La ley del mar fot RTVe

Pierwsze zdjęcia z nowego serialu Blanci Portillo „La ley del mar” w TVE


Telewizja pokazała w tę niedzielę pierwsze sceny „”, trzyodcinkowego miniserialu opowiadającego o przygodach kutra rybackiego Francisco i Cataliny de Santa Pola


Ten statek był kamieniem milowym w 2006 roku, stając się pierwszym europejskim statkiem, który uratował 51 migrantów z Afryki Subsaharyjskiej dryfujących po międzynarodowych wodach Morza Śródziemnego.

Aktorzy i , bohaterowie serialu, ujawnili pierwsze fragmenty tej opartej na prawdziwych wydarzeniach produkcji w programie „RTVE Responde”, a także podali kilka szczegółów na jej temat.

Zdjęcia pod kierownictwem Alberto Ruiza Rojo rozpoczęły się niedawno. Serial jest koprodukcją RTVE i À Punt, walenckiej telewizji, i przed premierą musi jeszcze przejść przez kilka etapów recenzji.

W obsadzie znaleźli się także między innymi Sonia Almarcha, Víctor Clavijo, Alex Monner, Pau Durà, Lamine Thior, Carlos Serrano, Alfonso Lara, Teresa Hurtado, Eva Marciel i Paula Muñoz. Niektórzy z tych aktorów przybyli do Hiszpanii w taki sam sposób, jak ich bohaterowie, na pokładzie Aquariusa w 2018 roku.

14 lipca 2006 roku José Durá „Pepe” (grany przez Luisa Tosara) wraz z dziewięcioma innymi członkami ekipy „Francisco y Catalina” podjęli decyzję, tzn. zezwolili 51 imigrantom z Erytrei, którzy utknęli dziesięć mil od Malty, na wejście na pokład ich statku, który był wyposażony dla dziesięciu członków załogi. Wśród uratowanych była 2-letnia dziewczynka i kobieta w ciąży.

Przez dziewięć długich dni statek pozostawał na morzu, czekając na decyzję władz europejskich. W międzyczasie ponad sześćdziesiąt osób dzieliło przestrzeń o powierzchni pięćdziesięciu metrów kwadratowych, podczas gdy odbywały się negocjacje dyplomatyczne.

W Santa Pola parom z załogi udało się zmobilizować opinię publiczną, co skłoniło media i władze do zainteresowania się incydentem. Jednocześnie ambasador Hiszpanii na Malcie, grana przez Blancę Portillo, zabiegała o to, by UE podjęła działania humanitarne.

Wreszcie 21 lipca imigranci zeszli na ląd. Wydarzenie to doprowadziło do zmiany europejskiego prawa imigracyjnego po heroicznej walce między „prawami morza i prawami ziemi”.


Udostępnij

Zostaw odpowiedź