“Más allá de las ciudades”  Alejandry Gamez - foto Amazon

Komiksy warte przeczytania – od czego warto zacząć czytanie komiksów?


Otwórz , a w ciągu kilku sekund pochłonie Cię wizualne piękno, pełen akcji dramat lub postapokaliptyczny terror tych porywających historii.

Zapomnij o grubych powieściach lub podręcznikach. Zamiast tego wskocz do opowieści, która zabierze Cię do miejsc, w których czytanie po hiszpańsku jest proste, zabawne i wciąż pouczające.


Oto nasze ulubione, hiszpańskie komiksy, od których warto zacząć swoje czytanie, a które poprawią twoją znajomość hiszpańskiego:

1. Más allá de las ciudades  Alejandry Gamez

Lina to dziewczyna mieszkająca w gigantycznym budynku pośrodku niczego. W tym miejscu ludzie okresowo kierują się nieodpartym instynktem, by skoczyć z budynku. Ale kiedy to robią, wrony zawsze je ratują i zabierają w nieznane miejsce. Kiedy nadchodzi czas, by Lina skoczyła, zostaje przetransportowana w celu przygody przez wiele miejsc i wyzwań, a cel wciąż jest nieznany.

Ta ekscytująca i pełna nadziei przygoda fantasy to opowieść o radościach i wyzwaniach dorastania oraz o nieuchronności tej podróży.

2. Coda: La bailarina, el hipopótamo y el mur H.G. Santarriaga

Ta niezwykła historia rozgrywa się w dystopijnej przyszłości Mexico City. Podąża za Amokiem, młodym mężczyzną, który pracuje jako maskotka i dostawca dla sieci sprzedającej gigantyczne quesadillas. Amok jest ścigany przez gang handlarzy narkotyków (którzy wszyscy ubierają się jak Elvis Presley), kiedy spotyka nauczycielkę tańca i zakochuje się.

W tej opartej na postaciach historii jej bohater kontempluje swoje ambicje i wartości, podczas gdy poznaje dziewczynę swoich marzeń (i siebie), a wszystko to na dziwacznym, ale dziwnie prawdopodobnym futurystycznym tle.


3. Ardalén  Miguelanxo Prado

Dzięki wdzięcznym i eleganckim  zdjęciom Ardalén to nie tylko opowieść o starzeniu się. Bada również, w jaki sposób nasze osobiste wspomnienia kształtują nasze postrzeganie własnego życia, a także w jaki sposób jesteśmy stworzeni przez wspomnienia innych.

Wyrafinowana powieść graficzna, która odchodzi od dramatu o superbohaterach, by spojrzeć na realia naszego życia.

4. El Instante Amarillo Bernardo Fernández

María to 13-letnia dziewczynka, która przeżywa ciężkie chwile zarówno w szkole, jak i w domu. Jej rodzice się kłócą, ona nie radzi sobie z algebrą, a popularna dziewczyna ją prześladuje. María jest zakochana w chłopcu o imieniu Alfredo, ale wie, że on widzi ją tylko jako małą dziewczynkę. Następnie spotyka inną Maríę, „la mamá del monstro” (matkę potwora), która żyła w XIX wieku i na zawsze zmieniła literaturę grozy. Kiedy zaczyna identyfikować się z tą Marią, uczy się godzić z własnym wewnętrznym potworem, aby mogła iść naprzód i wytyczyć nową ścieżkę.

5. “Arrugas” by Paco Rocas

Emilio, emerytowany dyrektor banku, cierpi na chorobę Alzheimera i został przeniesiony do domu opieki. Tam poznaje innych pacjentów i opiekunów, przystosowując się do nowej rutyny leków, drzemek, gimnastyki i starając się uniknąć przeniesienia na przerażające najwyższe piętro. Emilio zaprzyjaźnia się ze swoim współlokatorem Miguelem, zbyt pewnym siebie kobieciarzem, i razem knują plany, aby ukryć pogarszający się stan Emilio. Planują nawet brawurową ucieczkę.

Paco Rocas zbadał tę powieść graficzną, przeprowadzając wywiady z pacjentami domów opieki i ich rodzinami. Z humorem i wrażliwością omawia ten często zaniedbywany temat.

6. “Mortadelo y Filemon” Francisco Ibanez

Chociaż ta seria ów rozpoczęła się w 1958 roku, przetrwała wiek i nadal jest komiksem, który zachwyca współczesnych czytelników.

Slapstickowy humor kręci się wokół dwóch szpiegów, wściekłego Filemona i tępego Mortadelo, którzy raz po raz przeżywają katastrofalne przygody.

Jeśli szukasz zabawnego, wciągającego sposobu na poprawę swojego hiszpańskiego, to jest to komiks dla Ciebie.

7. „Dora” Ignacio Minaverry'ego

Ten argentyński komiks opowiada o młodej kobiecie-szpiegu, która w latach 60. zostaje łowcą nazistów i podróżuje po Europie i Argentynie.

Dora to świetny komiks osadzony w historii politycznej i globalnej.

Chociaż jest to fikcyjna historia, to jest oparta na faktach historycznych, a dbałość o szczegóły jest fantastyczna, szczególnie w specyficznej architekturze każdego prezentowanego kraju.

8. “Iguana Lady: La vida de Graciela Iturbide” Isabel Quintero

Ta powieść graficzna opowiada historię Gracieli Iturbide, jednej z najważniejszych meksykańskich fotografek w najnowszej historii.

„Iguana Lady” podąża za Iturbide w 1970 roku po śmierci jej córki, po której zainteresowała się fotografią. Następnie stworzyła jedne z najbardziej kultowych i uznanych na całym świecie obrazów ludzi i kultury meksykańskiej pod koniec XX wieku.

To odkrywcza i interesująca opowieść o tworzeniu i tym, co to znaczy być artystą.

Jeśli interesuje cię Świat Komiksu, sprawdź ofertę sieci Empik


Dlaczego komiksy tworzą niesamowite zasoby do nauki hiszpańskiego

Medium wizualne pomaga w zrozumieniu

Obrazy i rysunki związane z tego rodzaju książkami działają jak wizualne wskazówki, które pozwalają ustalić kontekst bez konieczności rozumienia całego dialogu.

Ułatwia to uczącym się języka hiszpańskiego rozpoznanie i zrozumienie fabuły, niezależnie od poziomu hiszpańskiego.

Łatwiej skończyć niż powieści

W przeciwieństwie do powieści i podręczników, komiksy i powieści graficzne są znacznie krótsze (i zawierają mniej tekstu), więc nie musisz się martwić tłumaczeniem 300 stron tekstu.

Możesz przeczytać jeden komiks lub całą powieść graficzną w zależności od poziomu umiejętności, nastroju i ilości dostępnego czasu.

Każdy z twoich wyborów ma inny rozmiar, ale wszystkie pomogą ci rozwinąć umiejętności hiszpańskiego.

Uczą cię kultury

Komiksy i powieści graficzne są bogate w dzieła sztuki. Każdy szczegół został wybrany z konkretnego powodu.

Przyjrzyj się uważnie otoczeniu, tłu, ubraniom postaci i słowom, których używają, aby dowiedzieć się więcej o kulturze, o której czytasz.


Udostępnij

Zostaw odpowiedź