Reżyser takich filmów jak „Cronos” i „La forma del agua / Kształt wody” z Guadalajary otrzyma doktorat honoris causa
Rada Uniwersytecka Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku (UNAM) ogłosiła, że nada stopień doktora 12 osobistościom meksykańskim i zagranicznym, które przyczyniły się do rozwoju i wzbogacenia różnych dziedzin akademickich i kulturalnych, takich jak nauki ścisłe, humanistyczne, sztuka, pedagogika, literatura i kultura.
W swoim ogłoszeniu UNAM wskazało, że wyróżnienie to zostanie przyznane sześciu kobietom i sześciu mężczyznom za „wyjątkowe zasługi”, grupie, w skład której wchodzi filmowiec i producent z Guadalajary, Guillermo del Toro .
Wraz z Del Toro tytuł doktora honoris causa dotrze również do: Judith Butler, Manuela Castells Oliván, Joanne Chory, Ingrid Daubechies, Maríi Rosario Dosal Gómez, Maríi-Ángeles Durán Heras, Javiera Garciadiego Dantan, Rafaela Loinapez Castro, Angel Muñiz Sacristán, Lourivala Domingos Possani Postay i Ricardo Rivero Ortega .
UNAM rozpowszechniał te wyróżnienia za pośrednictwem swoich sieci społecznościowych, a Guillermo del Toro podjął tę wiadomość za pośrednictwem swojego konta na Twitterze: „Doctor Del Toro”.
Powody do uznania
W przypadku Guillermo del Toro UNAM wyjaśnił, że filmowiec jest uważany za jednego z najbardziej kreatywnych i wizjonerskich artystów swojego pokolenia, nie tylko podkreślając jego pracę jako reżysera, ale także rozwijając karierę jako producenta i autora literatury, aspekty który zaczął eksplorować w latach 80., promując horrory krótkometrażowe i wyznaczając punkt zwrotny w karierze, kręcąc w 1993 r. film „Cronos”, którym zdobył światowy blask i wyróżnił się za propozycje estetyczne oraz efekty specjalne.
Po premierze „Cronosa” na Festiwalu Filmowym w Cannes, Guillermo del Toro został przedstawiony jako jeden z twórców filmowych objawień, od tego czasu zaznaczał swoją karierę dużą ilością międzynarodowych nagród, ponieważ swoim filmem fabularnym w 1993 roku zdobył ponad 20 nagród.
UNAM pamięta też inne projekty, które były kluczowe na trajektorii człowieka z Guadalajary, takie jak film „Labirynt Fauna” , który był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy scenariusz i zdobył Oscara w dziedzinie scenografii, zdjęć i charakteryzacji i wreszcie dodając ponad 40 międzynarodowych nagród .
Po latach Guillermo del Toro „Kształtem wody” po raz kolejny przeszedł do historii kinematografii promowanej przez Meksykanów, zdobywając Złotego Lwa dla Najlepszego Filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, cztery Oscary oraz BAFTA — nagrody przyznany przez Brytyjską Akademię Sztuki Filmowej i Telewizyjnej — za najlepszą reżyserię i najlepszą scenografię.
Jego filmografia jako reżysera obejmuje 11 filmów fabularnych, wśród których znajdują się m.in.: „Mimic”, „El espinazo del diablo”, „Blade II”, „Hellboy” i „El alley of lost souls”.