W 2010 roku „Yo soy Betty, la fea / Brzydula” zdobyła Rekord Guinessa dla najbardziej udanej telenoweli w historii.
Mimo że opublikowano ją ponad dwie dekady temu, kolumbijska telenowela „Yo soy Betty, la fea” nadal jest tematem rozmów. W 2010 roku zdobyła Rekord Guinnessa dla najbardziej udanej telenoweli w historii, dodatkowo została ona przetłumaczona na 25 języków i ma około 30 adaptacji na całym świecie. Ponadto od czasu pojawienia się na Netflix Mexico w 2019 r. pozostaje w pierwszej dziesiątce najczęściej oglądanych na platformie, co rozpętało memy nawet w oficjalnych sieciach społecznościowych Netflix Latin America.
Ponadczasowa komedia i ujmujące postacie sprawiają, że jest to telenowela, która przeszła do historii i teraz mogą się nią cieszyć widzowie, którzy nie urodzili się lub nie byli wystarczająco dorośli, by obejrzeć ją podczas premiery w 1999 roku.
Oto kilka ciekawych faktów na temat niezapomnianej „Yo soy Betty, la fea / Brzydula ”.
1. Romans za kulisami
Aktorzy Ana María Orozco i Julián Arango , którzy grali odpowiednio Beatriz Pinzón i Hugo Lombardiego w „Yo soy Betty, la fea”, pobrali się w latach 1999-2000 . Para już dzieliła ekran w innych kolumbijskich telenowelach, ale to właśnie w „Yo soy Betty, la fea” oboje osiągnęli światową sławę grając dwie postacie, które, jak na ironię, miały złe relacjey związek.
Niestety, ze względu na wymagającą pracę dla nich obojga, zakończyli małżeństwo przed końcem telenoweli, ale po rozwodzie kontynuowali współpracę.
2. Geniusz stojący za „Yo soy Betty, la fea / Brzydula”
Fernando Gaitán, kolumbijski scenarzysta i producent telewizyjny, był twórcą „Yo soy Betty, la fea”. Był producentem ponad 80 programów telewizyjnych, zdobył dwa Złote Globy, a do jego najbardziej znaczących dzieł należy także odnosząca sukcesy telenowela z 1995 roku „Café con aroma de mujer”.
3. Kamea autorstwa Mario Duarte
Nicolás Mora, postać grana przez Mario Duarte, która reprezentowała najlepszego przyjaciela i męską wersję Betty, nigdy nie zmieniła wyglądu bohatera serii. Jednak w jednym z ostatnich odcinków telenoweli miał okazję zagrać sam, jako gościnny muzyk na jednym z wybiegów.
W tym czasie aktor zaczął zapuszczać się w swoją karierę muzyczną, więc twórcy „Yo soy Betty, la fea” pozwolili mu na wykonanie niektórych swoich piosenek pod jego prawdziwym imieniem.
4. Oryginalna obsada odmówiła pojawienia się w „La fea más bella”
Według plotek, meksykańska produkcja „La fea más bella” zaprosiła niektórych kolumbijskich bohaterów „Yo soy Betty, la fea” do pojawienia się epizodycznie w ich wersji telenoweli. Jednak rzekomo odmówili pojawienia się, uważając meksykańską wersję za „złą adaptację”.
Wiele lat później Jorge Enrique Abello (który gra Armando Mendonzę w kolumbijskiej powieści) pojawił się epizodycznie w telenoweli „Betty en NY”, adaptowanej z 2019 roku.
5. „Don Roberto” nigdy nie widział telenoweli
Aktor Kepa Amuchastegui, który zagrał Roberto Mendozę w „Yo soy Betty, la fea”, wyznał, że nigdy nie widział telenoweli, ponieważ, jak sam powiedział, czuje „ogromny wstyd”, gdy widzi siebie na ekranie. 80-letni obecnie aktor zagrał ojca Armando Mendozy w udanej kolumbijskiej serii.
6. Meksykanie w „Jestem Betty, brzydka”
Dzięki ogromnemu sukcesowi „Yo soy Betty, la fea” w telenoweli pojawili się różni goście specjalni z różnych części Ameryki Łacińskiej.
Wśród Meksykanów, którzy wzięli udział w telenoweli, są Armando Manzanero, Laura Flores i Gloria Calzada, która zagrała samą siebie w odcinku 305 serialu, w którym przeprowadza wywiad z Betty przed pokazem kolekcji.
7. Czy Betty powinna zostać z Francuzami?
Pomimo ogromnego sukcesu „Yo soy Betty, la fea”, zakończenie historii pozostawiło niezadowolenie znacznej większości widzów, którzy twierdzą, że bohaterka powinna była wybrać swojego francuskiego kandydata, a nie Armando Mendozę.
W filmie na kanale YouTube Jorge Enrique Abello – który grał Armando Mendozę – rozmawia z Francuzem Patrickiem Delmasem – aktorem, który grał inną miłość Betty – i obaj zgodzili się, że najlepsze zakończenie serialu byłoby dla „Brzyduli”, gdyby została z Francuzem.
8. Czy Betty uciekła do Argentyny?
Kilka lat po „Yo soy Betty, la fea” aktorka Ana María Orozco, która zyskała sławę dzięki występom w odnoszącej sukcesy telenoweli, na stałe przeniosła się do Argentyny.
Mówiono wówczas, że ta zmiana miejsca zamieszkania miała miejsce z zamiarem oderwania się od światła reflektorów i ogromnej sławy, jaką zyskała w Kolumbii dzięki telenoweli. Jednak po latach Ana María Orozco – obecnie znacjonalizowana Argentynka – zaprzeczyła plotkom i wyjaśnia, że mieszka w Buenos Aires, ponieważ jest to rodzinne miasto jej córek.
9. „Ecomoda”, kontynuacja
W 2001 roku ukazała się kontynuacja „Yo soy Betty, la fea” zatytułowana „Ecomoda”, która obejmuje praktycznie całą obsadę oryginalnej telenoweli i opowiada o małżeństwie bohaterów. W przeciwieństwie do swojego poprzednika, odcinki „Ecomody” nie są ze sobą połączone i są raczej małymi wstawkami, które eksplorują rozwój postaci.
Telenowela nie została tak dobrze przyjęta przez publiczność i ma tylko 35 odcinków.
10. Najchętniej oglądany odcinek
Jednym z najbardziej oczekiwanych momentów dla widzów, którzy po raz pierwszy zobaczą „Brzydulę”, jest słynna zmiana wyglądu. W przeciwieństwie do innych seriali i filmów, w których bohaterka z chwili na chwilę wygląda nie do poznania, po prostu pięknie, zmiana wizerunku Beatriz Pinzón w telenoweli była stopniowa i bez odchodzenia od jej istoty.
W szczególności jest jeden odcinek, który jest najczęściej odtwarzany na Netflix, 251, gdzie bohaterka pokazuje swoją pierwszą i najbardziej zaskakującą metamorfozę.