Dwie nominacje do Awards za piosenkę „”, „hymn” protestów na Kubie, wywołały we wtorek w Miami radość wśród jej autorów, artystów i osób z Kuby


„Po raz pierwszy w historii ńczycy są nominowani do ! ????”, napisali na Twitterze Alexander Delgado i Randy Malcom, członkowie duetu Gente de Zona, którzy brali udział w nagraniu piosenki z Yotuelem Romero, Descemerem Bueno, El Osorbo i El Funky.

„To nie jest dla nas, artystów, to dla mieszkańców Kuby” – oznajmili Gente de Zona.

”, która ujrzała światło dzienne w lutym ubiegłego roku i stała się „ścieżką dźwiękową” protestów, które wybuchły na Kubie w lipcu, jak powiedział Yotuel Romero, jest nominowana w kategorii Najlepsza piosenka miejska i piosenka roku. ogłosiła organizacja.

Jeden z jej wykonawców, raper Mikael Osorbo, El Osorbo, od lipca jest więziony na Kubie.

W oświadczeniu dla Efe opozycyjna partia Rosa María Payá podkreśliła, że ​​„ Patria y vida to piosenka roku i to fantastyczne, że branża muzyczna ją rozpoznaje”.

„Nie tylko ze względu na wartość muzyki, poezji i występu sześciu wspaniałych ńskich muzyków, ale dlatego, że przemawianie do sumień Kubańczyków i obywateli świata czym wykracza poza świat rozrywki” – podkreśliła..

Według Payá „Patria y Vida robi to, do czego jest powołana sztuka: świadomość społeczeństwa, a zatem także czynnik zmiany”.

„Wykonawcy na wyspie, tacy jak Maikel Osorbo, który dziś przebywa w więzieniu, ponoszą konsekwencje, a solidarność między kolegami ma fundamentalne znaczenie” – podkreśliła.

El Funky, kolejny z muzyków „Patria y vida”, oświadczył, że jest „zadowolony z tej wspaniałej wiadomości” w wiadomości na Twitterze, w której wspomniał o El Osorbo i artyście Luisie Manuelu Otero Alcántara oraz dziennikarzu Estebanie Rodríguezie, więźniach Kuby.

Teledysk do „Patria y vida”, który ukazał się w lutym, miał jak dotąd ponad 8,4 miliona wyświetleń.
Tekst potępia ponad 60 lat „represji” i „deptanej godności” na Kubie, mówi tym, którzy rządzą krajem przez ponad 60 lat, że „to koniec” i ślubują „nowy świt”.

Od tytułu, będącego antytezą hasła reżimu „Patria y vida”, do ostatniego słowa, piosenka jest jawnie sprzeczna z rządem Kuby i jego polityką.

„Dosyć kłamstw. Ludzie proszą o wolność, a nie więcej doktryny. Nie wykrzykujmy już ojczyzna i śmierci, ale ojczyznę i życie” – mówi pieśń.

W Latin Grammy Award o piosenkę roku 2021 rywalizują także „“A tu lado” (Paula Arenas), “A veces” (Diamante Eléctrico), “Agua” (Tainy y J Balvin), “Canción bonita” (Carlos Vives y Ricky Martin), “Dios así lo quiso” (Ricardo Montaner y Juan Luis Guerra) i “Hawái” (Maluma)

Listę kandydatów uzupełniają: “Mi guitarra” (Javier Limón, Juan Luis Guerra y Nella), “Que se sepa nuestro amor” (Mon Laferte y Alejandro Fernández), “Si hubieras querido” (Pablo Alborán), “Todo de ti” (Rauw Alejandro”) i “Vida de rico” (Camilo)

Gala rozdania nagród Latin Grammy odbędzie się 18 listopada w Las Vegas (USA).


Udostępnij

Zostaw odpowiedź