Za pomocą ilustrowanych ów urugwajska autorka porusza temat znęcania się i oferuje cenne narzędzia, które mogą pomóc w jego zapobieganiu


W swojej nowej ilustrowanej książce : Viñetas y reflexiones sobre vínculos y prevención del bullying (Penguin Random House Grupo Editorial)  porusza delikatny temat znęcania się i oferuje dorosłym cenne narzędzia, które pomogą im zapobiegać temu zjawisku lub pomagać dzieciom i młodzieży, które go doświadczają.

Pomysł na publikację zrodził się około 2021 r., kiedy jedna ze studentek biorących udział w warsztatach ekspresji przyznała, że ​​była nękana przez niektórych kolegów z klasy. „Reakcja w jej domu i od nauczyciela pozostawiła mnie z ogromnym smutkiem i nie wiedziałam, jak jej pomóc. Tego wieczoru zilustrowałam książkę Las 7 cosas qua hacemos los adultos para que el bullying funcione. Opublikowałam ją na moim profilu na Instagramie, a reakcja ludzi mnie zaskoczyła. Zrozumiałam, że naprawdę trzeba o tym mówić” – wyjaśnia autorka dla PEOPLE EN ESPAŃOL.



Nauczycielka, absolwentka Instytutu Edukacji Wczesnoszkolnej i Średniej na Katolickim Uniwersytecie Urugwaju (UCU), rozpoczęła kampanię mającą na celu podniesienie świadomości na temat zastraszania i zapobiegania mu w mediach społecznościowych, wykorzystując swoje ponad 20-letnie doświadczenie jako nauczycielka.

„Przede wszystkim należy pamiętać, że nikt nie jest winny temu, że ktoś jest ofiarą zastraszania. To coś, nad czym musi popracować osoba, która znęca się nad innymi.” –

„Moje doświadczenie w nauczaniu przynosi mi wiele korzyści, zwłaszcza jeśli chodzi o zrozumienie dynamiki i możliwość poznania instytucji od środka w praktyce” – wyjaśnia. „Więź z rodziną, więzi między rówieśnikami czy nauczycielami nie są mi obce. Ale jest coś, co pochodzi z serca”.

„W okresie dojrzewania doświadczyłam wykluczenia z grupy przyjaciół. W tym wieku przynależność i przyjaźń odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu człowieka” – kontynuuje autorka. „To mnie zawiodło; to był punkt zwrotny w moim życiu. mojej rodziny było kluczowe, aby iść naprzód. Dlatego w mojej pracy skupiam się na roli dorosłego. Później musiałam szukać własnego szkolenia, prowadzić badania, dużo czytać, a przede wszystkim obserwować i słuchać”. 

Te same platformy mediów społecznościowych, które były źródłem cierpienia dla wielu osób i sposobem szerzenia nienawiści i wrogości, stały się, co ciekawe, narzędziem, którego Durán użyła do walki ze złem zastraszania, komunikując się z rodzinami na Instagramie, które dzieliły się swoimi historiami. „Zawsze zwracam uwagę na zachowanie ludzi; to coś, co mnie pasjonuje, zwłaszcza jeśli chodzi o relacje. Widzę sytuację i ją ilustruję” – mówi.



ta jest próbą obalenia niektórych mitów otaczających zjawisko znęcania się” – podkreśla autorka, która uczyniła z tego swój cel. „Jednocześnie próbuje rzucić światło na nasze działania i sposoby łączenia się oraz na to, jak bardzo wpływają one na relacje naszych dzieci. Poprzez ilustracje i kreskówki pokazuję rzeczywistość wielu domów, a przede wszystkim rozdźwięk między światem dorosłych a światem dzieci. jest zaproszeniem do spojrzenia na siebie i przeanalizowania naszych działań. Oferuje również narzędzia do zapobiegania i leczenia: walidację i uważne słuchanie jako dwa filary połączenia”. 

Viqui Durán i jej trzy rady dla osób, które są ofiarami nękania

  • Przede wszystkim należy pamiętać, że nikt nie jest winny temu, że ktoś jest ofiarą zastraszania. To coś, nad czym musi popracować osoba, która znęca się nad innymi.
  • Drugą rzeczą jest poszukanie pomocy i wsparcia, ale u kogoś, komu ufasz. Jeśli nie możesz znaleźć nikogo w pobliżu, napisz w książce, co czujesz. Że nie jesteś sam, że wiele osób przechodzi przez to samo i że zawsze jest jakieś wyjście, nawet jeśli na to nie wygląda.
  • Na koniec chciałabym Ci powiedzieć, żebyś wszedł na moją stronę @viquiduranilustra, gdzie znajdziesz wiele narzędzi i możesz do mnie napisać. 

— Żródło Peopleenespanol.com

Udostępnij

Zostaw odpowiedź