muzykę z chwytliwymi bitami i poprawiającymi samopoczucie, inspirującymi tekstami.
Hector „El Father” Delgado
Po 16 latach kariery Hector „El Father” Delgado – ze słynnego duetu reggaetón Hector y Tito – opuścił scenę i w 2008 roku dołączył do Misyjnego Kościoła Zielonoświątkowego w Puerto Rico. Z duetem miał wiele hitów. Jako solista wydał dwa albumy studyjne. Obecnie głosi w swojej ojczyźnie i nadal wydaje muzykę chrześcijańską, co można usłyszeć na jego płycie LP La Hora Cero z 2021 r. oraz na singlu „El Dios Que Cambia Nombre” z 2023 r. we współpracy z Boy Wonder CF.
Lary Over
Lary Over podpisał kontrakt płytowy z Carbon Fibre Music w 2020 roku (prowadzonym przez wiodącego na listach przebojów artystę Farruko i lidera branży Franklina Martineza) i jest najbardziej znany z zmysłowych imprezowych hitów, takich jak „Solo” i „Subete”. Jednak w 2021 roku salwadorski artysta przestał tworzyć muzykę i zniknął z mediów społecznościowych, co Farruko wyjaśnił w wywiadzie, że było to spowodowane odnalezieniem przez Lary swojej ścieżki religijnej. Teraz, mając ponad pięć milionów obserwujących na Instagramie, Raymond Louis Guevara (jego prawdziwe imię) publikuje filmy, na których widać, jak głosił w kościele. Jego ostatni film na YouTube nosi tytuł „Dios Cambio Mi Vida” i w 40-minutowym filmie wyjaśnia swoje połączenie z Bogiem. Obejrzyj tutaj.
Tito El Bambino
W samym sercu wybuchu epidemii wirusa koronawiru w 2020 r. Tito El Bambino — który stempluje swoje piosenki „Dios Los Bendiga” — nawiązał kontakt na żywo na Instagramie z mówcami motywacyjnymi i pastorami, takimi jak Marcos Yaroide i piosenkarzem muzyki chrześcijańskiej Marcos Witt, aby utrzymać w swoich obserwujących wiarę żywą w trudnych czasach. „Wszystko może być zamknięte, ale niebo jest nadal otwarte i to jest najważniejsze”.
Vico C
Pionier latynoskiego rapu Vico C (prawdziwe nazwisko: Luis Armando Lozada) wydał 10-utworowy chrześcijański album rapowy Aquel Que Habia Muerto w 1998 roku, po zmaganiu się z nadużywaniem alkoholu i narkotyków. Choć portorykańska gwiazda, mająca na swoim koncie takie hity jak „Me Acuerdo”, „5 de Septiembre” i „Desahogo”, nie wycofała się całkowicie z gatunku miejskiego, głośno wyrażała swoją wiarę w swoją muzykę. Vico, który wziął udział w ostatnim Billboard Latin Music Week, na początku tego roku wydał swój powracający album zatytułowany Pánico.
Voltio
Najbardziej znany z klasyka reggaeton „Chulin, Chulin, Chunfly” oraz z kolaboracji z Beyoncé, Jerrym Riverą i Tego Calderona, żeby wymienić tylko kilku znanych artystów, pionier gatunku Voltio nawrócił się na chrześcijaństwo w 2014 roku. Definiowany jako „ narodzony na nowo” , portorykański artysta był nawet współgospodarzem chrześcijańskiej audycji radiowej z Hectorem „El Father” Delgado.