Czy można studiować tylko online i bez zjazdów?


Pandemia COVID-19 jaka zawitała w roku 2020 do Europy dosłownie wywróciła nasz świat do góry nogami. Wprowadzenie licznych obostrzeń w poruszaniu się i kontaktach społecznych sprawiło, że wiele branż musiało niejako na nowo stworzyć zasady swojego funkcjonowania. Powszechna stała się na przykład praca zdalna. W wielu firmach pracownicy do dziś zwolnieni są z codziennego przychodzenia do biura. Równie popularne stały się studia online. Pomimo zniesienia obostrzeń, studiowanie online nadal jest dla wielu atrakcyjną propozycją.

Przejście na zdalne nauczanie na polskich uczelniach

Na początku pandemii obowiązek przejścia na zdalny tryb pracy i nauczania został narzucony odgórnie. W wielu przypadkach spowodowało to pewne zamieszanie, ponieważ praktycznie nikt nie był przygotowany na taką sytuację. Większość uczelni szybko jednak poradziła sobie z nowymi wymogami, a studia online na wiele miesięcy stały się czymś normalnym. Z czasem wielu ludzi doceniło zalety takiego rozwiązania.

Dla niektórych studentów studiowanie online to przede wszystkim ogromna wygoda. Jest to szczególnie widoczne w przypadku studiów zaocznych, na które często dojeżdżają osoby mieszkające dość daleko od uczelni. Dotychczas problem ten był raczej akceptowany ze względu na to, że zjazdy odbywają się tu praktycznie tylko w weekendy – często nawet nie w każdym tygodniu. Mimo wszystko jednak zawsze niesie to ze sobą koszty i konieczność poświęcania czasu na dojazdy.

Studia online to również mniejsze koszty dla uczelni. W roku 2022 z uwagi na rosnące ceny energii wiele instytucji wraca do takiej formy nauczania. Eliminuje to bowiem konieczność chociażby ogrzewania budynku w okresie zimowym.

Czy nadal można studiować online?

Pomimo zniesienia takiego obowiązku, studiowanie online nadal jest możliwe. Należy zapoznać się z ofertami poszczególnych uczelni w tej kwestii, ale w przypadku niektórych kierunków z łatwością można znaleźć ciekawe propozycje. W takim przypadku odległość praktycznie nie ma znaczenia.

Sprawdź także  Uniwersalny i niezastąpiony produkt w każdym przemyśle – FPM FKM Viton

Studiowanie w takiej formie ma wiele zalet, wśród których do najważniejszych należy właśnie wygoda. Dzięki studiom online nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby uczęszczać na zajęcia i czerpać z nich wiedzę. Fakt, niektórzy studenci wykorzystują to, że prowadzący nie zawsze ma możliwość sprawdzania, czy uczestnicy realnie biorą udział w spotkaniach. Niemniej jednak każdy, komu faktycznie zależy na zdobywaniu w ten sposób wiedzy nie będzie z tym miał żadnych problemów.

Oprócz samych zajęć konieczne jest również podejście do egzaminów. W tym przypadku zasady różnią się w zależności od poszczególnych uczelni. Niektóre pozwalają na przeprowadzanie egzaminów również w formie zdalnej, sam sposób oceniania studentów pozostawiając już w gestii prowadzących zajęcia. Inne z kolei wymagają w tym jedynym przypadku obecności „”.

Studia online mają wiele zalet, co jest powodem, dla którego niektóre uczelnie prawdopodobnie nie zrezygnują już z oferowania studentom takiej możliwości. Oczywiście, nie w każdym przypadku jest to możliwe, ale bardzo wiele kierunków na różnych uczelniach w Polsce wciąż realizowanych jest w takiej właśnie formie.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://www.ssw-sopot.pl/studia-on-line/

Udostępnij

Powiązane posty

Zostaw odpowiedź