Zespół przygotowania powietrza – niezbędny i efektywny


Urządzenia pneumatyczne wykorzystywane są na szeroką skalę w przemyśle ciężkim, lekkim, ale i na użytek prywatny. Trzeba jednak szukać takich rozwiązań, dzięki którym owe urządzenia będą pracować dłużej i tutaj właśnie wykorzystuje się zespół sprężonego powietrza. Czas dowiedzieć się więcej na jego temat.

Zespół przygotowania powietrza – efektywność na najwyższym poziomie 

Wykorzystanie urządzeń pneumatycznych zapewnia większe bezpieczeństwo pracy. W końcu wykorzystywane jest tutaj medium jakim jest czyste powietrze. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że kompresory i sprężarki wytwarzają zanieczyszczone powietrze. Aby zapobiec awariom czy też usterkom należy stosować zespół przygotowania powietrza. Oczywiście jego parametry muszą pasować do urządzeń pneumatycznych.

Siłownik jednostronnego działania wykorzystujący sprężone powietrze i wyposażony w zespół przygotowania powietrza może pracować naprawdę długo, a przy tym ryzyko korodowania czy też awarii jest niewielkie, a to wszystko dzięki temu, że medium, jakim jest sprężone powietrze, jest medium czystym. Skąd wynika jednak to, iż powietrze, które wykorzystują urządzenia pneumatyczne jest tak zanieczyszczone? Trzeba zdawać sobie sprawę, że na taki stan rzeczy wpływają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Czynniki zewnętrzne dotyczą sytuacji, gdy kompresor zasysa powietrze z atmosfery, jednak zasysa nie tylko czyste powietrze, lecz także zanieczyszczenia, wśród których możemy wymienić wszelkiego rodzaju kurze, pyłki, czy cząstki organiczne bądź nieorganiczne. Czynnik wewnętrzny wynika natomiast z sytuacji, gdy wewnątrz urządzenia dochodzi do wytwarzania zanieczyszczeń, które są związane z jego eksploatacją. Warto zdawać sobie sprawę, że poza czystością powietrza, które wykorzystywane jest w urządzeniach pneumatycznych liczy się także jego właściwa wilgotność oraz nasycenie mgłą olejową. Pewnym wyjątkiem są siłowniki nie wymagające smarowania. Warto jeszcze zwrócić uwagę na jakość i parametry techniczne zespołu przygotowania sprężonego powietrza

Budowa bloku przygotowania powietrza – co należy wiedzieć? 

Zespół przygotowania powietrza składa się z filtra powietrza, zaworu redukcyjnego oraz smarownicy. Filtr powietrza powinien być pierwszym elementem układu, wszak to on w dużej mierze odpowiada za przygotowanie powietrza. Oczyszcza je z cząstek stałych, ale też osusza powietrze. Natomiast reduktor odpowiada za ciśnienie i zapewnia stałą wartość. Dzięki niemu nie dochodzi do skoków ciśnienia.

Sprawdź także  Zabawy na wieczór panieński

Ostatnim elementem jest naolejacz, czyli właśnie smarownica. Jej rola polega na wytworzeniu mgły olejowej. Dzięki temu ryzyko usterek, korodowania w znaczący sposób się zmniejsza. Korzyści płynących z wyposażenia urządzeń pneumatycznych w stacje przygotowania powietrza jest wiele. Dzięki stacji przygotowania powietrza narzędzia czy sprzęty mogą działać prawidłowo, zaś ryzyko awarii czy też usterek w znaczący sposób się zmniejsza. Dzięki nim można zmaksymalizować jakość pracy i długość działania urządzeń pneumatycznych. Układ przygotowania powietrza zabezpiecza narzędzia przed wilgocią, zanieczyszczeniami, ale i skokami ciśnienia, a więc można sporo zaoszczędzić.

Dużą zaletą stacji przygotowania sprężonego powietrza jest szybki i niezwykle prosty montaż. Jednocześnie sam układ przygotowania powietrza jest niezwykle prosty. Na początek kompresor zasysa powietrze, po czym specjalny tłok w cylindrze zmniejsza pojemność powietrza. W kolejnym etapie powietrze trafia do filtra, gdzie jest oczyszczane. Do tego celu wykorzystuje się siłę odśrodkową. Ważną fazą jest wytrącenie wody i osuszenie powietrza. Następnie w smarownicy nasyca się je mgłą olejową i to już wszystko. Tak przygotowane powietrze może trafić do urządzenia pneumatycznego. Zespół przygotowania powietrza jest zatem niezbędny do zapewnienia efektywności i czystości pracy. 

Rodzaje zaworów i reduktorów 

Wyróżniamy kilka rodzajów zaworów spustowych. Możemy tutaj wymienić te automatyczne, półautomatyczne. W przypadku właśnie tych trzeba pamiętać o regularnych odpowietrzaniu. Dostępny jest też zawór ręczny, jednak w przypadku tego ostatniego należy stosować odpowiednie zabezpieczenia i zwrócić uwagę na zamki. Nie zaskoczymy stwierdzeniem, że najbardziej zaawansowanych i najlepszym jest zawór automatyczny. Wybierając reduktor trzeba zwrócić uwagę na zabezpieczenia jakie posiada, gdyż to właśnie one chronią przed wysunięcie bądź obrotem. Zespoły przygotowania powietrza powinny być dobierane pod kątem urządzeń, które się posiada.               

sponsorowany   

Udostępnij

Powiązane posty

Zostaw odpowiedź