Serial RTVE, Las abogadas, został doceniony za ratowanie pamięci historycznej kobiet i promowanie postaci prawniczek, które walczyły o prawa socjalne za rządów Franco
Serial „Las abogadas”, oryginalna produkcja RTVE we współpracy z MOD Producciones, został wyróżniony nagrodą FEDEPE (Federación Española de Mujeres Directivas, Ejecutivas, Profesionales y Empresarias) w kategorii „Komunikacja skierowana do kobiet” podczas 34. edycji tych prestiżowych nagród, które doceniają talent, przywództwo i równość.
Nagroda podkreśla „cenny wkład w odzyskiwanie pamięci historycznej kobiet” i widoczność, jaką zapewnia „kluczową rolę grupy kobiet-prawniczek, które w ostatnich latach reżimu Franco walczyły o prawa pracownicze i socjalne w głęboko niekorzystnym otoczeniu”.
Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 1 lipca w Ateneo de Madrid. W wydarzeniu wezmą udział liderki, profesjonalistki, kobiety biznesu oraz przedstawicielki mediów i instytucji zaangażowanych w walkę o równość.
„Las abogadas” poprzez fikcję opowiada o młodości i aktywizmie czterech prawdziwych kobiet: Loli González, Manueli Carmeny, Cristiny Almeidy i Pacy Sauquillo.
W serialu występują Paula Usero, Irene Escolar, Almudena Pascual i Elisabet Casanovas, a występuje w nim wyraźnie kobiecy zespół kreatywny, na którego czele stoją Patricia Ferreira, Marta Sánchez, Irene Niubó i Virginia Yagüe.
Od premiery we wrześniu 2023 r. na kanale La 1 „Las abogadas” stał się najchętniej oglądanym hiszpańskim serialem fabularnym w prime-time oraz najchętniej oglądanym w trybie opóźnionym, osiągając najlepszą premierę sezonu z widownią na poziomie 1 291 000 widzów i 13,3% udziałem w rynku.