Zmarł muzyk i kompozytor Rubén Fuentes, twórca „La Bikina”


meksykańska w żałobie po potwierdzeniu śmierci , kompozytora i aranżera Rubéna Fuentesa


Muzyka meksykańska jest w żałobie po potwierdzeniu śmierci muzyka, kompozytora i aranżera Rubéna Fuentesa, który wśród swojej wielkiej spuścizny muzycznej wniósł kultowe klejnoty do tradycyjnego i wernakularnego gatunku jako twórca takich piosenek jak „La Bikina”, “Cien años” i “Sabes una cosa”.

W ostatnich dniach okazało się, że nauczyciel  znalazł się w delikatnej sytuacji zdrowotnej, przez co środowisko artystyczne przyłączyło się do modlitwy o poprawę stanu autora, który wśród swoich najwybitniejszych osiągnięć podkreśla globalny impuls, jaki dał Mariachi Vargas, gdzie pełnił funkcję muzyka, kompozytora i aranżera z kierunku zespołu.

Rząd Jalisco potwierdził 95-letniego Rubéna Fuentesa w Mexico City i podkreślił wielki wkład, jaki wniósł do muzyki, nie tylko sam, ponieważ był także kluczowym graczem w pozycjonowaniu i narodzinach kultowych gwiazd Meksyku takich jak Pedro Infante i José Alfredo Jiménez.

urodził się 15 lutego 1926 r. w mieście Jalisco w Zapotlán el Grande  a gwiazdy, takie jak piosenkarka Lucero, złożyły już kondolencje rodzinie kompozytora.

„Czuję w duszy odejście naszego wspaniałego nauczyciela Rubéna Fuentesa, mojego mentora, mojego przewodnika muzycznego, wyjątkowego człowieka. Cóż za duma z dzielenia się 5 albumami wyprodukowanymi przez tego nauczyciela, piosenkami, które kazał mi śpiewać! Jesteś na zawsze chwałą meksykańskiej muzyki. Leć!” Lucero wypowiedziała się za pośrednictwem sieci społecznościowych.


„La Bikina”, jedna z najsłynniejszych piosenek Rubéna Fuentes

Urodzony w Ciudad Guzmán, Jalisco, Rubén Fuentes zostanie zapamiętany jako jedna z najważniejszych postaci w muzyce meksykańskiej, ponieważ był głównym producentem Pedro Infante, obok Marco Antonio Muñiza i Miguela Acevesa Mejíi, ale także przez piosenkę „La Bikina”, która powstała w 1964 roku.

Plotki wskazują, że Rubén Fuentes powiedział kiedyś, że napisał piosenkę po spacerze po plaży, jednak inne wersje wskazują, że jest ona inspirowana czasami Cristeros.

Niezależnie od oryginalnej historii, „La Bikina” jest popularną piosenką, która została nagrana przez różnych piosenkarzy, w tym Marco Antonio Muñiza, Lucha Villa, Alberto Vázqueza, Chayito Valdéza, Carol Sevilla do filmu „Coco” Disney Pixar i Luisa Miguela, którego wersja jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych.Przez wiele lat „La Bikina” była także jedną z melodii, przy której niektórzy uczniowie uczyli się gry na flecie, podczas gdy grano na nim na różnego rodzaju szkolnych festiwalach.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź