fot. youtube

Przemoc w rodzinie, czyli przemoc lub znęcanie się w środowisku domowym, np. w małżeństwie lub konkubinacie, może mieć charakter fizyczny lub psychiczny i dotyczyć każdego, niezależnie od wieku, płci, rasy czy orientacji seksualnej.


Ostatnie statystyki National Domestic Violence Hotline podają, że „średnio 24 osoby na minutę są ofiarami gwałtu, przemocy fizycznej lub prześladowania ze strony partnera w Stanach Zjednoczonych czyli ponad 12 milionów kobiet i mężczyzn w ciągu roku.

Żaden mężczyzna ani kobieta nie powinni nigdy tolerować obraźliwego lub toksycznego związku i dlatego wielu łacińskich artystów wykorzystało swoją platformę, aby przeciwstawić się przemocy domowej.

Posłuchaj niektórych z tych potężnych piosenek poniżej.

Jeśli Ty lub ktokolwiek, kogo znasz, znajduje się w niebezpieczeństwie, zadzwoń do Poradni Telefonicznej „Niebieskiej Linii” w Polsce: 22 668-70-00


„Solo de Mi” –

„Solo de Mi” ’ego to potężny hymn dla wszystkich i każdego, kto wyrwał się z obelżywego związku. Film, w którym występuje wenezuelska modelka Laura Chimaras, pokazuje różne etapy tej toksycznej miłości, od bycia ofiarą po odzyskanie miłości własnej i pewności siebie.


„La Mejor Version de Mi” –

W ramach swojego nowego albumu IllumiNatti ,  zaprezentowała serdeczną balladę „La Mejor Version de Mi”, która na pierwszy plan wysuwa historię osoby, która przechodzi rozwód. Wideo przedstawia emocjonalną Natti ze łzami spływającymi po niej policzki, śpiewając o sile, z jaką musiała opuścić zazdrosnego partnera stając się lepszą wersją siebie.


„La Mujer Traiciona” – ft. Beéle

„Nie tylko chcemy podnosić świadomość, ale chcemy też jasno powiedzieć, że jest problemem” – powiedział  o swoim utworze z udziałem Beele. „Przede wszystkim chcemy wzmocnić pozycję kobiet, aby się nie poddawały i szukały pomocy, jeśli tak się dzieje”.


„A Ningún Hombre” –

W mniej niż dwie minuty hiszpańska piosenkarka  przekazuje przesłanie w swoim singlu „A Ningún Hombre” (To No Man).  opowiada o kobiecie, która nic nie jest winna mężczyźnie. „Tylko Bóg może mnie osądzać. Tylko jemu zawdzięczam posłuszeństwo ”- dodaje.


„Hermanita” –

W 2003 roku, w ramach albumu Love & Hate ,  wydała piosenkę „Hermanita” o bracie, który okazuje głębokie zaniepokojenie związkiem swojej siostry. „Ten człowiek to zwierzę. Tchórz bez godności za uderzenie kobiety.” –   śpiewa Romeo Santos 


„Engañemoslo” – , Mariachi Los Reyes

Nagrany przez przed jej śmiercią w 2012 roku i napisany wspólnie z Espinozą Paz, „Engañemoslo” to także przewodnia kampanii zapoczątkowanej przez rodzinę Rivera na rzecz wzmocnienia pozycji kobiet w Meksyku i Stanach Zjednoczonych.


„Flower Power” –

„Flower Power” Bomby Estereo dotyczy wzmocnienia pozycji kobiet. Chwytliwa melodia podkreśla historię silnych kobiet, które są zmęczone wyciszaniem i mówieniem „Przepraszam”.


„La Prision ” –

W „La Prision”, meksykański zespół rockowy, Maná śpiewa o osobie, która jest zmęczona przemocą i chce uwolnić się od toksycznego związku.


„Malo” –

W 2004 roku hiszpańska piosenkarka  rzuciła światło na przemoc w rodzinie swoim singlem „Malo”. Piosenka opowiada o kobiecie, która błaga męża, aby zaprzestał znęcania, ponieważ ani ona ani ich dziecko nie mogą już tego znieść. Pod koniec utworu kobieta uwalnia się od swojego partnera- machisty .

Udostępnij

Zostaw odpowiedź