Saga Culpables ma kontynuację w drugiej części, Culpa tuya / Twoja wina, która trafiła na ekran Prime Video w tym tygodniu
We wszechświecie książek i historii miłosnych, które podbijają nastolatków, rzadko zdarza się, aby zjawisko literackie miało swój początek w spontaniczności platformy cyfrowej, na której autorzy i czytelnicy bezpłatnie przekazują opinie. Tak narodziło się Culpa tuya / Twoja wina, drugi film z trylogii Culpables, który pojawił się w tym tygodniu w Prime Video.
Literacka saga „Culpables” powraca do Prime Video
Za tą historią stoi Mercedes Ron, pisarka, która w wieku 19 lat zdecydowała się opublikować swoje dzieło na Wattpadzie. To, co zaczęło się dziesięć lat temu jako osobiste ćwiczenie kreatywności, stało się fenomenem, który przekroczył strony i ekrany. Stworzyła nową narrację młodzieżową, która kwestionuje stereotypy dotyczące miłości i daje wyraz silnym charakterom.
„Kluczem było napisanie tego, co chciałam przeczytać jako nastolatka. W tym czasie nastąpił wzrost popularności złego chłopca, który wywodził się z lektury „Zmierzchu” i innych książek o bardzo sprzecznych bohaterach. Bardzo mi się to podobało, bo jest to coś, co nas przyciąga i sprawia, że chcemy zobaczyć, jak to będzie u nas, gdy się to zmieni” – powiedziała Mercedes Ron w jednym z wywiadów.
Według Mercedes Ron czymś, co odróżnia jej trylogię od dostępnych wówczas książek, jest to, że „moje bohaterki są bardzo silne i mają głos, nie tylko dają się ponieść temu, co mówi chłopak, ale rzucają mu wyzwanie i myślę, że Noah ma taki charakter. Ma charakter i wie, czego chce, i broni tego, mimo że będzie to prowokować reakcję w otaczających ją ludziach”.
W Culpa tuya wydaje się, że miłość Noaha i Nicka przetrwa próbę czasu, pomimo przeszkód, które stają na ich drodze. Główna bohaterka Nicole Wallace opisała swoje doświadczenie z Noah jako powrót do młodszej siebie: „w wieku 18 lat, kiedy wszystkiego doświadcza się z czystą intensywnością. To niesamowite, że historie kobiet radzą sobie tak dobrze”.
Gabriel Guevara (Nick) cieszy się wyzwaniem, jakim jest tchnięcie życia w „złego chłopca”, który ma głębokie podłoże emocjonalne . „Uwielbiam grać Nicka, ponieważ wszystko mu się przydarza. W Culpa Tuya przeżywa najbardziej intensywne momenty z całej trylogii, co stanowi dla mnie wyzwanie jako aktora. To postać sprzeczna, z maską twardości, ale z ogromnym sercem” – powiedział.
Goya Toledo i Marta Hazas, które grają odpowiednio Anabel i Rafaellę , mówiły o swoim podziwie dla autorki tak utalentowanej i młodej jak Mercedes. „To bardzo dojrzała dziewczyna i romantyczna pisarka o wspaniałej wyobraźni” – powiedziała Hazas. Natomiast Toledo dodała: „wie, jak szanować siebie jako autorkę i patrzeć na to, co osiągnęła”.
Sukces sagi zawdzięczamy także wspólnej pracy pisarki Mercedes Ron, producentki Carolina Bang i reżysera Domingo Gonzáleza. Mercedes była zaangażowana od początku w adaptację, co początkowo powodowało stres. „Trudno było odpuścić, ale zespół dał mi dużo pewności siebie i teraz uwielbiam patrzeć, jak wszystko budzi się do życia” – powiedziała.
„Nigdy nie wyobrażałam sobie, że uderzy w taki boom, w jaki uderzył. Ale coś we mnie wiedziało, że jeśli zrobią to dobrze, może to być sukces i cieszę się, że się nie myliłam, bo ostatecznie fajnie jest ufać własnej pracy. Przewyższył to mnie i wszystkich innych, ponieważ nikt sobie tego nie wyobrażał” – dodała Ron o fandomie, który stworzyła na całym świecie.
Producentka Carolina Bang podkreśliła zaangażowanie kryjące się za każdym szczegółem:
„Wybierając projekt, wiesz, że poświęcisz mu wszystko, ale poziom, który osiągnęła trylogia, robi wrażenie. Widząc, jak coś, co zaczęło się od młodej kobiety piszącej na Wattpad, doprowadziło do tego, jest szalone, ale nie było to takie proste, sprzedanie tego projektu zajęło mi dużo czasu.”
„Minęło kilka lat, odkąd zaczęłam nabywać prawa do jej dzieła, wiele mnie to kosztowało, jest to jeden z najtrudniejszych projektów w mojej karierze. A teraz wszyscy to widzą i mówią: „to sukces” i nie było łatwo, ale Prime jako jeden z pierwszych powiedział „oto historia i to będzie sukces” i na koniec spójrzcie na ścieżkę jaką podjęliśmy” – dodała.
Dla Domingo Gonzáleza fenomen, jaki wytworzył się wokół tych filmów, był nieoczekiwany. Oczywiście „ufaliśmy, że zadziała to w Hiszpanii”, ale nigdy nie wyobrażał sobie, że będzie to miało tak wielki wpływ poza granicami kraju, „zwłaszcza w Meksyku i Ameryce Łacińskiej, to niesamowite, jak historia połączyła się z publicznością w tak wielu miejscach”.
Premiera Culpa Tuya nie tylko ugruntowuje sukces sagi, która powstała w niekonwencjonalny sposób, ale także celebruje odwagę młodej autorki, która stworzyła zjawisko przekraczające granice. Uniwersum Culpables w dalszym ciągu podbija serca i pokazuje, że wspaniałe historie mogą wyłonić się z najbardziej nieoczekiwanych miejsc.