11 piosenek na Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą Wobec Kobiet


Wielu artystów potępiło seksistowską przemoc i chciało wysłać wyraźny sygnał przeciwko niej, używając swojej najlepszej broni: ich głosu i tekstów


25 listopada został uznany przez ONZ w roku 1999 za . Dzień poświęcony zwalczaniu wszelkiego rodzaju agresji przeciwko kobietom, która zbiega się z dniem, w którym w 1960 roku trzy siostry Mirabal zostały zamordowane: działaczki z Dominikany Patria, Minerva i María Teresa.

Zatem 25 listopada, wraz z 8 marca, Międzynarodowym Dniem Kobiet, to w XXI wieku data zaznaczona w kalendarzu walczących o równość mężczyzn i kobiet, a przede wszystkim o prawo do życia i wolność tych ostatnich. Cóż, chociaż minęło sześć dekad od zabicia sióstr Mirabal, dziesiątki kobiet wciąż umierają każdego roku na całym świecie w wyniku przemocy na tle płciowym.

Aby powstrzymać te morderstwa, bronią może być również . Słowa mają wielką moc i artyści są tego świadomi. Z tego powodu wielu poświęciło swój czas i wysiłek na stworzenie prac, które uwidaczniają ten problem i pomagają zwiększyć świadomość całego społeczeństwa na temat jego wagi.

To tylko niektóre z piosenek poświęconych walce z przemocą na tle płci:

1. La puerta violeta , Rozalén

Ta piosenka to hymn feministyczny. Piosenkarka Rozalén wyraża w nim poprzez metaforę (ogień), jak to jest żyć pod jarzmem seksistowskiej przemocy i daje nadzieję wszystkim kobietom, które są jej poddane. Muszą znaleźć swoje fioletowe drzwi, ponieważ po drugiej stronie są ludzie, którzy chcą pomóc im wydostać się z więzienia.



2. Salir corriendoAmaral

Na długo przed tym, jak zrobiła to Rozalén, w 2002 roku, grupa Amaral z Saragossy również złożyła publiczną skargę przeciwko przemocy na tle płciowym za pomocą Salir corriendo. Teksty i wideoklip do tej piosenki dają jasno do zrozumienia: jeśli cierpisz, czas uciekać. Miłość nie powinna powodować cierpienia.



3. Malo, Bebe

Malo od Bebe nie wymaga wielu wyjaśnień. Piosenkarka wyraża w tej piosence cały swój gniew na seksistowskich agresorów i oddaje głos uczuciom maltretowanych kobiet.



Sobreviviré,  Gloria Gaynor

Ta piosenka, która również stała się jednym z hymnów pandemii, wysyła również jasne przesłanie nadziei dla wszystkich kobiet.



5.  Aningún hombre, Rosalía

Rosalía poświęciła cały album opowiadaniu o cyklu przemocy ze względu na płeć, więc praktycznie każda piosenka z jej albumu El Mal querer mogłaby się znaleźć na tej liście. Jednak najbardziej dosadna jest A ningún hombre, bo w nim przesyła następującą wiadomość: „Nie zgadzam się na to, by ktokolwiek wydał na mnie wyrok”.



6. Abre tu mente, Merche

W tej piosence Merche zaprasza wszystkie kobiety zamknięte w toksycznych związkach, aby zrobiły krok naprzód i opuściły swoich partnerów. „Wiesz, że zrobi to ponownie, dałaś mu wiele możliwości i zawsze wraca do tego samego” – mówi Merche tuż przed zaproszeniem, by „znaleźć wyjście”.



7.  No soy esa mujer – Paulina Rubio

Kolejna piosenka, która zasługuje na miejscetej liście to  No soy esa mujer Pauliny Rubio. Mówi w nim takie rzeczy: „Nie jestem kobietą, która nie wychodzi z domu i która stawia u twoich stóp to, co najlepsze w swojej duszy. NIE stanę się echem Twojego głosu w kącie ”.



8. Violencia Machista – Ska-P

Ta piosenka obchodzi swoją rocznicę. W 2020 roku mija 20 lat od opublikowania przez Ska-P Sexist Violence, piosenki, w której zespół zachęca maltretowane kobiety do porzucenia swoich oprawców. „Chodź, wyjdź stamtąd, daj sobie szansę” – wskazują ci z Vallecas.



9. Pantera en Libertad, Mónica Naranjo

Respeto y libertad (Szacunek i Wolność). Dwie bardzo podstawowe, ale istotne rzeczy w życiu każdego, które Mónica Naranjo podkreśla w swojej piosence Pantera en Libertad z 1998 roku.



10. Nanai, Mala Rodríguez

Nanai Mala Rodríguez przebiera się za księżniczkę, by pokazać, że kobieta jest w stanie walczyć z nadużyciami. „Spójrz mi w oczy, jeśli chcesz mnie zabić, Nanai, nie pozwolę ci” – wyjaśnia artystka.


 11. El final del cuento de hadas, El Chojina

Ostatnią piosenką na tej liście jest El Chojin. Raperka z Madrytu opublikowała w 2005 roku El final del cuento de hadas, piosenkę, w której opowiada historię przemocy na tle płciowym, w której żyje kobieta. Piosenka wywarła taki wpływ, że później została wybrana przez Amnesty International jako część kampanii przeciwko przemocy na tle płciowym.


Udostępnij

Zostaw odpowiedź