oscar foto. the academy oscar.org

Kontrowersyjny musical „Emilia Pérez” walczy o 5 Oscarów


Ogłoszono prekandydatów do ów


, który wywołał wiele kontrowersji na portalach społecznościowych, mimo że nie trafił jeszcze do kin w Polsce (premiera w styczniu), prowadzi w tabeli preselekcyjnej z sześcioma prekandydatami do ów. Lista wybranych ów wyróżniała się niewielką obecnością produkcji latynoskich.

Film, w którym wystąpiła hiszpańska  , wyprodukowany przez Netlfix, znalazł się na krótkiej liście w kategoriach najlepszego filmu międzynarodowego, charakteryzacji i fryzur, oryginalnej ścieżki dźwiękowej i dźwięku.

Ponadto „Mi Camino” i „El Mal”, dwie piosenki reprezentujące w reżyserii Francuza Jacques’a Audiarda, również otrzymały nominację w kategorii najlepsza piosenka oryginalna .

Obok Emilii Pérez na krótkiej liście dla najlepszego filmu międzynarodowego znalazł się film I’m Still Here brazylijskiego reżysera Waltera Sallesa .

Ze swej strony do filmu Pedro Almodóvara, autorstwa hiszpańskiego kompozytora Alberto Iglesiasa również awansuje w kategorii oryginalnych ścieżek dźwiękowych Akademii, której zostaną ogłoszone 17 stycznia przyszłego roku.

Animowany  Wicked z Cynthią Erivo i Arianą Grande w rolach głównych zdobył cztery , w tym za najlepszą ścieżkę dźwiękową, efekty wizualne, dźwięk oraz fryzurę i makijaż.

Dalej mamy rzymski epos Gladiator IIAlien: Romulus – urugwajskiego reżysera Fede Álvareza; oraz  Diuna: część druga, z trzema nominacjami do Oscara .

W kategorii dokumentu wyróżnia się Frida autorstwa Peruwianki Carli Gutierrez, oparta na dzienniku artystki, z narracją Fernandy Echeverríi, która gra meksykańską artystkę, ale posiada także oryginalne archiwum głosu malarki.

Ogłoszone we wtorek filmy wchodzą w skład tzw. shortlist, na którą składają się półfinaliści Oscarów w dziesięciu swoich kategoriach i stanowią wstęp do nominacji, które zostaną ogłoszone 17 stycznia.

97. edycja Oscarów odbędzie się 2 marca w Los Angeles.


nie będzie rywalizować w kategorii filmu międzynarodowego

Akademia ogłosiła dotychczasową listę pretendentów do przyszłorocznego 
Oscara, jest jednym z krajów, które zostały pominięte w kategorii filmów międzynarodowych.

Film „Sujo” w reżyserii Astrid Rondero i Fernandy Valadez był meksykańskim kandydatem do uzyskania miejsca w kolejnej edycji nagród, które w 
Dolby Theatre w Los Angeles honorują najlepszych w kinie.

Film opowiada historię Sujo, małego chłopca, który po osieroceniu przez ojca został płatnym zabójcą.

Wiele lat później, gdy stał się nastolatkiem, cień ojca i przemoc z dzieciństwa zaczynają prześladować młodego mężczyznę, który musi stawić czoła swemu przeznaczeniu.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź