Od słynnego meksykańskiego piosenkarza mariachi, Antonio Aguilara, przez „głos salsy” z Puerto Rico, Hectora Lavoe, po pamiętną „Queen of Tejano” z Teksasu, Selenę Quintanillę i nie tylko – sprawdź listę ikon muzyki latynoskiej
ANTONIO AGUILAR
Urodzony w Zacatecas w Meksyku, Antonio Aguilar, był znany nie tylko ze śpiewania z mariachi. Często nagrywał piosenki z tamborazo – podobnym do banda – wywodzącym się z rodzinnego Zacatecas Aguilara. Jego albumy Antonio Aguilar Con Tambora są hołdem dla stylu i zawierają takie klasyki jak „Un Puño de Tierra”, „Por Una Mujer Casada” i „Lamberto Quintero”.
ARIEL CAMACHO
Kariera meksykańskiego piosenkarza i tekściarza dopiero się zaczynała, gdy zginął w wypadku samochodowym, ale Ariel Camacho, który postawił na tradycyjną muzykę sierreño, jest cytowany jako inspiracja dla dzisiejszych najpopularniejszych regionalnych meksykańskich artystów, w tym Natanaela Cano i Christiana Nodala. Jest znany z „El Karma” i swojego ultra-romantycznego utworu „Te Metiste”
CAMILO SESTO
Rozpoczynając swoją karierę w latach 60. Camilo Sesto był jednym z najbardziej znanych głosów w latynoskim popie lat 70. i 80. Jego romantyczny repertuar obejmował piosenki o bezwarunkowej miłości, złamanym sercu i znaczących lekcjach życia, które na zawsze będą przekraczać pokolenia, takie jak „Vivir Así es Morir de Amor”, „Melina” i nie tylko. Hiszpański śpiewak zmarł we wrześniu 2019 roku w tym wieku z 72.
CELIA CRUZ
Celia Cruz. Jej dziedzictwo wykracza poza obszerny katalog hymnów salsy, takich jak „Quimbara” i „Guantanamera” – gdyż kubańska artystka była jedną z pierwszych afro-latynoskich ikon, które przyjęły jej czerń. Zainspirowała nowe pokolenie artystów afro-latynoskich, w tym Amarę La Negrę i Goyo z ChocQuibTown. „Celia pokazała mi, że nie muszę zmieniać tego, kim jestem, że mogę być sobą”.
CELSO PIÑA
„El Rebelde del Acordeón”, buntownik akordeonu as Celso Piña był znany, spopularyzował „cumbia rebajada”, połączenie meksykańskiej cumbii z dźwiękami norteño, ska, hip-hopem i reggae. Niektóre z jego ponadczasowych piosenek cumbia to „Cumbia Sobre El Río”, „La Colegiala” i „Cumbia Sampuesana”.
GUSTAVO CERATI
Uważany za jedną z najbardziej wpływowych postaci latynoskiego rocka, Gustavo Cerati, nieżyjący już frontman Soda Stereo, jest jednym z tych artystów, których muzyka zawsze będzie ponadczasowa. Argentyński piosenkarz, który zmarł 4 września 2014 r. po udarze i nigdy się nie wybudził ze śpiączki, nieustannie oczarowuje fanów swoim głosem i niezrównanymi umiejętnościami gitarowymi, które można usłyszeć w takich klasykach jak „Luna Roja”, „ Un Misil En Mi Placard ” i „ En La Ciudad de la Furia ”.
HECTOR LAVOE
Z takimi hitami jak „El Cantante”, „Periodico de Ayer” i „Mi Gente”, Hector Lavoe, zapamiętany został jako „głos salsy” i podsumowuje brzmienie nowojorskiej sceny salsowej lat 70. Nieżyjący już portorykański piosenkarz pomógł rozwinąć popularność gatunku tropikalnego w latach 60., 70. i 80. XX wieku.
JENNI RIVERA
Meksykańsko-amerykańska piosenkarka utorowała drogę kobietom w regionalnym meksykańskim gatunku, w którym do dziś dominują artyści płci męskiej. Jej hymny, w tym „La Gran Señora”, „Inolvidable”, stały się tekstami wzmacniającymi i źródłem inspiracji dla kobiet na całym świecie.
JOSE JOSE
Znany jako El Principe de la Canción, José José ( José Rómulo Sosa Ortiz) był uwielbiany w Ameryce Łacińskiej i wśród Latynosów w Stanach Zjednoczonych. Stał się gwiazdą w 1970 roku swoim hitem „El Triste” i innymi charakterystycznymi balladami, takimi jak „Almohada”, „El Amor Acaba” i „Lo Pasado, Pasado”. W 2017 roku ikona kultury Ameryki Łacińskiej powiedziała fanom, że walczy z rakiem trzustki. Zmarł w wieku 71 lat 28 września 2019 r.
JUAN GABRIEL
Zanim z powodzeniem przeszedł do muzyki pop, meksykański piosenkarz i autor tekstów spopularyzował balladę ranchera. Często występował w towarzystwie mariachi. Do ponadczasowych klasyków należą między innymi „Déjame Vivir” z Rocio Durcalem, „Así Fue”, „Se Me Olvidó Otra Vez” i „Hasta Que Te Conocí”.
ROCIO DURCAL
Urodzona w Madrycie w Hiszpanii, Rocio Durcal rozpoczęła karierę aktorki w latach 60. i 70. Jednak zyskała sławę jako jedna z najpopularniejszych meksykańskich piosenkarek folkowych i ranchera, dokonując wielkiego przełomu w Ameryce Łacińskiej w latach 80. z takimi hitami jak „Costumbres”, „Como Tu Mujer” i „Amor Eterno”. Durcal zmarła w wieku 61 lat w 2006 roku po długiej walce z rakiem macicy.
SELENA QUINTANILLA
Selena Quintanilla-Perez była znana jako Królowa Tejano, ponieważ samodzielnie zrewolucjonizowała ten gatunek, łącząc swoje meksykańskie korzenie z odważnymi nowymi dźwiękami. Wraz ze swoim bratem AB Quintanillą, który wyprodukował jej największe hity, i jej zespołem Los Dinos, tworzyli muzykę na własnych warunkach, dodając nutę popu i rocka do klasycznych rytmów cumbia, mariachi, rancheras i Tejano.